Ki és miért válassza a szélvédőjavítót?
Fizetett hirdetés
Kőfelverődés javítás - hogyan csinálják, kinek érdemes ezt választania?
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Aki autózik, az előbb vagy utóbb kőfelverődést kap, utóbbi pedig nem ritkán nyomot hagy a szélvédőn. Vajon érdemes javíttatni, vagy csak a csere jelent tökéletes megoldást?
Noha egyes casco biztosítások önrész nélkül cserélik a szélvédőt, még az ilyen konstrukcióval rendelkezőknek sem érdemes a cserét választaniuk. Még akkor sem, ha a biztosító a legprofibbnak tűnő, márkaszervizes cserét is fizeti. Hosszú távon a biztosítási díjban ugyanis érvényesülni fog az akár több mint 100 ezer forintos csere ára. A sérült szélvédő ki, illetve az új beépítése továbbá megbontással, a ma elterjedt ragasztott szélvédők esetében a karosszériáról huzalos levágással jár. Megvan a rizikó, hogy esetleg sérül a festék (a szélvédő alatt), utóbbi akár csak évek múltán bukkan majd elő korrózióként. A művelet ráadásul hosszú, száradási idővel, a burkolatok le-fel szerelésével akár 2 napos munka is lehet. Még kevésbé ajánlhatók a nem gyári szélvédők – bár egy részük a gyárival egyező minőségű, akár annak beszállítójától származó, léteznek olcsóbb, silányabb minőségűek, melyek akár tartósságukkal, akár színezésükkel sem a gyárival lesznek egyezőek. Noha ezek ára akár 5-6 kavicsfelverődés javítási árával egyező is lehet, az imént vázolt okok miatt mégis érdemesebb a cserénél jóval gyorsabb javítást választani.
Műszaki vizsgán ugyanis csak a sérült szélvédő okoz bukást, a javított nem. Hivatalosan a vezető látóterében 3, azon kívül bármennyi javított kőfelverődés engedélyezett. A gyakorlatban azt mondhatjuk azonban, hogy kevéssé szokták vizslatni a javítottakat, ha nincs látható sérülés, az autó gond nélkül át szokott menni a vizsgán. A megfelelő javító kiválasztása tehát nagyon fontos, a piacon ugyanis túlkínálat és komoly minőségi eltérés is tapasztalható. A technológia lényegében mindenütt egyező, de nagyon sok múlik azon, hogy annak minden előírását betartja-e, a javítási összes lépését precízen végigcsinálja-e az iparos. És persze neki nem csak alaposságán, kézügyességén is sok múlik, a kis lyuk, azaz a szélvédőn keletkezett kráter javítása, illetve annak kitisztítása nagyjából egy fog „javításához” hasonló. A kőfelverődés „eltüntetéssel” 18 éve, ma már az országban 7 helyen foglalkozó szelvedoklinika.hu üzletvezetője, a kameránk elé épp egy hosszas fényszóró-polírozás után, szemében temérdek porral álló Barsy Henrik szerint a szakma legfőbb problémája, hogy sem hivatalos oktatás, sem felügyeleti szerv nem áll mögötte. Gyakorlatilag bárki javíthat, a végeredmény pedig sokszor igen messze van a tökéletestől.
Mi is így jártunk, egy kolléganőnk kavicsfelverődést kapott, s tudva azt, hogy a repedések elkerülése érdekében, és azért is, mert abba nem szabad semmilyen szennyeződés kerüljön, az első útjába eső helyen megjavíttatta. Szerencsére nem a vezető látóterében lévő sérülés volt, ám a végeredmény messze nem lett tökéletes, nem tűnt el a becsapódás körüli kagyló. Ez több okból is adódhatott, legvalószínűbb, hogy a krátert nem töltötték ki teljesen a ragasztóval, talán nem kellően nagy nyomással, talán nem kellően jó anyagot préseltek bele, az pedig egyértelműen kiderült, hogy nem kezelték az előírások szerint, többféle ragasztóval, nem kapott fedő ragasztót. Bár az ilyen sérülések is reparálhatók, érdemesebb – és persze fölös kiadástól megkímélő – eleve precíz szakembert választani. Ilyen lehet például a szelvedoklinika.hu csapata, mely hálózat az országban elsőként adott (a gyári szélvédők esetében örök életre szóló) garanciát munkáira. Nem gyakran, de azért lehetséges ugyanis hiba, bár a ragasztó lényege, hogy az az üveg fényáteresztésével és hőtágulásával csaknem azonos paraméterekkel rendelkezik, a nyári melegben préselt ragasztások előfordul, hogy télen, az akkoriak pedig nyáron elengedik a szélvédőt. A hibaszázalék jóval hibahatár, azaz 1 százalék alatti, ám nyilván több mint bosszantó az épp szerencsétlenül járt autós számára, és utóbbin sokat segít a díjmentesen megismételt javítás.
Rendszerint felmerülő kérdés, hogy mekkora sérülések javíthatók, a szelvedoklinika.hu szerint bármekkorák, de gazdasági „totálkár” az üvegeknél is létezik. A kavicsfelverődésenkénti 4500 forintos javítási árból ritkán adódik össze ilyen, ám amennyiben repedés is van, annak 350 forintos centiméterenkénti ára már elvezethet a totálkárhoz. Ennek ellenére, buszoknál, kamionoknál – ahol a csaknem sík, függőleges üveg miatt átlagon felüli is a sérülés veszélye és esélye, előfordulhat, hogy még akár méteres repedéseket is érdemes javítani, hiszen üvegeik több százezer forintos tételek.
A Szélvédőklinika.hu kirendeltségei
Város, elhelyezkedés | Cím | Telefonszám | Nyitvatartás |
Székesfehérvár Praktiker parkoló |
Holland fasor 1. | 20/357-0448 | 09-17h Non-stop hívható |
Veszprém Tesco parkoló |
Külső-Kádártai út 1. | 20/540-6545 | 09-18h Non-stop hívható |
Sopron Tesco parkoló |
Ipar körút 30. | 20/281-7905 | 09-19h Non-stop hívható |
Keszthely Tesco parkoló |
Csapás út 27. | 30/387-5360 | 09-17h Non-stop hívható |
Budapest - Érd Tesco parkoló |
Budafoki út 2. | 20/357-0448 | 09-18h Non-stop hívható |
Mosonmagyaróvár Tesco parkoló |
Királyhidai út 42. | 20/452-0995 | 09-17h Non-stop hívható |
[/keret]
Mit tegyen hát, aki kavicsot vagy abból kiinduló repedést kap szélvédőjére? Ragassza le az erre a célra az autóba tárazandó átlátszó fóliával vagy akár egy darab celluxszal, s menjen profi javítóhoz, például a szelvedoklinika.hu valamelyik kirendeltségéhez. Ott egyébként nem csak a következő sérülés leragasztására alkalmazható átlátszó matricát, az ötödik javítás után kedvezményt, ingyenes vízlepergető nano szélvédőbevonatot is kapni fog. Aki sokat autózik, annak sajnos hamar összejöhet utóbbi ajánlat is.
nekem 3 műszakin ment át a kocsi úgy hogy egy helyen van egy javítatlan kőfelverődés.Ebből 2 műszaki NKH-s volt.A felkészítő autószerelőnek is mondtam, meg mutattam is, de azt mondta hogy emiatt átmegy műszakin…Szerintem észre sem vették mert pont belül eltakarja a visszapillantó, kívülről meg csak ha nagyon megnézik akkor látszik.Legalább is mikor vettem a kocsit én sem vettem észre…
Persze én sem értek a szélvédő javításhoz, de 3X megjavíttattam, nem kellett volna, mindig látszott a szar lelkiismeretlen munka eredménye. Mindig megígérték hogy ez fasza lesz, nem lett az, nem egy ismerősöm járt így, ezért én [b]TÖBBET NEM JAVÍTTATOK![/b], ha kapok egy kavicsot inkább jöjjön a fél kilós kő, mint a szélvédő javító kisiparos 😉
Akkor nézd meg a többi hozzászólását is, fogsz találni bőven 😀
Ennél nagyobb baromságokat régen olvastam.
Még szerencs, hogy nem mindenki ilyen hülye!
semmire sem jó a szélvédőjavítás ha gumis szélű szélvédőd van szerencsés ha ragasztott az kellemetlen. nem mindig sérül mert nem mindegyiket kell levágni mert pl a merciét lemelegíted az akkura köthetőkét kis bigyóval a passatokba meg gyárilag benne van a 4 élű drót amivel lkeapod tehát nem mindig sérül a fényezés!!!!! kettő legjobb védekezni ellene a külső felületre vékony transzparens fólia véd a karcoktól és valamelest a kavicsoktól. trmészetesen ha 250 nel mész kkor nem véd meg egy 2 kilós kőtől szoval kb 60% os védelem elég hamar bekarcosodik a fólia kb 1 vagy 1.5 hónap és drága is. leg egyszerűbb ha nem szarakodsz a szélvédőjavítással hnaem kétévente műszaki vizsga előtt gyári újjat veszel beragasztod azt csá arrra nem szólhatnak semmit a vizsgán. fontos hogy vizszintesen ragasz és legyen cuppantós fogód ketten a legjobb szélvédőzni. utánna ragasztótól függően 1-2 nap száradás sík talajon addig sehova nem mehet a kocsi és a szélvédőt több ponton a kasztnihoz kell ragasztani hogy amíg lágy a ragasztó nem másszon el.
a peugetosok inkább márkaszervízre bízzák a verdát mert ott a szélvédő részt vesz az aktív karoszéria teherviselésében ezért az kényesebb 308 asoknál asszem szokott előfordulni hogy egy hatalmas durva kátyúba hajtákor bereped a szélvédő
„Meg lehet próbálni védekezni a szélvédőre pattanó kavicsok ellen, de a sokat autózókat idővel [b]elkerüli[/b] a végzet, s kőfelverődést kapnak.” Ez egy gyönyörű paradoxon, de szerintem jobb lenne az „utoléri”.
Ez a cikk éppen azért íródott, mert sok a kontár.
Nálunk örök garancia van a javításokra, ezért más hibája miatt nem érdemes általánosítani, mert csak saját magad minősíted vele!
Ha egyszer rossz kaját kapsz egy étterembe, soha többé nem eszel?!
Szerintem gondold át még egyszer, mert a tanulság:
[b]ABSZOLÚT NEM ÉRTESZ A SZÉLVÉDŐ JAVÍTÁSHOZ!!![/b]
Én szereztem egyszer egy jókora kőfelverődést, de nem zavart különösebben, nem a látómezőben volt. Azért egy jó évvel később megjavíttattam, nehogy később berepedjen. Hát ez volt az amit nem kellett volna… A javítástól kiindulva egy héttel később magától végigrepedt keresztben a szélvédő!!
[b]TANULSÁG: SOHA TÖBBÉ SZÉLVÉDŐJAVÍTÁS!!![/b]