A Suzukit is kínálatának átszervezésére ösztökélték az új emissziós normák
Nagy lendülettel kezdődött a Suzuki reklámkampánya, amellyel arra hívják fel a figyelmet, hogy az Ignis és a Swift is megjelent a piacon hibrid hajtáslánccal. Sokan fel is kapják erre a fejüket, azonban gyorsan hozzá kell tenni, hogy úgynevezett „mild-hybrid” hajtásláncot kap a két kis Suzuki, amit többnyire lágy, avagy könnyű hibrid rendszernek szokás nevezni. Most a lágynál maradok, hiszen a Suzuki is így nevezi. Ez annyit tesz, hogy az autó nem képes tisztán villanymotoros működésre, viszont van egy ISG-je. Hogy micsoda? Akkor mondom máshogy: integrált indítógenerátor. Szóval egy olyan generátor, ami indítómotorként is üzemel.
Az Ignis úgynevezett lágy hibrid rendszert kapott
Mondhatni ez a lelke a hibrid rendszernek, ez segít a szívó benzinmotornak, hogy az kevésbé legyen iszákos. Mielőtt elfelejtem, itt kell megemlítenem, hogy az Ignis most már kizárólag ezzel a hajtáslánccal vásárolható meg. Tehát az 1,2 literes szívó benzinmotorral, amelyet az integrált indítógenerátor és a 12 voltos lítium-ion akkumulátor varázsol hivatalosan is hibrid járművé.
Papíron 6000-es fordulatnál adja le a maximális teljesítményét és a 120 Nm forgatónyomaték is elég magasan, 4400-as fordulatnál érkezik, ám az ISG közreműködése miatt mégsem muszáj túlságosan forgatni.
Mert besegít a gyorsításba is, ezért a városi forgatagban simán diktálhatja a tempót, amennyiben a vezető ügyesen pakolgatja a fokozatokat az ötgangos manuális váltóval. A szerkezet úgymond „becsületes iparosmunka”. Nem hagyott mély emlékeket, de a feladatát tökéletesen ellátta, ám mivel egy városi kisautó az Ignis, jó lenne, ha összepasszítanák egy automatikus váltóval a motort. Akkor aztán maximális lenne a kényelemérzet.
A lágy hibrid nem képes tisztán elektromosan mozogni, de a fékezéskor ugyanúgy visszatáplál energiát és tölti az akksit, mint a full hibridek
Aprósága ellenére meglepően tágas az autó. Persze látványosan felfelé építkeztek a tervezők, úgyhogy a fejtérrel már első pillantásra sem lehet gond, azonban a kasztni keskenynek tűnik. Mégsem szűkös vállban. Hátul sem, ahol két felnőtt vígan elfér, a csomagteret pedig az előre-hátra mozgatható ülésekkel lehet növelni (16,5 centivel lehet előre tolni). Olykor szükség lehet erre, hiszen az alaphelyzetben 267 literes űrméret nem túl nagy, de hát ne felejtsük el, hogy egy 3,7 méteres csöppségbe kerekítettek akkora teret, hogy az utasoknak egyetlen zokszavuk se lehessen. A hátsó ülések ledöntésével azonban egy köbméteresre növelhető a csomagtér mérete, igaz egy lépcső így is marad benne.
Négy felnőtt számára tökéletesen kényelmes az autó
A hátsó ülések dönthetők, de egy lépcső azért marad
Elöl apró formai gegek gondoskodnak a vidámságról, amit az autó formaterve eleve megalapoz. A tesztautó fehér fényezésével és a fényszórókat is körbeölelő, fekete hűtőmaszkkal egy kis pandára emlékeztett az ábrázata, bár egyeseknek a Star Wars rohamosztagosai jutottak eszébe róla. Utóbbit betudtam annak, hogy már nagyon várták a Skywalker saga utolsó filmjét, szóval inkább egy cuki „pandamackó”.
LED fények világítanak elöl és hátul egyaránt
A motorháztető szélén a légbeömlő-imitáció a Vitaráról is ismerős lehet
A fehér visszaköszön az ajtóburkolatokon és műszerfalon is, illetve feldobják még a hangulatot a narancsszínű betétek. Egészen pontosan az ajtóbehúzó fogantyúk és a kardánalagút széleire helyezett panel, amelyen megismétlődnek a C-oszlop „kopoltyúi”. Tényleg vidám és fiatalos hangulatot áraszt így az autó, ami nem elhanyagolható tényező, amikor szinte minden gyártó erőltetett sportosságot próbál autóiba csempészni. A műszerfal is végtelenül egyszerű, az infotainment rendszer érintőképernyője uralja felül, alatta pedig a klíma vezérlője kapott helyet. Az első ülésekről nem ejtettem még szót, de nem is érdemes sokat mesélni róluk. Egyszerűen kényelmesek. Szövetkárpit, megfelelő deréktámasz és egy kicsit alulméretezett combtámasz, de nem a versenypályán fognak vele csapatni, úgyhogy a célnak megfelel.
Full digitális műszerpult nincs, de ettől még nem fog senki a kardjába dőlni
Az órák melletti információs kijelzőn még az is megjelenik, hogy mennyi üzemanyagot spórolunk a stop/start rendszerrel
A futómű meglepően feszes, a kormányreakciók pedig igencsak közvetlenek. Persze a magas építésmódból adódóan érezni némi dőlést a tempós kanyarokban, de ez inkább a mókafaktort erősíti, mintsem ijedelmet okoz. Bátran kimondom: élmény vezetni az Ignist! Az AllGrip felirat viszont senkit ne tévesszen meg. Hiába crossoveres az autó megjelenése, egyáltalán nem terepjáró. A viszkokuplungos összkerékhajtás inkább a menetbiztonságot növeli. A rendszer automatikusan osztja meg a nyomatékot a hátsó kerekekkel, amikor érzékeli, hogy az első kerekek nem tapadnak megfelelően az úton.
A tesztautóba még lejtmenetvezérlő is jutott
Szándékosan nem árultam el a fogyasztási adatot, amikor a hibrid rendszert ecseteltem, hadd évődjön kicsit a kedves olvasó. Bocsi! Most pótlom. Vegyes használat során 6,2 liter benzint ivott meg 100 kilométeren a hibrid Ignis. Azonban kizárólag városban – igazi otthonában – használva 3,6 literes értéket is mutatott a fedélzeti számítógép, ami reálisan azt jelenti, hogy 4 és 5 liter közöttire simán kihozható egy kis odafigyeléssel a fogyasztás. Egyedül az autópálya nem barátja, ugyanis jelentősen megnő a szél- és a motorzaj, utóbbi már 3500 felett pörög, ugyanakkor az országút már más tészta. Ott újra teljes a kényelem és kedvező a fogyasztás. Úgyhogy akár kisebb családok számára is alkalmas jármű lehet a vidám Ignis.
A visszagurulásgátló minden felszereltségi szinthez alapáras
Az árcédula láttán sem kell feltétlenül elborzadni. Most kedvezménnyel 3,4 millió forintról indul az Ignis ára, összkerékhajtás nélkül. Nem kevés egy kisautóért, de azért nem is annyira elszállt. Főleg, hogy az alapfelszereltség sem szerény. Viszont a tesztautó GLX szintje többek között az ülésfűtéssel, a tempomattal és a kettős kamera alapú vezetéstámogató rendszerrel nyújt többet, ám így már 4,6 millió forintot kérnek érte. Hamarosan azt is megmutatjuk, hogy mit tud a Swift ugyanezzel a hajtáslánccal és a kicsit konzervatívabb, de szintén vidám formatervével.
A C-oszlop dísze az utastérben is visszaköszön
Értékelés
Pozitív
Vidám és fiatalos megjelenés, kívül kicsi belül méretes, kedvező fogyasztás
Negatív
Az AllGrip hátul merevtengelyes
Árak
Tesztmodell alapára
3 415 000 Ft (2020.01.05.)
Tesztautó ára
4 605 000 Ft (2020.01.05.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1242 cm3
Teljesítmény:
66 kW (90 LE) 6000 1/min-nél
Nyomaték:
120 Nm 4400 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
11,5 s
Gyári vegyes fogyasztás:
5,9 l/100km
Méretek
Karosszéria-kivitel:
ötajtós
Belső szélesség elöl:
1380 mm
Belső szélesség hátul:
1320 mm
Belmagasság hátul:
940 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
250 mm
Ülőlap hossza elöl:
500 mm
Ülőlap hossza hátul:
470 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1170 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1020 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1340 mm
Raktérnyílás szélessége:
970 mm
Raktérnyílás magassága:
900 mm
Motor és váltó
Motorosztály:
Euro 6d-Temp
Hengerűrtartalom:
1242 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
5 fokozatú manuális
Nyomaték:
120 Nm 4400 1/min-nél
Teljesítmény:
66 kW (90 LE) 6000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Gyorsulás 100 km/h-ra:
11,5 s
Gyári vegyes fogyasztás:
5,9 l/100km
Fogyasztás a használónál:
6,2 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
61 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
64 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
70 dB(A)