Kilóg a prémiumvilágból. De vajon merre? Jaguar XE teszt

Jaguar XE 2.0 D Portfolio teszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

A német prémiummárkák erős alternatívája szeretne lenni a Jaguar, a vadonatúj XE-vel a középkategóriában. Vajon lehet valós ellenfél?

Papíron jó. Bő egy évvel ezelőtt mutatkozott be minden részletével a Jaguar XE, amivel az indai Tata konszernhez tartozó, ám továbbra is nagyon angolnak látszani kívánó angol márka a középkategóriás prémiummodellektől - így az Audi A4-től, a BMW 3-as sorozatától és a Mercedes-Benz C-osztálytól - szeretne vevőket csábítani. Mindent bevet, sajtóközlemény alapján nagyon megnyerő is, hiszen zömében alumíniumból épülő, a szegmens első önhordó alumínium karosszériája alá komoly, elöl kettős keresztlengőkaros, hátul multilink futóművet raktak, a hajtást a hátsó kerekek kapják, az alaktényező pedig rekord alacsony: Cd=0,26. Minden idők legkönnyebb, legtakarékosabb Jaguar limuzinjaként született meg az XE.
Hirdetés

Kemény a harc. Idén őszre aztán hazánkba is megérkezett a Jaguar, amiből nyilván a legtöbbet adhatja majd el a márka. Igen ám, csak közben befutott az új Audi A4, frissült a 3-as BMW, s a Mercedes tavaly érkezett C-osztálya sem öreg még. Az XE kapcsán ugyanakkor nem egyértelmű, hogy egy vadonatúj prémiummodellben ülünk. Formáját ugyanúgy Ian Callum rajzolta, mint a Tata égisze alatt elsőként érkezett XF-ét. A forma legalább annyira sportos, a feltűnési faktor tökéletes. Az óriási hűtőmaszkos XE-t gyakorlatilag mindenki alaposan megnézte. Kívülről csodálták. Bajos belső. Én pedig belülről azért kénytelen voltam fanyalogni. Mert a helykínálat bizony szélesség, fejtér és hátsó lábtér kapcsán is elmarad a konkurenciától. Négy felnőtt kényelmesen, de passzentosan fér el, a hátsó középső hely (egyáltalán nem meglepő módon) mind az ülésforma, mind pedig a vaskos kardánalagút miatt egyértelmű büntetés. Ami viszont jó pont, hogy hátul ugyanolyan kényelemben utazhatunk, mint elöl. Ott is van, pontosabban lehet ülésfűtés, szerepel légbefúvó, s oldalanként egy-egy 12V-os csatlakozót is kaphatunk, igaz, azt feláras extraként írja az adatlap. Ugyanúgy, ahogyan például a fűthető kormányt, az egyetlen sofőrsegédként említhető holttérfigyelőt, a jó hangzású Meridian hifit vagy az SD kártyás, iGO alapú, ám furán vezető navigációs rendszert. Az M0 egy részét nem ismerte, Budapestről Szeged felé Kecskemétnél levitt volna az autópályáról, pedig a valós idejű mobiltelefonos navi szerint semmi torlódás sem volt, s amúgy a gyári szoftver is ismerte a Szeged felé vezető autópályát. De vannak ennél komolyabb problémák is az utastérben, az XE Portfolio csúcskivitele bőrbe varrott műszerfalat kap, nos, pont a középkonzol tetején eléggé kirbegurbára sikerült a varrás, a csomagtér pedig nem elég, hogy kicsi mindössze 455 literes és nem is túl jó formájú), a felárért 40:20:40 arányban hajtható hátsó támlák reteszelését a puttony amúgy kárpitozatlan teteje felől oldhatjuk csupán, a támlákat persze az utastér felől lehet csak könnyedén dönteni, így egyedül macerás a támladöntés. Ha ez nem lenne elég, az Euro 6-os dízel AdBlue folyadékát nem a tanksapkafedél mellett, hanem a csomagtér szélénél kell betölteni.
Driver's car. Ha valamivel, akkor egyértelműen vezethetőségével domboríthat az XE, de azért meg kell hagyni, hogy hiába épül zömében alumíniumból a karosszériája, az 1565 kilogrammos saját tömeg egy hajszálnyit jelentősebb, mint egy hasonló motorizáltságú Audi A4, 3-as BMW, C-osztályos Mercedes saját tömege. Bár az XE szeretne lenni a kategóriában a driver's car, ezt igazából nem úgy éri el, hogy ott gurít nagyon nagyot, hanem úgy, hogy ott talán valóban a többiek fölé tud menni - egy kicsikét, míg egyéb jellemzők kapcsán elmaradásban van. Dicséretes a hosszában beépített motor, a hátsó (opcióként összkerék-) hajtás, jó a kormányzás is. Természetesen van vezetési profil, a körkapcsolós váltó-előválasztó mögött lapozhatunk Dynamic, Normal és Eco módot. A legelső esetén a műszerek megvilágítása is pirosba fordul - ezt persze már 2008-ban tudta az Opel Insignia is, az elektronikus kormányszervo rásegítése enyhébb lesz, a természetesen itt is hibátlanul dolgozó 8 fokozatú ZF automata kicsit magasabb fordulatokon kapcsol. A stop-start viszont minden módban megvan, a motorindítás bizony kemény, hangos, ahogyan gyorsításkor a motor is.
Nem csak hangban erős a motor. Ingenium néven érkezett a teljesen új, soros négyhengeres, 2,0 literes, könnyűfém hengerfejű, változó kipufogószelep-vezérlésű és alacsony nyomású EGR-rel szerelt gázolajos, ami meglehetősen kétarcú. Ahogyan már írtam, induláskor, nemcsak hidegen, hanem stop-starttal is zajos, menet közben viszont már csendes, a hosszúra áttételezett váltónak, s annak köszönhetően, hogy a 430 newtonméteres csúcsnyomaték már 1500 1/perctől megvan, higgadtan, gond nélkül autózhatunk 2000 1/perc alatt, az autópályás 130 km/órás tempó is alatta futható nyolcadik fokozatban. A szerény fordulatszám nemcsak a zajkomfortnak, hanem a fogyasztásnak is jót tesz. Bár a gyári 4,2 literes értéket a teszt nem tudta reprodukálni, a zömében autópályán (130 km/órás tempó környékén) adódott 5,3 literes tesztátlag abszolút kedvező. Városban persze 7-8 literes átlaggal számolhatunk, azonban az sem rossz a 100 km/órára 7,8 másodperc alatt gyorsító, 180 lóerős dízeltől.
Pályán az igazi. Mégsem városban igazán barátságos a dízelmotoros XE, de talán még nem is annyira országúton, ahol futóműve, kormányzása miatt valóban jót autózhatnánk, hanem autópályán. Döbbenetesen csendes, nyoma sincs a városban gyorsításkor kifejezetten zavaró motorhangnak, tempónál még padlógáznál is távolabbinak tűnik. Az összetett futómű pedig egyszerre egészen jó csillapítású (a 19 colos felnikhez mérten) és stabil is. Felárért lehetne adaptív tempomat is - a tesztautóban mondjuk nem volt. Hogy pontosan mit, mennyiért lehet hozzá kapni, azt nem sikerült feltérképezni, ugyanis a márka weboldalán nincs - működő - konfigurátor. 2015-ben pedig igencsak elvárható lenne az, attól félek, a potenciális vevőknél sem jó pont, hogy nem tudnak előre játszadozni a számokkal, a lehetőségekkel. De legalább ennyire probléma, hogy az XE helykínálatával, minőségével is érezhetően elmarad a német prémiumtriótól, vagy akár az egyéb konkurensektől.
A neve és a formája kell eladja. Stílusban persze továbbra is egyedi a Jaguar, ma is csodált brand. Még az is lehet, hogy az XE a márkánál siker lesz, de az szinte biztos, hogy a célul tűzött konkurenseket még akkor sem sikerült utolérni, ha az egykori X-Type-nál valóban fényévekkel jobb, komolyabb autó lett az XE. Viszont olyannyira nem olcsó, hogy - felszerelve - még a prémiumligában is drágának számít. A soros négyhengeres dízel, adaptív tempomat nélküli tesztautó több mint 17 millió forintos ára láttán bizony elmondható, hogy márkarajongó kell legyen a kuncsaft, aki az XE-t választja.
Értékelés
Pozitív
Erős, takarékos motor, stabil, mégis kényelmes futómű, közvetlen kormányzás
Negatív
Nem prémiumautóhoz illő kidolgozás, gyorsításkor erőteljes motorhang, ár
Árak
Tesztmodell alapára
12 399 000 Ft (2015.11.02.)
Tesztautó ára
17 639 000 Ft (2015.11.02.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1999 cm3
Teljesítmény:
132 kW (180 LE) 4000 1/min-nél
Nyomaték:
430 Nm 1750-2500 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
7,8 s
Végsebesség:
228 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
4,2 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4672 mm
Szélesség:
1850 mm
Magasság:
1416 mm
Saját tömeg:
1565 kg
Össztömeg:
2135 kg
Terhelhetőség:
570 kg
Tengelytáv:
2835 mm
Karosszéria-kivitel:
szedán
Csomagtér:
455 l
Belső szélesség elöl:
1480 mm
Belső szélesség hátul:
1450 mm
Belmagasság elöl:
850-930 mm
Belmagasság hátul:
900 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
190 mm
Ülőlap hossza elöl:
520 mm
Ülőlap hossza hátul:
520 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1100 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
900 mm
Csomagtér magassága:
350-460 mm
Csomagtér hossza:
990 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1800 mm
Raktérnyílás szélessége:
990 mm
Raktérnyílás magassága:
440 mm
Motor és váltó
Motor:
Dízel üzemű
Motorosztály:
Euro 6
Hengerűrtartalom:
1999 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
automata - 8 fokozatú
Nyomaték:
430 Nm 1750-2500 1/min-nél
Teljesítmény:
132 kW (180 LE) 4000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
228 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
7,8 s
CO2-kibocsátás:
111 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
4,2 l/100km
Fogyasztás a használónál:
5,3 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
60 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
63 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
67 dB(A)
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.28. at 11:42
    Permalink

    Igen, tisztában vagyok vele hogy nem egy kat, de arra próbáltam utalni, hogy ez nem olyan hogy van három egyforma német. Ez bármelyik kategóriára igaz.

    A másik dolog, hogy modellgenerációnként is nagy éltérések lehetnek és bár a prémiumkategóriára az erős verseny miatt nem jellemző, de előfordulhat az is hogy az új modell valamilyen szempontból visszalépés, pl anyagokban W204 C vagy az Alfa Guilietta 2008ban.

    Azt is vedd figyelembe hogy a varrott bőr nem olyan mint a műanyag, ott az egyenes vonal puha bőrnél nem olyan magától értetődő (vagy a bőr nem lesz finom).

    A mostani C klasse nem csak az előd után hiperugrás, szerintem az egyik legjobb belső most.

  • 2017.10.28. at 11:42
    Permalink

    Az a baj hogy a kettő általad belinkelt autó nem egy kategória az Xe vel… nézd meg a mostani C belterét vagy egy Audi A4-ét és rögtön rájössz a különbségre mennyivel elmaradottabb az új Xe . Sehogy se tűnik egy friss fejlesztésnek hanem első benyomásra jó 5 évvel ezelőtti trendet követ … bár igaz hogy nekem ez a mai tablet dizájn központi kijelző nem tetszik sokkal jobb a műszerfalba integrált mint ami itt is van . Valahogy ez az egész nem hat egy 2016 os modellévben elősz9r megjelent prémium szegmensben induló autó belterére …. szerintem elég egyértelmű a különbség : http://www.netcarshow.com/mercedes-benz/2015-c-class/1600×1200/wallpaper_59.htm , http://www.netcarshow.com/audi/2016-a4/1600×1200/wallpaper_37.htm . Nézd meg a Jaguar ajtópanel felső részének kidolgozását vagy a műszerfal tetején lévő varrást itt is görbe .. szóval ez nem egyedi eset hanem egyszerűen ennyit tudnak minőségben … és csak a neve adja el semmi más … viszont a márkanevet így ezzel az összeszereléssel pár év alatt le lehet amortizálni : http://www.netcarshow.com/jaguar/2016-xe/1600×1200/wallpaper_b2.htm

  • 2017.10.28. at 11:42
    Permalink

    A prémium kategóriát azért ne úgy képzeld el, hogy tessék, itt van három teljesen egyforma tudású autó. 2007ben az új A4 és a C klasse belsejét világok választották el egymástól. Lehet a Mercedest is összerakták rendesen, de olyan kopogós és baltával faragott anyagokból, amit egy kisteherautóban néznék el. A XE belseje nem a legjobb, remélem hamar és alaposan áttervezik (ahogy a C klasséval vagy az erdeti S type-pal is tették). És a Merci kezelőszerveinél annyi hülyeség van amennyit ([url]http://autossagok.blog.hu/2014/08/12/e220_cdi[/url]) nehéz behozni az angoloknak (még ha próbálkoznak is 🙂 , [url]http://autossagok.blog.hu/2015/03/11/jaguar_xf_emlekezetfirssito_tesztkor[/url])

    Én azért nem éreztem azt hogy az XE belseje reménytelen, legfeljebb nem az adja el.

  • 2017.10.28. at 11:42
    Permalink

    A multkoriban beültem az egyikbe a szalonban (nem azert mentünk, hogy Jaguart vegyünk…), egy kicsit csalodtam, azt kell mondjam. Nekem szük volt az üles, bar szerintem abban a peldanyban az alap ülesek voltak benne, es magasnak talaltam az üles poziciojat is. Ami meg furcsa volt, hogy eleg kellemetlen müanyag szag uralkodott benn. Jellemzöen egy ilyen kategoriaju autoban azert kellemes “ujautoszag” van. Ettöl függetlenül szerintem nagyon jol nez ki, es nekem tetszik a beltere is.

  • 2017.10.28. at 11:42
    Permalink

    Már ne is haragudj de egy ilyen igénytelen műszerfalborítás egy kezdő Kínai olcsó autógyárnál elmegy … de egy régi nagy hagyományokkal és múlttal rendelkező magát prémiumnak mondó gyártól ez nagyon gáz … ha olyan dolgokat is így raknak össze ami szem előtt van vajon mi lehat azokkal amik nincsenek ? Nem attól lesz valami ” prémium ” termék , hogy átlagos vagy az alatti minőséget árulunk jó drágán … hanem attól hogy minőségi anyagokat átlagon felüli kidolgozással és minőséggel áruljuk az átlagtól drágábban egy szűkebb rétegnek . Na már most ez a beltér minden csak nem az … karcolódó fa utánzatú műanyag a váltónál ??? 😀 Ne vicceljünk már ez még egy tucat Amerikai igénytelen műanyag belsős autónál is ciki 2016 ban … Ráadásul egy ma már prémium szegmensben erősen elavult lámpa technológiát használ azért fizetik az emberek a prémium árat hogy a ma kapható technikai csúcsot ha nem is alapból de legalább rendelni tudjanak bele … itt azért vannak hiányosságok . De legnagyobb probléma az ergonómiai baki amit csináltak az ablak leeresztő gombokkal … hátulról az autó erősen befejezetlen képet mutat ezek a nagy bazári műanyag hátsólámpák valami förtelmesek .

    Se biztosan jó kocsi és csak én látom ennyire sarkosan… viszont a használ piac majd beárazza az autót szerintem is 1-2 év múlva kell venni ha valakinek ez tetszik és együtt tud élni az olcsó beltérrel egy 18 milliós autónál … Tartok tőle hogy nagyobb lesz az átlagosnál prémium autókra vonatkozó amúgy is nagy áresés a használt piacon .

    Ha valaki kalandokat keres annak ott van az Infiniti q50 Merci motorokkal bő 3.5 millióval olcsóbban … mivel alapból olcsóbb így kisebb a veszteség is … bár való igaz ha begurulsz vele egy pláza parkolóval nem lehet azt mondani hogy Jaguárral jöttem …

  • 2017.10.28. at 11:42
    Permalink

    Ezt a modellt a múltkor kicsit alaposabban körbejártam egy XF bemutató ürügyén. Élőben nagyon impozáns, egy fél kategóriával komolyabbnak hat, mint a 3er,nagyon ott van megjelenésben. A Belső nem nyűgözött le, főleg egy Jaguartól nagyon ciki,az előző XF még mindig etalon, sőt én még az X typre belsejét is nagyon kedveltem. Ha mondjuk a 3er alapváltozatai mellett nem is érzem cikinek, azért van annál jobb konkurens is.

    A fedélzeti elektronika szerintem is nagyon nem jó,főleg, hogy vadiúj és most jelenik meg amárka három legfontosabb tömegterméke.

    Szerintem ezt az autót mindenképpen érdemes feltenni a kívánságlistára, ha a prémiumközepesek között keres valaki. Ha most nem is 1-2 év múlva elég jó ajánlatokat foghat ki az ember…

  • 2017.10.28. at 11:42
    Permalink

    Én csak azt nem értem mi okból került az ablaklehúzó gombok helyére az ülésállítás memória gombjai illetve ott ahol ezek szoktak lenni miért van az ablakleengedő gombok … így ha leakarod engedni menet közben az ablakot lel kell nézned oldalra hogy megkeresd mivel nem esik kézre . A fokozatvezérlő mosógép tárcsánál léávő fa utánzatú műanyag sem éppen prémium kidolgozás . Valamint 2016 os modellévhez prémium szegmensben nincs LED fényszóró csak Bi-xenon … hááát nem tudom … igaz hogy egy hasonló motorral szerelt Audi A4 től olcsóbb 1-1.5 millióval a Mercitől meg jó 4 millióval , de beltere annyival minőségibb és szebb is nagyjából ez a beltér valahol a 3as BMW szintjén mozog vagy attól elmarad minőségben de nem éri utol az említett 2 másik Németet … És még nem is beszéltünk az értéktartósságáról … szóval papíron lehet hogy olcsóbb és jó vételnek tűnik de minőségben nem biztos hogy azt kapja az ember amiért fizetett … ráadásul a használt piacon nagyobb értékvesztéssel kell számolni mint a Németeknél … Inkább talán optimálisabb választás lehet az új Xf széria ha az árazási trendeket nézzük akkor nagyjából 2-3 millióval drágább mint az Xe viszont annyival többet is tud … szóval aki összespórolt 17 milliót egy ilyenre az spóroljon még pár hónapig és vegyen inkább Xf-et …

  • 2017.10.28. at 11:42
    Permalink

    Valóban szemet szúr a csomagtér “befejezetlensége”, ill. a képen szereplő csúnyán sikerült varrás. Formailag nagyon ott van, de angolsága miatt szerintem továbbra is statisztaszereplő lesz és az árát sem fogja tartani. Viszont ez nem fog egyfolytában szembe jönni az úton. Mindenképpen prémiumnak mondanám(legalábbis tuti, hogy annak szánták), de vannak zavaró, oda nem illő részletek. Olyan, mint egy szépen sikerült házi dolgozat, amibe becsúszott pár helyesírási hiba:)

Vélemény, hozzászólás?