Már a MOL-vezér szerint sem tartható az üzemanyagárstop

Ha marad a 480-as ár az üzemanyagoknál, jó eséllyel hiány lesz belőlük

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Több tényező is nehezíti az ellátást, pláne a hatósági áron, így nem kizárt, hogy augusztusban a megszokottnál kevesebb üzemanyag érkezik egyes hazai töltőállomásokra.

Tavaly november közepe óta van érvényben a 480 forintos hatósági ár a 95-ös normál benzinre és a gázolajra, június 16-án arról döntött a kormány, hogy egészen október 1-ig marad. Ugyanakkor egyre több forrásból hallható, hogy a mesterséges ár egészen egyszerűen nem tartható. Legutóbb Ratatics Róbert, a MOL hazai működésért felelős ügyvezető igazgatója ecsetelte ezt az Index.hu számára adott exkluzív interjúban.
Hirdetés
A legújabb és alighanem legfőbb indok, hogy most hétvégén indul a MOL Dunai Finomítójának tervezett karbantartása, ahol így szeptemberig biztosan nem indul újra a termelés. A Dunai Finomító kiesését kompenzálja valamelyest, hogy a pozsonyi finomítóban nemrég indult újra a termelés teljes kapacitással, ám a szállítást nehezíti, hogy a Duna alacsony vízállása miatt a hajókat kevéssé lehet megpakolni, s a vasúti szállítás is a megszokottnál nehézkesebb a hőség miatt. Ratatics megjegyezte azt is, hogy a hatósági ár „tovább szűkíti az importlehetőségeket, egész egyszerűen nem éri meg behozni külföldről a terméket”. Konklúziója ezért a következő: „Felül kell vizsgálni az árstop lépését, és meg kell nyitni a kormány stratégiai készleteit a piaci szereplők előtt is.” Mint azt elmondta,

a MOL-töltőállomásokon alkalmazott 50 literes tankolási korlát mellett is lehetnek egyes kutakon átmeneti leürülések.

Hozzátette: mindenkitől azt kérik, hogy csak annyit tankoljon, amennyire szüksége van, mert csak így biztosítható a szükséges mennyiség mindenki számára.
Nem Ratatics az első a MOL-tól, aki megszólalt a hatósági ár ellenében, június elején Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója a Mandinernek adott interjújában a következőket nyilatkozta: „a 480 forintos ár a versenyárlogikának mond ellent azzal, hogy kiszorítja az importot, és felborítja a kereslet-kínálati egyensúlyt”. Hernádi akkor hozzátette, a hatósági árazást, ha nem is egy lépésben, fokozatosan ki kellene vezetni. Mint elmondta, az ellátás hazánkban csakis akkor tud jól működni, ha van benne valamennyi import, amit azonban a nyomott ár kiszorít. Hogy a kormány mikor és mit lép, egyelőre nem tudni, azt azonban igen, hogy a június 16-án bevezetett, már csak a magyar rendszámmal és forgalmi engedéllyel elérhető hatósági ár kapcsán kötelezettségszegési eljárás is indult, hiszen az EU szerint az ellentétes lehet az uniós szabályzásokkal.
Hirdetés

Meddig maradhat a 480 forintos literár?

Ha a jelenlegi szabályzást nézzük, akkor október 1-ig. Ha viszont a szakértők véleményét, akkor az látható, hogy vagy 480-as ár, vagy üzemanyag nem lesz addig a kutakon, így tehát érdemes meghallgatni őket és valóban nem ész nélkül autózni, hanem csak akkor, ha valóban szükség van rá. Azt a "trükköt" is ajánlott alkalmazni, hogy lehetőség szerint akkor menjünk, amikor a legkisebb a forgalom, autópályán pedig ne ragaszkodjunk a 130-as tempóhoz se, alatta autózva ugyanis minden autó étvágya érezhetően szerényebb, felette pedig szinte exponenciálisan emelkedik.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Vélemény, hozzászólás?