Maradtak az Ignis apró méretei, ami városban és terepen is hálás. A teljes orr új
Nem egy régi modell az aktuális Suzuki Ignis, hiszen 2016-ben debütált, a hazai piacra pedig 2017 elején érkezett meg. Már elsőre is nagyon üdítő és döbbenetesen takarékos kisautó volt. Az első - alapverziójú - tesztautónk 4,6 l/100 km tesztfogyasztása is igen jó volt, de már tavaly lágy hibrid rendszert kapott a szigorodó emissziós normáknak való megfelelés érdekében. Idén pedig egy látványos facelfitet is: újak a lökhárítók, a fényszórók és a hűtőmaszk is. Utóbbi vízszintes helyett immár függőleges lamellákat, jeepes lyukakat hord. Nyilván nem véletlenül, hiszen a 3,7 méteres kisautót nem hagyományos miniként, hanem városi SUV-ként aposztrofálják. Kvázi jogosan, hiszen kaphatunk hozzá (viszkokuplungos) összkerékhajtást, és a hasmagasság is egészen korrekt: 18 centiméteres. A csekély túlnyúlások városban és terepen is jól jönnek, ahogyan a kicsi, 9,4 méter átmérőjű fordulókör is.
Balra a frissítés előtti, jobbra a friss, jeepesebb orrú
Elöl-hátul újak a lökhárítók, a kínálat látványos új színekkel (aranysárga metál, homokszürke metál és khakiszürke metál) bővült, ám az első hazai autó a szinte megszokott gleccserfehér árnyalatban érkezett
Bár a modellfrissítés csak haloványnak tűnik, az új lökhárítókon és hűtőmaszkon túl három új külső színnel és két beltéri színezés-csomaggal, a hajtás igazából teljesen új. A korábbi K12C kóddal futó 1242 ccm-es négyhengerest váltó K12D már csupán 1197 köbcentis. Közben megemlíthető, hogy 90 lóerejéből 83, 120 Nm nyomatékából 107 maradt. Ugyanakkor mindkettő alacsonyabb fordulatról érkezik, így menet közben csöppet sem feltűnő a teljesítmény visszafogása. A csekély (860 kilogrammos) saját tömeggel az Ignis egészen élénknek tűnik, de ha katalógushuszárkodni szeretnénk, a 11,5 másodperces 100-as sprintből 12,7 másodperces lett.
Városban teljesen jó a menetdinamikája, a fotón épp egy Porschéval tartottuk a tempót
Kétlem, hogy utóbbi valaha fel fog tűnni bárkinek, az viszont fontos, hogy a motorhoz szíjjal csatlakozó ISG, azaz indítógenerátor egység egy növelt kapacitású, 3 helyett már 10 Ah-s akkumulátort kapott, így az több energiát képes tárolni és a villámgyors stop-start után tovább tud a gyorsításban segíteni. A hibridrendszer ábráját a fedélzeti számítógépen kilapozva részletesen is nyomon követhetjük a hajtást, de motorféküzemben egy kis zöld ikon mindig jelzi a frissítéssel csinosított műszerblokkban a lítium-ion akkumulátor töltését.
A friss műszerblokkban zöld ikon jelzi, ha töltődik az akkumulátor
Kényelmesek, elöl-hátul tologathatók az ülések, így hátul is nagy lábtér alakítható ki
Bár a hibrid rendszer tájékoztat, semmiféle plusz figyelmet nem igényel, az Ignis normál autó módjára vezetendő, egyedül az tűnik fel, hogy a váltásesedékesség-jelző feltűnően aktív: már városi tempónál is sokszor az ötödik fokozatot javasolja, ez persze nem meglepő annak tudatában, hogy a csúcsnyomaték viszonylag alacsony fordulatszámon élvezhető. A jól kapcsolható ötfokozatú kézi helyett automata váltó továbbra is szerepel a kínálatban, ráadásul immár nem robotizált, hanem sokkalta jobbnak ígérkező CVT (550 000 forint felárért). Választható összkerékhajtás is (400 000 forintért), ám fontos tudni, hogy azzal a hátsó futómű is változik, csatolt lengőkaros helyett merev tengelyes lesz, ami a közúti komfortnak nem tesz jót.
Városba való, ez egyértelmű, ott viszont kifejezetten élvezetesen vezethető. Az összkerékhajtást csak akkor érdemes kérni hozzá, ha valóban szükség van rá
Maradtak a C-oszlop jellegzetes barázdái
Összességében az Ignis egy tipikus japán érdekesség: jó minőségű, vidám és élénk kisautó, ami szabadidő-autós hasmagassága és opciós összkerékhajtása, valamint meglepően tágas beltere miatt jó használhatóságot ad. 3,945 millió forintos alapárával nem olcsó, de a (már erősebben felszerelt) összkerekes 4,635 millió forintért a legolcsóbb 4x4-es. Fogyasztása is kedvező: a rövid városi tesztkörön a fronthajtású változat 4,7 l/100 km átlagot írt, amit bizonyára lehetne még lejjebb tornászni, hiszen 3,5 évvel ezelőtt még a hibridség nélküli alapgép is tudott többet, ez az autó pedig erősen bejáratós volt. Az Ignis frissítése után hamarosan a már szintén számunkra is Japánban gyártott Swifté is érkezik: a második félévben az is megkapja az új l2 V-os lágy hibrid rendszert.
Őszre befut a Swift frissítése is
Fotó: Láng Péter
Oké, tehát akkor a Swift is sokkal drágább és sokkal szarabb lesz.
Kár érte…
Kívülről rondább, belülről szebb. Az árra vonatkozó megjegyzéseket ugyanakkor nem értem, ezzel az árral a piac egyik legolcsóbb járműve – nincs már egy tucatnyi autó, aminek 4 M forint alatt van a listaára. Konkrétan: Space Star, 500, Panda, Aygo, néhány Dacia és KIA. A VW csoport teljesen kivonult ebből az árszegmensből és a PSA is csak nagyon fapados klíma nélküli alapverziókat tud ezen lélektani határ alá mindenféle akciókkal meg finanszírozási ajánlatokkal begyömöszölni, amikhez képest az Ignis kifejezetten jól extrázott.
Viszont pont 4×4 piacon még mindig nem versenyképes a Pandával – az Ignis kellemesebb autó, de az összkerekes rendszere közelében sincs a Magna-féle Fiat hajtásnak ami ráadásul össz-tárcsafékes. Plusz pont, hogy a Panda 4×4 gyárilag Continental CrossContact abroncsokon érkezik, a Suzuki meg valami szörnyűséges utcai gumikon (nem tudom ezen kívánnak-e változtatni a facelifttel, de ez is lehetett az oka, hogy teszteken folyamatosan elhasalt).
Ilyen autókra kellene állami támogatást, meg zöld rendszámot adni, nem a 20+ milliós kamuzöld SUV-kra…
Rendszeresen parkol egy ilyen Ignis az utcánkban. Először csak néztem, hogy hát ez meg mi, de minél többet látom, annál inkább tetszik. Kis kretén japán formatervű, de nekem ez nagyon bejön. A sok uniformizált modellpaletta mellett végre egy olyan autó, aminek van karaktere.