Konzervatív értékek – Opel Insignia GSi teszt

Még mindig megdobogtatja az ember szívét az Insignia

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Most már mostohagyereknek számít az Insignia az Opel kínálatában, hiszen nem Stellantis-szülött. Mégis ez a mostohagyerek az egyik eminens a testvérek között.

Örök változás az élet, így hát változik a divat, változik az ízlés, de hiába harapódzott el a SUV-mánia, maradt még néhány klasszikus típus a piacon, köztük az Opel Insignia is. Tudom, talán néha már idegesítő is lehet egyesektől (tőlem is) a fújás a SUV-okra, de amikor olyan normális autó jut az ember kezei közé, mint az Opel nagy limuzinja, akarva-akaratlanul az jut az eszembe, milyen kár a visszaszorulásuk. Mert egy ilyen autóban minden megvan, amitől boldog lehet a tulaj. Ha szereti a sportos masinákat, akkor még az a plusz is, amitől még dögösebb lesz.
Kis ráncfelvarrás után, most benzinmotorral próbáltuk a sportos GSi modellt, és már az elején le kell szögeznem, hogy ehhez a hárombetűs jelöléshez ez jobban illik, mint a dízel. De néhány szót szenteljünk azért annak a ráncfelvarrásnak, ami az autó orrát érintette. Nagyon enyhén átrajzolták a fényszórók formáit, egy picit a hűtőrács is kecsesebbé vált azáltal, hogy szélesebb és keskenyebb lett, valamint a lökhárítón is módosítottak kicsit. Oldalról és hátulról viszont minden maradt a megszokott, a sportmodellen korábban látott fekete betétek mellé most krómhatású díszek társultak. Magyarán a visszapillantók házai feketék, de az első lökhárítóban a légbeömlő imitációk krómosan csillogó műanyag keretet kaptak, a hűtőmaszkot is hasonló keretezi, illetve az oldalablakok körül is ilyen fut majdnem körbe. Hátul a két – nem kamu – kipufogóvég kapott krómdíszt, emellett ízléses még a kis légterelő-elem a csomagtér-ajtó peremén, valamint látványosak a Brembo fékek vörös nyergei is. A 20 colos felnik is ismerősek, ugyanilyen mintázatút szereltek a korábbi dízel változatra is, de mielőtt a motorokra térek, kukkantsunk be gyorsan az utastérbe.
Hirdetés
Persze itt nincs változás, de továbbra is fantasztikus érzés az Insigniában ülni. Ebben óriási szerepet játszanak az AGR-minősítésű sportülések. Elöl ezek kagylósított „egybefejtámlás” fotelek, amelyek minden centije tökéletesen tartja a testet. „Tejcsoki barna” színűk megtöri a szürkeséget, GSi feliratuk látványos. Nem mellesleg hűthetők, fűthetők, masszírozni is tudnak, szóval minden igényt kielégítenek. Hátul bár csak enyhén mélyítettek az ülőlapok, így is nagyon kényelmesek, szokás szerint hatalmas a lábtér, az alapból 490 literes csomagtérbe pedig könnyű pakolni, hiszen ablakkal együtt nyílik az ajtaja. Visszatérve még kicsit előre, a perforált bőrrel bevont sportkormány is maradt a fehér varrással. Sokak örömére a zongoralakkal spóroltak, helyette szálcsiszolt fémre emlékeztető, műanyag díszbetétek járnak. A sportosságot még a fém pedálok fokozzák, de nem feledkeztek meg a tervezők arról sem, hogy azért megmaradjon elegánsnak is az utastér. Klasszikus módi szerint igazi gombokkal és tekerőkkel kezelhetjük a klímát, válthatunk az üzemmódok között, illetve aktiválhatjuk az összkerékhajtást. Az infotainment 8 colos érintőképernyője a mai divattal ellentétben kicsinek nevezhető, ugyanakkor így is könnyen használható. Ilyenkor jön rá az ember, hogy a hatalmas, olykor függőlegesen álló táblagépek nem nyújtanak feltétlenül jobb használhatóságot. Szintén változatlan az úgymond félig digitális műszeregység a vezető előtt, amit a szélvédőre vetített HUD egészít ki.
Hirdetés
Szóval a motor: kétliteres, turbós benzines. Négy hengerrel, 230 lóerővel és 350 Nm forgatónyomatékkal. Egyszerű és nagyszerű. Nincs lágy hibridség, igaz így a stop/start is érezhetően nagyobbat ránt, de ez még bőven a komfortzónán belül marad. Nincs felesleges tömeg, ami azért sem baj, mert alapból 1,65 tonnás az autó. Ez még pont az a határ, amit élvezetesen tud mozgatni a 230 ló, igaz fontosabb, hogy a maximális nyomaték már 1500-as fordulattól rendelkezésre áll. A 9 fokozatú automata sebességváltó viszont inkább a kényelmet szolgálja, sportmódban persze engedi pörögni a motort, de inkább csak egy kóstolót kapunk vele, milyen lehet egy keményebb sportautó. Ugyanígy az adaptív futómű is csak ízelítőt ad, bár a peres gumikkal eleve jobban érzi az Insignia az úthibákat. Viszont az összkerékhajtást bekapcsolva istenit lehet kanyarogni a szerpentineken, még úgy is, hogy majd' öt méter hosszú autóról beszélünk. Szóval összességében továbbra is inkább egy elegáns utazóautó maradt a GM érából megmaradt limuzin, amelyhez alapvetően egy takarékos dízel illik. Viszont akinek szívügye a sportosság, kellemes társra lel a négyhengeres benzinmotorban, habár a hangja nem túl vérpezsdítő, de a közvetlen kormányzás, a kanyartulajdonságai mind-mind hozzátesznek az élményhez annyi pluszt, amiért érdemes lehet a benzinmotor felé csábulni. Persze csak akkor, ha hajlandó a benzinkútnál is megfizetni a tulaj ezt a pluszt. A tesztátlag nem vészes egyébként egy ekkora motortól, egy ekkora autótól, hiszen beérte 10,5 literrel, de azért ehhez az is kellett, hogy csak ritkán volt vele igazi „ereszd el a hajam”. Ha sűrűn kapcsolják a sport módját, akkor ez simán felmegy 12 literre is. Ám mint azt már oly sokszor megállapítottuk, az élményautózásnak mindig ára van. Az Insignia Grand Sport esetében ez a benzinköltségek mellett a GSi modell 18,43 millió forintos alapárában is megmutatkozik, ami az összes elérhető vezetősegéddel, napfénytetővel és még néhány extrával megspékelve 20,1 millió forintra emelkedik.
Hirdetés
Értékelés
Pozitív
Klasszikus forma, minőségi utastér, fantasztikus ülések, vezetési élmény
Negatív
Magas fogyasztás, magas alapár
Árak
Tesztmodell alapára
18 430 000 Ft (2022.03.15.)
Tesztautó ára
20 100 000 Ft (2022.03.15.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1998 cm3
Teljesítmény:
171 kW (233 LE) 5000 1/min-nél
Nyomaték:
350 Nm 1500-4000 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
7,4 s
Végsebesség:
237 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
8,8 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4910 mm
Szélesség:
1863 mm
Magasság:
1445 mm
Saját tömeg:
1650 kg
Össztömeg:
2240 kg
Tengelytáv:
2829 mm
Karosszéria-kivitel:
ötajtós
Csomagtér:
490-1450 l
Belső szélesség elöl:
1540 mm
Belső szélesség hátul:
1490 mm
Belmagasság elöl:
910-1020 mm
Belmagasság hátul:
920 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
320 mm
Ülőlap hossza elöl:
490-530 mm
Ülőlap hossza hátul:
450 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1440 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1040 mm
Csomagtér magassága:
450 mm
Csomagtér hossza:
1080 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1980 mm
Raktérnyílás szélessége:
970 mm
Raktérnyílás magassága:
870 mm
Motor és váltó
Motor:
Benzin
Motorosztály:
Euro 6d
Hengerűrtartalom:
1998 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
9 fokozatú automata
Nyomaték:
350 Nm 1500-4000 1/min-nél
Teljesítmény:
171 kW (233 LE) 5000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
237 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
7,4 s
CO2-kibocsátás:
179-200 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
8,8 l/100km
Fogyasztás a használónál:
10,5 l/100km
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

4 thoughts on “Konzervatív értékek – Opel Insignia GSi teszt

  • 2022.03.18. at 19:40
    Permalink

    A közölt fogyasztási értékeket nagyon kevésnek tartom, mert én városi forgalomban egy OPEL Mokka 1.4 turbóval (140 LE), igaz automat váltos, a 11 litert is megetetem és nem a sportos vezetési stílus miatt, hanem a dugóban való ácsorgás, a folyamatos elindulás és fékezés okán.
    Tehát szerintem egy ilyen sportos limuzin városban biztosan megeszi a 14-15 litert.
    Széles gumik, önsúly, ja és 233 lovacskát itatni kell, mert mindig szomjasak.

    • 2022.03.20. at 20:43
      Permalink

      A táblázatban a gyári fogyasztás mellett vegyes fogyasztási érték szerepel, pontos mérés alapján.
      A gyári fogyasztási értékek meg szinte mindig szépítenek a valósághoz képest: Kizárólag városi forgalomban nem értünk fogyasztást 100 kilométerre vetítve. Dugóban araszolva, városi forgalomban 12-13 liter közötti értéket írt ki a fedélzeti rendszer.

  • 2022.03.18. at 22:45
    Permalink

    Hasonló fizikai paraméterekkel rendelkezik egy hybrid Camry is, igaz 15 lóerővel gyengébb.
    Viszont 5 millióval olcsóbb – a legmagasabb felszereltségi szint – cserébe az átlagfogyasztása megáll 6 liternél.
    Vajon miért érdemesebb ezt az Opelt választani?

  • 2022.03.20. at 11:50
    Permalink

    Menet dinamikában pedig feltörli vele a padlót az opel. (180-as végsebesség még egy 1.6 szívó benzin is tudja )Plussz 4×4
    Ha számít a fogyi nem ez a motor a tied.

Vélemény, hozzászólás?