Korea nem viccel: Hyundai i30 teszt

Hyundai i30 1.6 GDi Business teszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

A második generációs i30-at a legizmosabb, 135 lóerős benzinmotorral és gazdag felszereltséggel teszteltük. A koreaiak nem viccelnek: hangulatban, tudásban és sajnos árban is a Golf a mérce.


Öt év sem telt el az első i30 bemutatása óta, s máris itt a második generáció, ráadásul a 2006-2007-es premierekkel szemben most valamiért taktikailag megelőzve a konszerntestvér cee'd kompaktot. A Hyundai a Kiával karöltve elképesztő tempót diktál, már a világ negyedik legnagyobb autógyártója, tolja és tolja az újdonságokat, presztízsmodelleket (Genesis, Veloster) dob piacra, az i40-nel pedig a középkategória etalonjait támadja. Az új, Csehországban szerelt i30-at legerősebb benzinmotorjával és gazdag felszereltséggel tesztelve arra a nem meglepő következtetésre jutottunk, hogy a Hyundai most már aztán tényleg elment "prémiumba", és célja nem is lehet más, minthogy Golf-számba vegyék.
Azt azért szögezzük le, hogy a Volkswagen-féle etalon jobb autó, ha nem is fényévekkel. De az i30 már eleve a formájával is Wolfsburg felé kacsingat: nem, nem hasonlít rá, csak tökéletesen semmilyen úgy, hogy jól néz ki. Vonzerőben tán kevésbé erős mondjuk az Opel Astránál, azonban nem is akar látszólag jó autó lenni. Pláne a „csak” 15 colos, 195/65-ös, ballonos kerekekkel. Egyedüli szemcsapdája a már-már audis LED-füzér az orrán (széria ez is, mint a hátsó légterelő a szintúgy diódás féklámpával). Ugyanakkor egy kis i40. Kis? Egyáltalán nem. Tengelytávja (2650 mm) maradt a régi, hossza, szélessége, első és hátsó nyomtávja leheletnyit nőtt, magassága leheletnyit csökkent. Csomagtartója az elődhöz képest 38 literrel bővülve 378 literes, üléshajtással több mint 1,3 köbméteres. A padló ekkor nem teljesen sík, de ennyi belefér, lényeg, hogy az ülőlapok és a támlák is osztottan dönthetők, illetve a rakodóperem sem magas. Ha a poggyásztér egy szép négyest érdemel, az utastér praktikumból, a rendelkezésre álló tér kihasználásából, belsőépítészetből és hangulatból is egyértelmű ötös. Kényelmes elöl (kicsit tán lehetnének keményebb tömésűek a cserébe kellően mélyre engedhető ülések), tágas hátul - rövidebb utat három felnőtt is bevállalhat (alig zavar be a kardánalagút). Az anyagminőség és a kidolgozás minőséginek tűnik, a műszerfal nagyon i40-es, komoly, átgondolt, könnyen kezelhető. Tárolórekeszből, pohártartóból nincs hiány.
Hirdetés

Ami a felszereltséget illeti, alap az ESP és a 6 légzsák, a „fapados ” Entryt választó vevő is kap egyebek mellett visszagurulás-gátlót, fedélzeti számítógépet, 4 irányban állítható, 3 féle karakterisztika-programot kínáló kormányt (igaz, klímát, távirányítós centrálzárat, hifit nagyon nem). Tesztautónk Business szintű volt (ötből fentről a második) – ha olyan i30-at tetszik látni, melynek a visszapillantója indexel, az Business (vagy Style). Na szóval az üzleti kivitel már térdlégzsákot, ülésfűtést, kétzónás digitális légkondit, fény- és esőszenzort, elektrokróm tükröt, Bluetooth-kihangosítót, hátul is elektromos (le és fel is automata) ablakemelőt, tempomatot, első-hátsó parkradart is ad, s ha valaki olyasmiket hiányol, mint stop-start rendszer, alufelni, xenon fényszóró, panorámatető, tolatókamera, érintőképernyős navigáció, bőrkárpit, villanyos ülésállítás és deréktámasz, elektromos rögzítőfék, kulcs nélküli nyitás és gombos indítás vagy épp automata váltó, „csupán” pénzkérdés, minden van. Modern vezetőtámogató kütyük hada még nincs, megjelenésüket/rendelhetőségüket a facelift idejére tippelnénk.
Remek ötlet volt a tolatókamerát az embléma alá rejteni, így nem koszolódik a lencséje. A navigáció magyarul ugyan nem tud, máskülönben egész okos. Az USB-ről is zenélő hifi az átlagosnál valamivel élvezhetőbb, a Flex Steer kormány Normal és Comfort állásban túlszervózott, Sport módban közelíti a közvetlent. A tükrök méretesek, de nem osztottak. A vaskos tartóoszlopok előrefelé, hátra-oldalra is megnehezítik a kilátást. A radarok és a kamera kellenek a stresszmentes parkoláshoz, nélkülük nem egyszerű érezni a karosszéria sarkait. A vezetői pozíció konfekciótermettel kvázi tökéletesre lőhető be. A pedálok vajpuhák, a váltó vajpuha, a hátul független felfüggesztés és a viszonylag lágy futóműhangolás révén az úthibák zömét csak finoman tompítva érezzük úgy, hogy közben tempós kanyarodásnál az oldaldőlés sem jelentős. Az alulkormányzottság nem vészes, a fordulékonyság átlagos.
Az i30-at vezetni szinte németesen steril „élmény”. A zajszigetelés jó, autópályán is majdnem halk az autó – majdnem, mert a gumik bizony hangosak. A motort alig hallani: tesztautónkat a paletta legizmosabb, nemrég az i40-ben is próbált 1.6 GDi közvetlen befecskendezéses benzinese hajtotta 135 lóerővel és 164 Nm-es nyomatékkal. Ereje pörgetve jön meg, alacsony fordulaton csipetnyit vérszegénynek találtuk. Nem szabad vele sietni, s akkor pihentetőn, s ha nem is étvágytalanul, de mértékletes fogyasztással teszi a dolgát – segít benne a 6 sebességes, eltalált fokozatkiosztású váltó is. A gyár által ígért 5,7 l/100 km ugyan álomszerű, azonban az általunk mért 7,4 literes érték sem rossz annak fényében, hogy országúti poroszkálás helyett városban és sztrádán nyüstöltük a kocsit.
A háromajtóst visszafogott, a kombit őszinte érdeklődéssel várjuk, addig pedig nyelünk egy nagyot, s emésztjük az 1.6 GDi Business modell 5,2, a tesztautó majd’ 5,7 milliós árát. Bátor. A koreaiak nem viccelnek, ott loholnak a német prémiumgyártók nyakában (a többieket utolérték és/vagy már le is nyomták). Az alsó-középkategóriában az 5 év garanciát adó Hyundai i30 egyértelmű riválisa a Golfnak, a Skoda Octaviának és a Ford Focusnak, az Astránál sok szempontból jobb, ahogy a japánoknál is. Nincs durva turbómotoros kivitele, mint mondjuk a Renault Mégane-nak? Annyi baj legyen. Egyáltalán nincs turbós benzinmotor hozzá? Miért, biztos, hogy szükség van rá? Hibrid, elektromos? Hát lehet azokból sokat eladni? Ugye, hogy nem? És még egy kérdés a végére: milyen lehet még puccosabb, még elegánsabb, még trendibb csomagban dízelmotorral és automata váltóval? Utánanézünk.
Értékelés
Pozitív
Semlegesen megnyerő forma, tágas, kényelmes utastér, megfelelő méretű csomagtartó, pompás rugózási komfort, gazdag felszereltség
Negatív
Versenyképes, mégis magas ár, kissé tompa gázreakció, vaskos, a kilátást zavaró oszlopok, drága extrák, hangos gumik
Árak
Tesztmodell alapára
5 199 000 Ft (2012.04.29.)
Tesztautó ára
5 689 000 Ft (2012.04.29.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1591 cm3
Teljesítmény:
99 kW (135 LE) 6300 1/min-nél
Nyomaték:
164 Nm 4850 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
9,9 s
Végsebesség:
195 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
5,7 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4300 mm
Szélesség:
1780 mm
Magasság:
1470 mm
Saját tömeg:
1193 kg
Össztömeg:
1820 kg
Tengelytáv:
2650 mm
Karosszéria-kivitel:
ötajtós
Csomagtér:
378-1316 l
Belső szélesség elöl:
1440 mm
Belső szélesség hátul:
1420 mm
Belmagasság elöl:
960-1010 mm
Belmagasság hátul:
930 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
200 mm
Ülőlap hossza elöl:
510 mm
Ülőlap hossza hátul:
510 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1130 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1030 mm
Csomagtér magassága:
530 mm
Csomagtér hossza:
730 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1500 mm
Raktérnyílás szélessége:
1040 mm
Raktérnyílás magassága:
720 mm
Motor és váltó
Motor:
Otto motor
Motorosztály:
EURO 5
Hengerűrtartalom:
1591 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
manuális - 6 fokozatú
Nyomaték:
164 Nm 4850 1/min-nél
Teljesítmény:
99 kW (135 LE) 6300 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
195 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
9,9 s
CO2-kibocsátás:
134 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
5,7 l/100km
Fogyasztás a használónál:
7,4 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
60 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
64 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
67 dB(A)
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

16 thoughts on “Korea nem viccel: Hyundai i30 teszt

  • 2017.10.30. at 23:58
    Permalink

    Szomorkodva olvasom a hozzászólásokat. Személy szerint közel 4 éve vettem hyundai i30 1.4 et, mai napig nem tudok róla rosszat írni. inkább megveszek egy sima benzinest mintsem egy turbósat,volt szerencsén 1.2 turbós golfhoz inkább hanyagolnám. Szerintem amennyivel drágábbak a német márkák jelenleg nem éri őket megvenni. Ha pedig valakinek az a fontos mennyiért tudja eladni majd ő vegye csak meg 1misivel drágábban.

  • 2017.10.30. at 23:58
    Permalink

    Emberek!! Ne hasonlítsuk már ezt az autót Fiat-hoz, könyörgöm…
    Látott már autóbelsőt, az aki fiat-ot vett? Arról nem beszélve, hogy amennyiben a Hyundai katalógust a kezébe veszi néhány VW-tulaj, azok csak kérdőn bámulni fognak maguk elé a felszereltség láttán. Pláne azon extrák láttán, amikről nem is hallottak még…
    Alapfelszereltség (az alap entry-ben is) : 2x első, oldal és függöny légzsák, ESP + járműstabiláitás szabályozás (kikapcsolható), ABS, visszagurulás gátló, vészfékezési jelzőrendszer, Flex Steer kormány. Az apróságokat nem érdemes felírni (klíma, el cuccok stb…)
    És aki szkeptikus üljön bele. Én ültem már VW-ben is Fiatban is. (ez utóbbit bánom)

  • 2017.10.30. at 23:58
    Permalink

    Emberek!! Ne hasonlítsuk már ezt az autót Fiat-hoz, könyörgöm…
    Látott már autóbelsőt, az aki fiat-ot vett? Arról nem beszélve, hogy amennyiben a Hyundai katalógust a kezébe veszi néhány VW-tulaj, azok csak kérdőn bámulni fognak maguk elé a felszereltség láttán. Pláne azon extrák láttán, amikről nem is hallottak még…
    Alapfelszereltség (az alap entry-ben is) : 2x első, oldal és függöny légzsák, ESP + járműstabiláitás szabályozás (kikapcsolható), ABS, visszagurulás gátló, vészfékezési jelzőrendszer, Flex Steer kormány. Az apróságokat nem érdemes felírni (klíma, el cuccok stb…)
    És aki szkeptikus üljön bele. Én ültem már VW-ben is Fiatban is. (ez utóbbit bánom)

  • 2017.10.30. at 23:58
    Permalink

    „Azt azért szögezzük le, hogy a Volkswagen-féle etalon jobb autó, ha nem is fényévekkel.”
    Ezt nem kellett volna… Már az előző generációs i30 is jobb autó mint a Golf, csak ez a „magyar” németorientált autós ujságíró stílus (tisztelet a kivételnek) van behódolva a VW csoportnak.
    A használtautó árakkal sem árt tisztában lenni, mert a koreaiak jobban tartják az áraikat is.
    De egyszerű az összevetés Korea, kontra Németország tekintetében:
    Mit vennél? Grundig tv-t, vagy Samsung-ot? Ja, hogy Grundig tv már nics..?!? valyon miért…?

  • 2017.10.30. at 23:58
    Permalink

    folyékony szobrászat mi…jó izlésű ember elszédül, ha ránéz erre a bazári vacakra.Az orra igazán hótolós lett, a segge meg már a jellemtelentől is jellemtelenebb összevisszaság.Az ára pedig szánalmas.
    Inkább veszek két 150 lovas 1.4tfsi golf v-öt egy ilyen árából 😀 és még benyára is marad pénzem..de még új 6-os golfot is lehet venni 5.9ért (lista ár) 160 lovas 1.4et..és nem kell hullára pörgetni, hogy leadja.Nem igazán értem minek kell együtt emlegetni a golffal..na mind1, majd a statisztikák eldöntik.

  • 2017.10.30. at 23:58
    Permalink

    1,4 TSI Golf Variantot vettem hasonló felszereltséggel. index tükörbe, négy automata villanyablak, esőszenzor, sötétedő tükör, lámpamosó, ülésfűtés, tempomat, kétzónás digitklíma, jó zene…,
    ja 4,86 millió volt a kialkudott vételára. Tapasztalatom, hogy a listaára ugyan lentebb van a koreaiaknak, de alku esetén nem tudsz jelentős kedvezményt kapni, míg a golf, astra esetén 1 millióval olcsóbb árat kaptam. Ja a fogyasztásom is 7 liter alatti.

  • 2017.10.30. at 23:58
    Permalink

    Csak úgy mellékesen jegyezném meg, a sok hozzáértő kollégának, hogy a hasonló felszereltségű, és motorizáltságú, kompakt kategóriába tartozó Golf, Astra, C4, Bravo, Civic, és Octavia nem ritkán több millió forinttal kerül többe, mint a Hyundai, vagy esetlegesen a Kia.
    Gondolom az sem véletlen, hogy a különböző autóklubok, és vezető autós médiák közvéleménykutatásain, a korábban említett két koreai márka magasan veri a mezőnyt a vevőmegelégedettségi teszteken.

  • 2017.10.30. at 23:58
    Permalink

    (UI: Arra gondoltam, hogy nincs értelme megtérülési időt ezen cikkben szereplő modell esetében, mert kb. annyiért ha nem drágábban kínálja benzines modelljét, mint más a Diesel modelljét…)

  • 2017.10.30. at 23:58
    Permalink

    Akkor elérkezett az az idő, mikor egy benzines és diesel autó fogyasztás különbségénél nincs miről beszélni, ugyanis pl. ez az 1.6os benzines ha az előadó szerint 5.2m ft és a (nem irok be 1.4es dieselt, mert akkor erőben KÁBÉ SEM jó az összehasonlítás)

    Új Opel astra classic III 1.7cdti 125 – 4.7m Ft
    Új P207 1.6HDi 112 – 4.8m Ft
    Új Fiat Bravó 1.6Mjet 120 – 4.6m Ft
    Új Citroen C4 1.6Hdi 110 – 4.9m Ft (Hallkan odateszem, hogy e-Hdi-vel pont 5.2m Ft mint a cikkben említett 1.6os pörgetni való benzines jármű…)
    Új Seat Ibiza a WV csoport legujabb fejlesztésű 1.6 CR TDI motorjával – 4.7m Ft
    Új F Fiesta 1.6tdci – 4.2m Ft
    Az új SX4 jelenleg csak 2 literes diesel motorral kapható 5.7m forintért. Amint bevezetésre kerül az új 1.6os D-vel is egészen biztos vagyok benne, hogy az 1.6 és 2.0 D közötti átlagos vételárat nézve biztos, hogy max 5.2m Ft lesz az ára vagy inkább alatta…
    Hondat is szerettem volna mutatni, de mivel a Civic csak 2.2es diesellel kapható (jóhogynem 3.0 v8), az 1.6 dieselük meg még bevezetés alatt, ezért ajánlom a Jazz 1.4B-t 3.4m Ft-ért. (Megbízható benzines autó MAJDNEM 2 millióval olcsóbban, mint a cikkben említett autó!)

    Bocsánat ha valakit kihagytam, nem szándékos volt…

Vélemény, hozzászólás?