Ilyen lehet a rakéta hajtású görkori – Abarth 595
Abarth 595 Competizione teszt
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
A legjobb időt nem ezzel fogjuk futni, de az élmény garantált, ennél jobban nem vigyorognál semmiben. Hörög, fújtat, csattog, és elfeledteti, hogy miből van, és ez jó.
Rövid időn belül sikerült kétszer is belekóstolni a Fiat 500-asba, egészen a Riváig nekem kimaradt a modell, pedig legbelül már vágytam rá. Vidám, jól néz ki, stílusos, ezeket a jelzőket senki nem veheti el tőle, ám a minőség és a motorizáltság már olyan dolog, amik nekem szúrják a szememet. Lehet valami szép, cuki és stílusos úgy is, ha közben tartjuk a kínálat színvonalát. Erre egy elég jó megoldás az Abarth, akik az utóbbi lehetőségeit, tehát a motorizáltságot teljes mértékben képesek kimaxolni, ezzel együtt pedig elfedni azokat a problémákat, amik a minőségből, vagyis inkább annak hiányából adódnak.
Az 500-ast több szinten tuningolja az Abarth, ennek a csúcsa az 595 Competizione, ez a piros-szürke kis vakarcs a képeken. Nem egy a kínálatban lévő motort tuningolnak, hanem cipőkanállal beleerőszakolják az 1,4-es T-Jetet a biztonság kedvéért. Nem kéthenger, vagy négyhenger szívó, hanem négyhenger és egy jókora Garrett turbó az, ami abban az apró motortérben dolgozik.
180 lóerőt és 250 Nm nyomatékot tol ki magából.
Kicsattintjuk a szabvány Fiat bicskakulcsot, amin ravasz módon kicserélték az emblémát a skorpiósra, bedugjuk a helyére - itt nem is zavaró, hogy kulcsos az indítás – és felébred az őserő. Az a legszebb az egészben, hogy amíg el nem indulunk, senkinek nem esik le, minek van ekkora hangja, parkolóházban szabályosan fáj a fülnek, ahogy szól. 5500-nál adja le a csúcsteljesítményt, de még mielőtt elindulnánk, érdemes felpörgetni párszor nyitott ajtóval, mert bizony durrog a kis méregzsák, nem is akárhogy. Adrenalinszint emelkedik, a tenyerünk izzadni kezd, a jobb lábunkkal meg már tipornánk a gázt, de előbb a kötelező körök, ha már ilyen frankó, ráadásul Sabelt kagylóülésbe huppantunk.
Háttámla-állítás szigorúan nyitott ajtóval, mert nem fér oda a kezünk, magasságállítás nincs, csak az alap sportülésekhez kérhető felármentesen. Mindegy, ülök én kisszéken, csak induljunk már el! Szúrnék egy egyest a fém váltógombbal, persze az addigra izzadtra izgult tenyerem lecsúszik a fényes gombról és a Sportban hagyott kőkemény kormányzás kombinálva a feláras sportcsomag sperrdfijével kikapja a kezemből a rideg bőrkormányt. Ez volt az első autó, aminél indokoltnak láttam az otthon porosodó bőr sofőrkesztyűmet előkapni, hogy egyáltalán tudjam tartani a kormányt és a váltógombot. Onnantól nem volt problémám, ráadásul nagyon jól megy hozzá a fíling, és váltás közben is biztosan tarthatjuk a kormányt egy kézzel, mert tényleg kitekeri, ha nem fogjuk erősen.
A Sport mód sokat változtat a karakteren, az csak a kezdet, hogy a turbónyomás-mérőn nagyban világítani kezd a felirat. Keményebb a kormány, sokkal élénkebb a gázreakció és magas fordulaton berecseg a Competizione alapáras Record Monza kipufogója. Lerecseg az 1-es, szúrunk egy másodikat, majd gyorsan elengedjük, mert megvan a 90 városon belül.
Pillanatok alatt lehet üresebb a pénztárcánk 30 ezerrel.
A hangja fantasztikus, van ugyanez kabrióban is, biztos, hogy azt kérném, így is folyton nyitva volt az üvegtető, hogy tisztán halljam. A kormányzás közvetlen, a kocsihoz képest hatalmas kerekeket megvezetik a nyomvályúk, de itt a legnagyobb gond a fordulókör, ami így óriási. Míg a Riva egy zsebkendőnyi helyen megfordult, addig ennek jó nagy placc kell. Na, de ott a kézifék! Picit behúz, kicsi gáz, és feltűnésmentesen megfordulunk az egysávos kis utcában is akár.Futóműve betonkemény, a Koni gátlók nem viccelnek, ellenben egy millimétert nem dől a karosszéria kanyarban. Kit érdekel, hogy a multimédia már megint nem kapcsolt be? Hogy az ajtóborítás kritikán aluli, meg úgy általában az anyagok. Az se zavar, hogy az index sosem kapcsol úgy, ahogy szeretnénk, általában úgyis hamarabb hagyjuk el a helyszínt, minthogy bárkinek feltűnt volna, hogy kanyarodni akarunk. Az egész olyan, mintha felgyorsítva történne minden, nem kell gyorsan menni ahhoz, hogy gyorsabbak legyünk mindenkinél, bőven elég, hogy nem kell elvennünk a gázt kanyar előtt. Rossz vele megállni, na, nem a luggatott, elöl négydugattyús Brembo fékekkel van baj, hanem azzal, ha le kell tenni. Az Abarth 595 a kisördög a válladon, aki folyton azt suttogja a füledbe, hogy gyere játszani! És mivel a kisangyalt a másikon már rég megkötözte és bedobta egy folyóba, nincs ki megpróbálna meggyőzni az ellenkezőjéről.
Árak
Tesztmodell alapára
7 465 000 Ft (2017.11.22.)
Tesztautó ára
10 215 000 Ft (2017.11.22.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1368 cm3
Teljesítmény:
132 kW (180 LE) 5500 1/min-nél
Nyomaték:
250 Nm 3000 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
6.70 s
Végsebesség:
225 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
6 l/100km
Méretek
Hosszúság:
3546 mm
Szélesség:
1627 mm
Magasság:
1480 mm
Saját tömeg:
1035 kg
Össztömeg:
1385 kg
Tengelytáv:
2300 mm
Karosszéria-kivitel:
ferdehátú
Csomagtér:
185 l
Belső szélesség elöl:
1360 mm
Belső szélesség hátul:
1310 mm
Belmagasság elöl:
920 mm
Belmagasság hátul:
910 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
120 mm
Ülőlap hossza elöl:
490 mm
Ülőlap hossza hátul:
430 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1100 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1050 mm
Csomagtér magassága:
600 mm
Csomagtér hossza:
550 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1150 mm
Raktérnyílás szélessége:
900 mm
Raktérnyílás magassága:
950 mm
Motor és váltó
Motor:
Benzin
Motorosztály:
Euro 6
Hengerűrtartalom:
1368 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
manuális (5 fokozatú) sebességváltó
Nyomaték:
250 Nm 3000 1/min-nél
Teljesítmény:
132 kW (180 LE) 5500 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
225 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
6.70 s
CO2-kibocsátás:
139 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
6 l/100km
Fogyasztás a használónál:
10,3 l/100km
Műszaki adatok? Ár?
Van minden csak a lényeg hiányzik.
Tisztelt Hamvas Tamás Úr!
Mivel ez a második fogalmatlan „tesztje” az 500-as szériáról már megkérdem:
Miért vállalta el ezeknek a megírását?
Talán akadt volna a szerkesztőségnem olyan, aki érti és érzi mi a lényege az 500-nak!
Azt, hogy az Ön által írt „teszt” semmi érdemleges adatot nem közöl az autókról és tisztán kiérződik a „nemszeretem a FIAT-ot” hangulat „az egy dolog”, bár ha hivatásszerűen ír tesztet valaki , akkor nem ártana legalább alapszinten valami szakmaiság. Ízlésen és tetszésen pedig nem érdemes vitatkozni. De ha nem érti mire valók ezek az autók, akkor más típust kell választani.
Mielőtt elfogultságra gondolna japán autóm van, de volt pár FIAT-om, még többet vezettem, de jelenleg nincs ilyen autóm és nem is tervezek vásárolni.
Ugyanakkor ismerem ezt az 1.4-es turbót és ez a motor (no meg az autó is) megérdemelt volna néhány műszaki információkat is közlő értelmes mondatot…
Ui: A fotók viszont szépek. A beállítások is jók, de legközelebb rázza már ki a szőnyeget és dobja ki a kiürült kólás üveget mielőtt belsőt fényképez!
A csúcs a 695 biposto, nem ez.
Az üléspozíció olyan mintha folyamatosan a pottyantós budin ülne az ember, normális méretű lábbal az idióta középkonzol miatt csak kitekeredett lábfejjel lehet nyomni a gázt, cserébe még a térdet is nyomja.
A futóműve rettenetesen buta egy normális hot hatchhez képest.
A motor viszont tényleg rendesen csinálja a showt, a váltó elég szar, hamar elkezd recsegni is a később, a kipuff frankón hörög, olyan mintha mindig nagyon menne az ember.
Még egyszer nem vennék ilyet, ahhoz túl drága és túl keveset tud, pózerkedéshez viszont ideális.