Mazda E 2200 DX, 1999 – használtteszt
Óriás tér 1 millió alatt - Mazda E 2200 használtan
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Ritka az ilyen őszinte és elnyűhetetlen autó, mint a Mazda E 2200, ami ráadásul 6 üléssel is óriási rakteret kínál. A próbált darab 273 ezer kilométert futott, és egyben van!
A Mazda zajos, rezonál, motor- és szélzaj egyaránt bőven van benne, de olyan mosollyal vezeti bárki, aki beleül, hogy olyat szinte semmi másban nem tapasztalunk. Vigyorog Mazda-fanatikus fejlesztési vezetőnk, aki szerint komfortindex és holttérfigyelő rendszer nélkül már nem autó egy autó, s vigyorgok én is, aki legszívesebben csakis automata váltós autókat hajtanék, s mindenkit arra beszélnék rá, hogy végre ne arra várjunk minden zöldnél, hogy a fél sor megpróbálja megtalálni az egyes fokozatot. Itt azonban nem csak az egyest kell keresni, hanem a többit is, legfőképp a hármast. A váltó bizony már kikopott, a kormány rásegítés nélküli, izomból tekerendő. A csak elöl tárcsás, hátul dobbal dolgozó fékrendszer még az ABS-t sem ismeri és nem is túl hatásos, az E 2200 elé nem érdemes kikanyarodni.
Városban amúgy elfogadhatóan mozgat a 2,2 literes, mindössze 72 lóerős, feltöltőt, magas nyomású befecskendező-rendszert, kettős tömegű lendkereket vagy részecskeszűrőt, azaz drágán javítható, vagy leginkább hiba esetén cserélendő alkatrészeket nem ismerő dízel. Zaja és rezonanciája bőven van, az egykori prospektus bizony nem tűnik őszintének. Az autó viszont annál inkább, csaknem 5 méter hosszú, mindössze 1,7 méter széles és 1,97 méter magas hasáb, nem csak függőleges farral, hanem függőleges orral is. A sofőr az első tengely mögött ül, és alig akarja elhinni, hogy miniautós méretű, 9,8 méteres körön fordul meg a kívül-belül óriási furgon, ami semmi extrát nem akar elhitetni magáról, sőt, olyan esetlenül néz ki, hogy már a korrekt működés is csodának tűnik tőle. Pedig ez nem csoda, a Mazda hibátlanul hajt - hátul, ezért is lehet ilyen szerény a fordulókör, hiszen a hajtás nélküli első kerekek az átlagosnál jobban kitekerhetők.
Mazda E 2200 2.2, 1999 alkatrészárai
Forrás: Zs+U Kft.
Hátsó kipufogódob | 25 540 Ft/db - Bosal |
Olajszűrő | 1715 Ft - Japanparts |
Vezérműszíj-készlet | 19 940 Ft/oldal - Dayco |
Vízpumpa | 9200 Ft - GMB |
Első féktárcsa | 7985 Ft - Japanparts |
Első fékbetét | 6260 Ft - ABE |
Hátsó lengéscsillapító | 7480 Ft - KYB |
Kuplungszett | 40 445 Ft - Aisin |
Forrás: Zs+U Kft.
A méretek becsapósak, bár a hossz közel 5 méter, a szerény szélesség és a kicsiny fordulókör miatt szűk városi utcákban is könnyű manőverezni a Mazdával, aminek olyan rövid az egyese, hogy csak kuplunggal is simán vezethető dugóban. Ha nem az araszoló kocsisorral csorgás, hanem valóban az elindulás a cél, akkor gond nélkül használható a kettes, a váltó nem túlzottan hosszúra áttételezett. Ennek megfelelően valamivel 50 km/óra felett már szúrható is az ötödik, 90 km/óránál pedig azt tapasztaljuk, hogy erő még van a motorban, de már olyan erős a zaj, hogy nincs sok kedvünk tovább gyorsítani. Ha valaki nem kényes a zajokra, akár csapathat autópályán is, a Mazda függőleges orra elől meglepően iszkolnak az autók, és döglenek érte, illetve rajta a legyek is. Utóbbi miatt is érdemesebb inkább szolidabban menni, országúton autózva előny, hogy a motor teljesítmény-leadása kellemesen lineáris, előzéskor csöppet sem szükséges visszakapcsolni.
Bár az E 2200 alapvetően zajos autó, a próbált, első tulajdonosa által eladásra kínált, 273 000, azaz éves átlag szerint 21 ezer kilométert futott példányban zavaró, rendellenes zörgések nincsenek. Mechanikailag teljesen egyben lévőnek tűnik és hibátlannak érződik a gép, amiről nem kívánja elhitetni velünk senki sem, hogy nem kellett javítgatni az évek során. Hengerfejet kétszer is cseréltek rajta, legutóbb idén tavasszal, karosszériáját pedig többször lakatolták már, s most is jól látszik, hogy nem véletlenül vállalt rá csupán 6 év átrozsdásodás elleni jótállást a Mazda, a festék alatt temérdek helyen virágzik a lemez.
Az utastér is sokat látott, az ülések tartásával nincs gond, kárpitjuk azonban – főként a sofőrnél kopott – s a világos szövet, bár tisztított, így is tartalmaz még foltokat. A sofőrnél az ülőlapot most, az eladás előtt kárpitozták újra, nem nagyon volt már huzat a szivacson. Helykínálatával nemigen lehet zavarba hozni az E 2200-ast. Még a legszűkebbnek számító, első középső ülőhelye sem zavaróan csenevész, a többi pedig fejedelmi, főként a második sorban. Ilyen lábhelyet a tengerentúli repülőjáratok üzleti osztályain sem kapunk, lehet nyújtózkodni bőven. A szélső helyeken kartámasz is kínálkozik, a fejtámasz állítható magasságú, hiszen ez egy DX kivitel. Az alapnál gazdagabb ellátmány mondjuk ennyiben és a gyári rádióban ki is merül. Az ablakok elöl tekerősek, hátul csúsztatással nyithatók. Kényelmes, hogy a teljes hátfalat jelentő csomagtérajtó reteszelése nem csak kulccsal, hanem a műszerfalról távirányítással is oldható, a többi ajtón azonban csak egyenként, kézzel húzható fel a pöcök. Ajtó pedig bőven van, két hagyományos elöl, két toló hátul, be, illetve kiszállni és pakolni egyaránt könnyű a Mazdába.
Raktere még a 6 ülés mögött is óriási, azokat kiszerelve pedig extrém hosszú, 3,1 méteres, szélessége is tisztességes, 1,54 méter. Kétoldali tolóajtói 1,04 méter széles, 1,245 méter magas nyílást adnak, mivel azonban ott még némi küszöb is van, a raktér magassága valamivel szerényebb, 1,165 méter. Nem egész 5 méteren 6 ülést és ekkora rakteret adó furgon ma már sajnos nem létezik, az E 2200 egy már-már elmúlt kor autója. Használói véleményeink és e példány gazdája szerint is maximálisan megbízható, ám tény, hogy strapabírás szempontjából nem a mentősöknél is nagyon bevált Toyota Hiace. Összességében azonban melósfurgonnak vagy családi mindenesnek egyaránt ajánlható a családot akár biciklistül, sílécestül és minden cuccával bárhova elvivő furgon, ami 9 literes átlagfogyasztásával és 850 000 forintos vételárával sem ígérkezik pénztemetőnek, tulajdonosa ráadásul egy ajándék hóláncot is ad hozzá, és kaján vigyorral megjegyzi, hóban, terheletlenül nélküle driftautó is lehet a multifunkciós Mazda.
nincs abban semmi hogy 2 szer hengerfejes lett,hisz aki ismeri a tipust az tudja hogy a motor gond nelkul megy 600ezret viszont a hengerfej max 3at,tehat ha javitjak mondjuk 250nel mert falabu volt a gazdi es utana egy szaki meghegeszti a hengerfejben levo gatakat ami elrepedt,maris lehet levenni megegyszer mert a mazda sajna nem turi a hegesztest.sokat javitottam ilyet valoban egy oszver de sajna futese az elmaradt beszelgetni nem lehet benne fogyasztasa nem tul kedvezo,de normal kereteken belul a vilagbol kimegy,ja az alkatresz nem tul draga de ebbol csinaltak osszkerekest ami teljesen jol viselkedik hoban sarban viszont aranyarban van hozza cucc.mindettol fugetlenul egy jo auto nem ugy mint a mai tarsaik sajna.
Elmegy hosszútávra is, de max 90-el. Ha ez felett van tartósan hajtva előbb utóbb hengerfejes lesz. Kettő is volt, 1989-es és egy 2001-es évjáratú is. NO PROBLEM. Én szerettem őket vezetni. A megengedett összsúly 3142kg, túlterhelésből egy kis ízelítő, összsúly: köles:4200kg, építőanyag 4500kg, fenyő faáru4300kg, állványok 3800kg, üveg 4100kg stb. Elől hátul a gumi bakokon ült a kocsi, azért sajnáltuk, de megkapott minden karbantartást. Zsírózás, olajcsere, szűrők cseréje és ennyi. Olcsón fenn tartottuk, és nem drága hozzá az alkatrész!!!!! Még a gyári sem.
Elmegy ez szerintem hosszútávra is. A trükk, hogy autópályán nem feltétlenül muszáj az autópályára engedélyezett maximummal – 130Km/h – hajtani. Ez kéremszépen teherautó. Pontosabban kisárúszállító. 80-100Km/h – max. 110Km/h – körül, igaz elmegy ez a világ végére is. 🙂
A munkahelyemnek a mostani 1.4 8V Berlingo előtt egy Nissan Vanette Cargo 2.3D-je volt. Teher áttétellel. 80-110 között szeretett menni. Sokszor mentek vele autópályán is “kedves” kollégáim, akik ezt magasról leszarták. A kocsi oly mértékben lett hengerfejes, hogy 2009-ben selejtezni kellett. (megcsináltatta az új vevő és a mai napig jár vele)
Sosem fogom elfelejteni, amikor 2006-ban Rijeka-ban jártam vele – akkor még én is hajtottam és szerettem is a dögöt, szóval nálam nem volt gyilkolva – szétesett váltóval – 1-es teljesen, 3-as félig, 5-ös néha hiányzott – 5 személy mellé még és 8 ember cuccát bepaszírozva simán hazahúzta magát. Itthon még a garázsig elment, onnan már csak a szervizbe.
420000km eredeti hengerfej, platós túlterhelve néha. Nem kell szétforgatni, fagyállót 2 évente cserélni, és alubarátot rakni bele. Hűtőt belülről kifele néha ki kell fújatni, viszkós hűtőventilátorra figyelni, ahogy a motor egyre melegebb úgy kell egyre gyorsabban forognia. Ez a típus nem autópályára, hosszútávú fuvarozásra való, hanem rövid és városi szállításra.
tipikus mazda e2200 “betegség”… :/ van olyan ismerősöm, akinek ennél többször is kellett, mivel ő teherrel jár rendszeresen.
király gép. a formájával meg nincs semmi baj egész menő és emsokára yountimer
Furcsállom, hogy 273 000, km/13 év futásteljesítmény mellett “Hengerfejet kétszer is cseréltek rajta”, és ezt az író normálisnak tartja! Ez bizony rontja a hitelességét! Családunkban van: 29 éves Mercedes 207D, 15 éves Mitsubishi Carisma 1,6 benzines és Opel Zafira 2.2 DTI – mindhárom épp 320.000 km környékén – és egyik motorjához sem kellett még hozzányúlni!
Valóban, elnézést.
Szerintem izzítani nem a dúsítóval kell :). Pl egy Csikós ilyen hibát biztosan nem vétene, pedig a Mercikben nincs kézi dúsító.