Kisoroszlán nagy karmokkal – Peugeot 208 teszt

Peugeot 208 1.2 PureTech 100 teszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Egy kiscica annyira aranyos tud lenni, hogy megbocsátod neki, ha óvatlanul megkarmol, vagy épp mindent szétszed a lakásban. Ugyanez igaz a Peugeot kismacskájára is, hiszen a 208 annyira magával ragadó, hogy simán megbocsátod a hibáit.

Persze nincs sok hibája a Peugeot legfrissebb kisautójának, de nem szeretném máris a nyavajgással kezdeni. Szóval beszéljünk inkább a dizájnról, amit akárcsak az 508-as esetében, a „kiscicán” is zseniálisan eltaláltak. Elődjéhez képest megnyúlt kicsit, egészen pontosan 9 centivel, ugyanakkor alacsonyabb is lett 3 centivel. Épphogy csak hosszabb négy méternél, így valóban tökéletesen a városi forgatagba termett. A Peugeot modellekre jellemző karmok a 208 elejéről sem hiányoznak, ám az első fényszórók csak a GT Line és GT felszereltség esetén kapják a „csíkfényeket”, azonban nélkülük is igazán látványos szemből az autó.
Hirdetés
Természetesen hátul sincs szégyenkezni valója. A hátsó lámpák három csíkja szintén a márkára jellemző dizájnelem, ahogy a két lámpatestet összekötő fekete betét is. Rendkívül dögös tőle az összkép, főleg a - felármentes - Faro sárga fényezéssel. Ráadásul oldalra is jutott egy kis geg, hiszen a C-oszlopokra egy kis bemélyedést rajzoltak, ami olybá tűnik, mintha a menetszél formálta volna a lemezbe. Apróság, igazából nélküle se lenne unalmas oldalnézetből az autó, de azért jó, hogy ott van. Az utastérben szintén kitettek magukért a formatervezők. A kormány a már megszokott „sokszög” alakú, ami engem továbbra is a versenyautókra emlékeztet. Méretében is, hiszen elég kicsike, emellett szénszál mintázatú díszbetét fut végig a műszerfalon, át az ajtóburkolatokra, egyetlen ívet alkotva, és ez tovább mélyíti a sportos hangulatot. Ugyanezt a hatást éri el a „billenőkapcsolós” középkonzol, bár a zongoralakk felület inkább elegáns. A digitális műszeregység pedig igazi csemege. Már eleve látványos a keret, amely körbeöleli, de a 3D-hatású megjelenítés is megér egy misét. Trükkös a dolog, hiszen a plexi mögött van egy kijelző, ám a keret „plafonján” is elhelyeztek egyet, amely adatokat vetít a plexire, így áll össze az bizonyos „háromdé hatás”.

Viszont az i-Cockpit továbbra is feladhatja a leckét.

Ugyanis testmagasságtól függően egyesek képesek nagyon gyorsan megtalálni a megfelelő üléspozíciót, másoknak viszont hosszú percekig kell állítgatni az ülés távolságát, a magasságát, majd ugyanezt eljátszani a kormánnyal, hogy végül kényelmes helyzetben lehessen terelgetni az autót, miközben a kormánykerék karimája sem takarja ki a műszeregységet. Ezzel le is tudtuk az első hibát. A második nem is feltétlenül hiba, de muszáj megemlíteni, hogy elég kicsi hátul a lábtér és a csomagtartó mérete sem bajnok. Hogy miket nem mondok? Hiszen ez egy kisautó! A csomagtér alaphelyzetben 265 literes, ami 1106 literre növelhető, szóval azért lehet úgy sakkozni, hogy sokminden beleférjen. Ám a 208-ast nem érdemes családi autónak vásárolni. Egyébként hátul fejtérben nem szűkös, még felnőttek számára sem, a már említett lábtér a szűk keresztmetszet. Elöl viszont széltében és hosszában elegendő a tér, a fűthető, nagyobbrészt szövet ülések pedig megfelelően tartanak, talán csak az ülőlapok lehetnének egy picit hosszabbak. A tesztautóban a háromhengeres, 1,2 literes, turbós benzinmotor paletta középső tagja dolgozott. Tehát a 100 lóerős változat 205 Nm forgatónyomatékkal, ami arany középútnak tűnik a 75 lovas és a 130 lovas között.

Már elég ereje van, hogy ágyúgolyóként lője ki a lámpáktól az 1,1 tonnás masinát, miközben autópályán sem erőlködik és nem is túlzottan iszákos.

Egy üzemmódválasztó gombbal ECO állásban is lehet vele közlekedni, bár ezt ritkán használtam, mert olyan érzés, mintha be lenne húzva a kézifék. Ugyanakkor a ügyes fokozatkiosztásnak is köszönhetően nem kell veszettül pörgetni a motort a lendületes haladáshoz, szóval többnyire Normal módban és városi használatban ivott 7,1 litert százon. A hatfokozatú manuális váltó egyébként kellemes szerkezet, a váltókar bumszlinak tűnő, négyzet alakú gombja tán még kényelmesebb is mint a gömbök, de városban azért az automatára szavaznék. A futómű egyértelműen lágy hangolású, szépen elnyeli az úthibákat, de nem szereti a tempós kanyarokat. Nincs is ezzel semmi baj, csak ugye a sportos körítés a hátsó szárnyacskával és a kéttónusú könnyűfém felnikkel azért bele-belekergetett az apexvadászatba, de gyorsan elengedtem a dolgot. Persze azt, hogy nem szereti a gyors kanyarodást ne úgy értsd, hogy nem stabil. Mert végtelenül az. Nem tudod kihozni a sodrából, de a nyugis cirkálás sokkal kényelmesebb vele. A kényelem mellett pedig a biztonság terén is kitett magáért a Peugeot. Szinte minden rendelhető a 208-ashoz, ami az 508-ban is megtalálható. Az eleve gazdag Allure felszereltség mellé a tesztautóba még belepakoltak néhány extrát, többek között a tolatókamerát és az adaptív tempomatot, hogy teljes legyen a biztonsági arzenál. A vezető dolgát könnyíti még a vészfék asszisztens, a sávtartó, a táblafelismerő, és az automata fényszórókapcsolás, de a sor akár tovább is bővíthető. Persze akkor simán felkúszik az autó ára hatmillió forint fölé, pedig már az Allure 5 070 000 forintos árcédulája is elég erős. Persze, aki enged kicsit a divatdiktátorságból és a felszereltségből, akár négymillió forintért is hazaviheti, ami már emészthetőbb szám.
Értékelés
Pozitív
Egyedi dizájn, kellemesen lágy futómű, hangulatos műszerfal
Negatív
Hátul szűkös, kicsi csomagtér, a háromhengeres motor alapjárati rezonanciája
Árak
Tesztmodell alapára
5 070 000 Ft (2020.01.06.)
Tesztautó ára
6 850 000 Ft (2020.01.06.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1199 cm3
Teljesítmény:
75 kW (102 LE) 5500 1/min-nél
Nyomaték:
205 Nm 1750 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
10,9 s
Végsebesség:
188 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
5,6 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4055 mm
Szélesség:
1745 mm
Magasság:
1430 mm
Saját tömeg:
1102 kg
Össztömeg:
1510 kg
Tengelytáv:
2540 mm
Karosszéria-kivitel:
ötajtós
Csomagtér:
265-1106 l
Belső szélesség elöl:
1380 mm
Belső szélesség hátul:
1400 mm
Belmagasság elöl:
900-980 mm
Belmagasság hátul:
970 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
210 mm
Ülőlap hossza elöl:
520 mm
Ülőlap hossza hátul:
490 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1000 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1000 mm
Csomagtér hossza:
650 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1440 mm
Raktérnyílás szélessége:
920 mm
Raktérnyílás magassága:
750 mm
Motor és váltó
Motor:
Benzin
Motorosztály:
Euro 6d-Temp
Hengerűrtartalom:
1199 cm3
Hengerek/szelepek száma:
3/12
Sebességváltó:
6 fokozatú manuális
Nyomaték:
205 Nm 1750 1/min-nél
Teljesítmény:
75 kW (102 LE) 5500 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
188 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
10,9 s
CO2-kibocsátás:
126 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
5,6 l/100km
Fogyasztás a használónál:
7,1 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
58 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
63 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
66 dB(A)
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2020.01.06. at 11:36
    Permalink

    6,8millió egy 100lovas kisautóért? te jó isten…új Corolla ferdehátut/kombit lehet venni ennyiért jól felszerelve, ami tágasabb és értéktartóbb is, és külsőleg is jól néz ki.

  • 2020.01.07. at 19:00
    Permalink

    Srácok, én nem értem ez a hőmérséklet-állítás problémát minden magyar tesztelőnél. Beállítottam egyszer 23 fokra mindkét oldalon és kész. Ha kell hűt, ha kell fűt, ha fázom, akkor bekapcsolom a golyómelegítőt (mivel traktor, ugye muszáj, de mivel szövet, hamar meleg).

    Más autóban sem tekergeted/nyomkodod napi szinten a digitklímát, szerintem.

  • 2020.01.09. at 00:02
    Permalink

    Meg kell hagyni, hogy szép autó, de az árazása előtt értetlenül állok. A vadonatúj Clióhoz képest minden felszereltségi szinten 600-700 ezer forinttal drágább. A Swiftnél 1 millióval, pedig az japán import. A még gyártásban tartott régi Cliónál (ami még mai szemmel is szép formatervű) több mint 1 millióval drágább. Ráadásul ezek a versenytársak is egész eltalált megjelenésűek. Nem igazán látom itt ekkora felárnak a létalapját, ha csak nincs a dologban annyi csavar, a Peugeot dealerek valójában ebből adnak 700-800 ezer forint kedvezményt. De amennyire utánanéztem nincs ilyen.

Vélemény, hozzászólás?