Kötelező lesz az automata segélyhívó március 31-től
Minden új autóban kötelező lesz az automatikus segélyhívó
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Nem újdonság, hogy idén március végétől kötelező lesz minden új autóban az automata segélyhívó rendszer. Az is kiderül, hogy milyen hatása lesz a balesetek utáni percekben.
Hiába a szigorú szabályozások és az egyre biztonságosabb autók, még manapság is évente mintegy 25 ezer ember veszíti életét és 135 ezren sérülnek meg súlyosan közúti balesetben Európában. Bár utóbbi időben a statisztikák 2 százalékot javultak, de van még hova fejlődni. Egyes autógyártók például azt ígérik, hogy néhány évtized múlva nem történhet halálos baleset a modelljeikkel. Nem csak a gyárak, az Európai Parlament is igyekszik hatni a biztonságosabb közlekedésre. Legújabb szabályozásuk e hónap végén lép életbe, amely szerint az összes új európai személyautót, kisbuszt és könnyű tehergépkocsit automatikus segélyhívóval kell felszerelni.
A rendszer működésének lényege, hogy baleset esetén automatikusan hívja a 112-es számot, így akár az egyedül utazó, súlyosan megsérült utashoz is időben érkezhetnek a mentők. Ha ugyanis nem sikerült felvenni a kapcsolatot az autóban utazókkal, úgy a további érzékelők alapján lehet tudni a baleset súlyosságát, a GPS-es helymeghatározással pedig a pontos helyszínt is be tudják azonosítani. A mentőegységek így lényegesen hamarabb, közúton 50, lakott területen 40 százalékkal hamarabb érhetnek ki a helyszínre. Ezzel évente 1500-zal csökkenthető a halálos esetek száma a kontinensen.