Jelentés a Halál-völgyből
Álcázott koreaiak a sivatagban
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Kollégánk saját maga járt az Egyesült Államokban, Kalifornia és Nevada állam között található Halál-völgyben, ahol épp hűtőrendszereket tesztelő koreai mérnökökkel futott össze.
A Halál-völgy, azaz Death Valley az Egyesült Államok legalacsonyabban fekvő és kétségtelenül legforróbb területe. Száraz, sivatagos és az éves csapadékmennyiség 50 mm-nél is kevesebb. Nevét 1849-ben, a kaliforniai aranyláz idején kapta, sok szerencsevadász eltévedt és a szárazság miatt odaveszett a völgyben. Változatos geológiai múltjának köszönhetően különleges természeti képződményekben is páratlanul gazdag. Többek közt itt van a híres Zabriskie Point, a Racetrack Playa vitorlázó kövei, de az 1933 óta védelem alatt álló, 1994-ben nemzeti parkká nyilvánított területen ércek festette sziklák, holdbéli kanyonok is találhatók.
A legforróbb, a Halál-völgyben mért hőmérsékletet 1913. július 10-én regisztrálták, az akkori 56,7 °C érték a Földön mért második legmagasabb, s ehhez hasonlót nem ritkán regisztrálnak évről évre, a nappali átlaghőmérséklet 47 °C júliusban. Kollégánk (aki nem autósújság-író, hanem még nagyobb császár: profi programozó), most augusztusban járt a forró helyen, s autójának fedélzeti számítógépén maga is látott 50 Celsius-fokos értéket, ám az igazi különlegesség nem ez, hanem, hogy a park területén a lehető legnagyobb természetességgel mozgó, szélvédőik mögött autóteszteléshez rendszeresített belépőt mutató koreai, japán, kínai mérnökcsapattal futott össze. A maszkolt autókban számítógépekkel és hőmérőkkel ücsörgő, motort bőgető, illetve a sivatagban (természetesen autóval) le-fel szaladgáló tesztelők csak annyit mondhattak el, hogy hűtő- és klímarendszereket tesztelnek, az elv egyszerű: ha ott bírják a kiképzést, mindenhol helytállnak majd az alkatrészek.