Itt a fagy, ne lepődj meg, ha nem indul az autód; van megoldás!
Bikázás, töltés, akkucsere - ez vár arra, aki most azzal szembesül, hogy autója nem indul
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Idén az elmúlt hétvégén érkeztek meg az első fagyok, így aztán sokaknak okozhat meglepetést a hétfő reggel: azzal, hogy autója nem indul. Vázoljuk az orvoslási lehetőségeket.
Ha viszont reggel azzal szembesültünk, hogy autónk nem indul, esetleg már annyi erő sincs az akkumulátorban, hogy a központi zárat vezérelje, akkor bizony a következő három lépés vár ránk.
Jellemzően egyszerűbb az autót működésre bírni, mint egy megfelelő akkumulátort szerezni bele, meg aztán még ne írjuk le a fagypont alatt nem indító akkumulátort, talán még menthető lesz (talán...). Jöhet tehát a bikázás, azaz a külső forrásról indítás.
Egy zsebbikára vagy egy segítő autóra lesz szükségünk.
Hívható szomszéd, akkusegély-szolgálat, vagy akár egy taxi is, jellemzően ők is tudnak segíteni. Amennyiben zsebbikát használunk, fontos, hogy az az autónk motorjához illő méretű, indítóáramú legyen, ugyanis léteznek kisebb benzinesekhez és nagyobb dízelmotorokhoz használhatók is. Hasonlóan figyelni kell arra, hogy a miénkhez hasonló méretű motorral (és akkumulátorral) rendelkező autótól kérjünk segítséget, valamint arra is, hogy a bikakábel bírja el az adott indítóáramot, különben indítás helyett csak a kábel elolvasztása lesz az eredményünk.Fontos, hogy ha indítási segítségre volt szükségünk, akkor utána töltsük fel az akkumulátort. Nem muszáj rögtön töltőre tenni az akkumulátort, de legyünk annak tudatában, hogy egy rövidebb út messze nem biztos, hogy elegendő töltést fog adni. Ha viszont külső töltőt használunk, nem csak az fontos, hogy az vezérelt legyen, hanem az is, hogy az akkumulátorhoz illő, a stop-startos autókkal egyre inkább elterjedtebb AGM rendszerű telepek ugyanis speciális töltőt igényelnek. Legtöbbször hiú ábránd az, hogy csupán töltésre van szükség, ezért azon túl érdemes megvizsgáltatni az akkumulátort, hogy érdemes-e egyáltalán még vacakolni vele, vagy a következő és akár komolyabb fagy ismét problémát fog majd okozni. Az autóvillamossági műhelyek mellett a nagyobb autósboltok, de persze jellemzően a komolyabb autószervizek is rendelkeznek olyan műszerrel, amelyek meg tudják becsülni az akkumulátor állapotát. Ha pénzt áldozunk az új akkura, időt és bosszúságot spórolhatunk.
Jellemzően két út vezet ide, az első meghiúsult indítás után a szerviz javaslata (lásd a kettes pontnál), vagy a második, már egy alapos töltést követő indítási probléma. Lehetőség szerint ne egy bevásárlóközpontban, áruházban, hanem szakboltban vásároljunk. Elég sok jellemzőnek kell ugyanis megfeleljen az új akkumulátor: méretével, póluskiosztásával, kapacitásával és persze indítóáramával is passzolnia kell. Sokan és sokszor javasolják, hogy lehetőség szerint a gyárinál nagyobb kapacitású és indítóáramú telepet válasszunk. Ebben van némi igazság, hiszen ahogyan az akkumulátor öregszik, úgy az önindító is, igen ám, de a generátor is, azaz ne vigyük túlzásba a felfelé lépegetést, mert hiába lesz nagy kapacitású az akkumulátor, ha azt a generátor nem tudja feltölteni. Magyarán a gyári feletti lépcsőnél nem nagyon érdemes feljebb menni és persze maga a generátor is ellenőrzendő, ahogyan a kábelek és csatlakozók, az akkusaruk is. Már csak azért is, mert alapvetően két dologgal: a saruk tisztításával (hogy az áramfelvétel és a töltés is megfelelő legyen), valamint az időszakos, télen akár havonkénti külső töltéssel látványosan növelhetjük akkumulátorunk élettartamát, így később és ritkábban juthatunk el oda, hogy újat kelljen venni.
Üdvözlöm az Autónavigátort ! (Katona Mátyás)
Akkumulátorokkal foglalkozok, mindig nagyon örülök, ha ősszel megjelenik ezzel kapcsolatban egy cikk, ezzel felhívva az átlagautósok figyelmét, hogy az autóban akkumulátor is van. Ez a cikk is nagyon hasznos, jól kidolgozott, de lenne egy-két apróbb észrevételem.
-Az 1)-es pont végén szerintem felesleges kihangsúlyozni, hogy melyik autóról kell levenni először a csipeszet, amúgyis teljesen mindegy. Ugyanígy akkucserénél is elméletileg mindegy melyik sarut vesszük le először, gyakorlatilag már nem: Azért kell először a negatív sarut levenni, mert ha nem így teszünk, amikor a pozitív saruval bíbelődünk, a kezünkben levő szerszám a kasztnihoz érhet, akkor pedig ívet húz (akár oda is ragadhat), nagy baj történhet. Különösen óvatosan kell eljárni abban az esetben, ha akkucserénél segédakksit használunk, hogy ne szakadjon meg az áramkör, mert ebben az esetben a pozitív saru bármikor letestelhet.
-Azzal egyetértek, hogy a gyárival azonos, vagy elég csak egy mérettel nagyobb akkumulátort venni, viszont a generátornak teljesen mindegy mekkora akkumulátort tölt, nem a generátor fogja feltölteni a lemerült akkut, hanem a töltő! Alapesetben mindig feltöltött akkut teszünk az autóba, azt pedig nem kell a generátornak töltenie, csak a bekapcsolt fogyasztók miatti fogyasztást ellátnia, az akkumulátor töltöttségét szintentartania.
KósaCsaba
Kedves Csaba!
Köszönöm a kiegészítéseket, egyetértek velük.
Üdv,
Katona Mátyás