Kerámiafék: pályára szuper, utcára zajos luxus
Pár mp-ért egy Corsa vagy egy Astra ára? Még meg is érheti
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Ma már egy rakás modellhez kapható - extrém drága extra - a kerámiafék, de csak azért nem érdemes megvenni, hogy elmondhassuk: luxusautónkon ez is van. Másért? Talán igen.
És versenypályán igenis kijön a differencia a hagyományos és a csúcstechnológiát képviselő fékek között. Utóbbiak tovább bírják, lassabban fáradnak, nagyobb a hőellenállásuk, kisebb a hőingadozásuk, ügyesebb a hőelvezetésük. Plusz alacsonyabb a tömegük (kb. felezik a súlyt, kerekenként 5 kiló mínuszt is jelenthetnek), márpedig a kisebb rugózatlan tömeg jobb, pontosabb, élvezetesebb vezethetőséggel párosul. Az sem mindegy, hogy a kerámiafékes autónak ideális a fékezhetősége, már ha az ember hozzászokott az elsőre „semmi”, aztán hirtelen brutális lassuláshoz. Köridőben – pilótája válogatja - néhány tized a nyereség.
A karbon-kerámia fék utcai autókba szerelésén a 90-es évek végén kezdtek ügyködni (például a Brembónál), hogy aztán a 2000-es évek elején a Porsche GT2-ben és a Ferrari Enzóban debütáljon a versenysportból átültetett megoldás. Nagyszilárdságú szénszálas erősítésű szilícium-karbid kerámia-kompozit az alap jókora átmérőjű tárcsákkal, sokdugatyús nyergekkel, belső szellőzéssel, 1000 fokos üzemi hőmérsékleten sem veszítve a kivételes teljesítményből. A karbon-kerámia fék előnye még, hogy kevésbé érzékeny a nedvességre, télen a sóra, s nem korrodálódik. Használattól függően 150-300 ezer km az élettartama, ami az acél tárcsákhoz viszonyítva akár négyszeres szorzó lehet. Ma már egy harmadik generációs kerámiafék elvileg 70%-kal jobb teljesítményű, mint a „régi” acél, tehát a nem kevés pénzért cserébe bőven ad kárpótlást.
Na nem mintha ez forintosítható lenne, illetőleg egészen biztos, hogy anyagilag nem jó üzlet kerámiafékbe fektetni (drága verdába, sőt semmilyen autóba sem). Azoknak semmikképp nem az, akik inkább csak reprezentálnak az S meg RS Audikkal, M-es BMW-kkel, AMG-s Mercikkel, Lexusszal, Nissan GT-R-rel, Porschékkal, stb., hadd ne soroljuk, mivel és hányféle méregerős utcai sportautóval vagy sportos menetteljesítményeket, vezethetőséget, páratlan gyorsulást és lassulást biztosító limuzinnal, kombival, hobbiterepjáróval, granturismóval és miegyébbel. Akkor már „okosabb” olyan szupersportautót vásárolni, ami szériában kerámiafékes, de ez már az 50+ milliós kategória. Közelebb a 100-hoz, s nem ritkán azt – az átlagnak felfoghatatlan összeget - is messze felülmúlva.
Mint megtudtuk, Magyarországon is akadnak vevők, és ők – érthetően – elégedettek, csak azt jegyzik meg rendszeresen, hogy a kerámiafék hidegen, jellemzően ugye városban hallhatóan csikorog, nyikorog, darabos, s mintha nem fogna… Fog persze, csak nem erre, nem a csorgásra találták ki, hanem az extrém pályázásra féktávtól féktávig, arra, hogy üzemmelegen fáradhatatlanul és zokszó nélkül lassítsa az autót. És mi a helyzet a fékúttal? Azt csökkenti a karbon-kerámia fék? Röviden: nem. Az inkább a gumik állapotán (lásd nyárigumi-tesztünket) múlik. Az pedig ezek után a tulajon, hogy karbon-kerámiástul kéri-e az álomautóját vagy sem, esetleg cserélteti-e az acélt, hogy gyorsabb lehessen a pályán. Gyorsabb úgy, hogy kedvence tartósabban és strapabíróbban lassul... Majd jöhetnek a mindenféle tuningok a motortól a futóműn át a slick gumikig, de ez már az a világ, ahol a fék sírása mechanikusan kedves zaj a fülnek.
Autopalyan azert jol johet a kulso savbol kivago autok miatt, bizonyos tempo felett mar szinte elkerulhetetlen a rendszeres, intenziv fekezes.
Nekem kerémia fékbetét van és tényleg ugyanaz a reakciója a féknek, hidegen nyikorog meg darabosan fog és egy nyomáspontig semmi, majd erős fékhatás van, tehát az biztos, hogy kicsit szokni kell, mert előfordult velem is, hogy gumikoptatás lett a fékezésből, aminél még a hagyományos betét csak kulturáltan fékezett.