Ilyen autó kell a magyarnak? SsangYong Korando teszt
SsangYong Korando 2.0 e-XDI STD Plus teszt
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Alaposan próbára tettük az új Korandót, a Hyundai/Kia konszern autói után már a SsangYongokra is figyelni kell!
Noha meghatározó autómárka sosem volt a SsangYong a magyar autópiacon, a márka neve sokaknak ismerősen csenghet, egy időben ugyanis a piac, s jó eséllyel a világ legrondább autóit gyártotta a koreai márka. A kilencvenes években nem csak a forma miatt volt kompromisszumos választás a SsangYong - ahogyan a többi koreai modell is, tudásával is messze állt az európai és japán vetélytársaktól. Ma azonban a koreai autókra már nem kompromisszumos, hanem kellő tudású, jó minőségű és egyben már nem is annyira olcsó autókként gondolunk. Kétségtelen, hogy sokat fejlődtek, minden márkánál voltak és vannak is mérföldkövek, talán mind közül legjelentősebb a 2006-ban debütált, 2009-ben frissített, tavaly pedig második generációjával is színre lépett Kia cee'd volt. Nem csak azért, mert e modell hozta a Kia, azóta a legtöbb márka garanciáját felfelé húzó 7 év/150 000 kilométer jótállását, hanem azért is, mert a cee'd nagyon komoly ellenfél lett a kompakt kategóriában - természetesen vonzó áron, gazdag felszereltséggel. Hasonló mérföldkőnek tekinthető az első kiadásával még az ős - Willys - Jeepet mintázó, 2010-ben azonban már a SsangYong első önhordó karosszériás modelljeként megjelent Korando - melyet ma szintén hosszú, 5 év /100 000 km garanciával és természetesen olcsón, jó felszereltséggel kínálnak.
Nem csak építése, emészthető, amúgy Giugiaro-dizájnja is újdonság a márkánál. Ez már egyáltalán nem mondható rusnyának. Szíveket persze vélhetően nem fog dobogtatni, de csendesen megbújik a többi szabadidő-autó között, emblémacserével bármilyen távol-keleti márka palettáján megférne. Van látványos, krómozott hűtőmaszkja, szabadidő-autósan sok fényezetlen védőbetétje, s még két krómozott kipufogóvége is. Ígéretes modell, mely 4,41 méteres hosszával mondható kompakt szabadidő-autónak vagy crossovernek is. Noha a SsangYong ősi terepjáró márka, a Korando nem igazi terepjáró, nem feltétlenül összkerékhajtású. Aki kívánja, veheti persze azzal is, de nem kell azt feltétlenül megfizetni és folyamatosan cipelni. Az elektronikusan, automatikusan kapcsoló, de fixre is zárható összkerékhajtás egyébként nem túl nehéz: 80 kilogramm tömegű, és közepesen drága, felára 499 ezer forint.
Bár a Korando terepen is meggyőző volt, sokan vélhetően 4x4 nélkül fogják választani, talán a tesztelt, alap feletti ellátmányú, belépő dízelmotoros, manuális váltós lesz a legkelendőbb konfiguráció. A főbb vevőcsábítók és értékek ugyanis ebben is megvannak. Az igen jó (elöl 22,8, hátul 28,2 fokos) terepszögek, a 18 centiméteres hasmagasság adott, ahogyan a megjelenés és az utastér helykínálata, komfortja is.
Nem úgy a vezetéshez. Minden puha, terepjárós érzet a márka neve és a megjelenés ellenére elsőre nincs. Így aztán nem nehéz, de még jóindulattal is csak közepes élmény a Korandóban sofőrködni, magasan ülünk – ez lehet előny, de sokaknak hátrány. Az elöl MacPherson, hátul multilink futómű az úthibákon tud kissé kemény lenni, akár el is pattoghatnak a kerekek, de a nagyobb úthullámokat szépen vasalja ki a rendszer. A kanyarodást meg kell szokni: van oldaldőlés, de nincs kitörés, ha ráéreztünk, lehet dinamikus íveket is venni - a család nem nagy örömére.
A kormányzás egyébként apának sem élmény, kissé indirekt, visszajelzést nemigen ad, sokat kell tekerni, a 10,8 méteres fordulókör azonban a vártnál jobb. Megszokást igénylő a váltó is, a 6 fokozat között jól megvezetett, de kissé hosszú utakon jár a kar, néhol hallhatók klattyanások, de igazából az áttételezést és leginkább személyautós szemmel érheti kritika. Az egyes és a kettes meglehetősen rövid, a harmadik fokozattól pedig kissé nagyok a lépcsők – azért egyébként, hogy autópályán, magasabb tempónál se forogjon sokat a motor. Ez be is jön, még 130 km/óránál is csak kevéssel 2000 1/perc fölötti a fordulatszám, s olyankor is csendes a dízel, de az egész autó is. Városban viszont a vártnál többet kell hármas és négyes között kapcsolgatni, a harmadik fokozat ugyanis 40 km/óra felett már rövid, a negyedik pedig 50 alá hosszú. Kárpótlás lehet, hogy a 2,0 literes, a SsangYong első saját fejlesztésű dízelének számító közös nyomócsöves XDI nagyon kellemes darab. Hangja mindig visszafogott, 360 Newtonméteres nyomatékcsúcsa már 1500 1/perctől élvezhető, alatta persze bele lehet futni a turbólyukba. Étvágya szerény, bő 700 kilométeres, mindenféle útviszonyt és forgalmat kombináló tesztünk a gyári vegyes értéknél alig rosszabb, 6,0 l/100 km átlagot produkált. Városban, országúton és autópályán kielégítő, összességében a vártnál jobb eredményeket hozott a Korando, ha nem is egy élményautó, de futáskultúrájával nem hagy komoly kivetni valót. Kívülről mutatós, belülről praktikus részleteivel funkcionális, s karosszériájának építéséből adódóan jó abroncsokkal könnyű terepen sokat tudhat. Nem fog lekoppanni az orra, nem fog leérni az alja, miként járdára parkolás során sem, s építése, valamint ballonos, 215/65 R17-es (alufelnire húzott) alapabroncsa is kiválósan passzol a hazai útviszonyokhoz.
A kapott csomag tehát összességében több mint elfogadható, s ha megnézzük az árát, még nyerőnek is mondható. Az alapból 6 légzsákos, ESP-s, alufelnis és légkondis, az alapigényeket kielégítő Korando még második ellátmányával - kormányról vezérelhető, MP3 olvasós hifivel, Bluetooth kihangosítóval és gyári szőnyeggarnitúrával, valamint a kifejezetten kellemes dízelmotorral is megkapható 6 millió forintért. Konkurensei jóval, akár 1-2 millió forinttal drágábbak. Így a legolcsóbb 2,0 literes, gázolajos szabadidő-autó vagy, ha úgy tetszik, crossover a Korando, s ezáltal már nem a valahai ronda autóival, hanem kiváló ár-érték arányával azonosíthatjuk a SsangYongot. Kérdés persze, hogy elegendő lehet-e ez az itthoni sikerhez vagy marad a még olcsóbb, még puritánabb és kisebb motorokkal kínált Dacia Duster a piac kedvence.
Árak
Tesztmodell alapára
5 990 000 Ft (2013.01.13.)
Tesztautó ára
6 109 000 Ft (2013.01.13.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1998 cm3
Teljesítmény:
110 kW (150 LE) 4000 1/min-nél
Nyomaték:
360 Nm 1500-2800 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
11,9 s
Végsebesség:
180 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
5,8 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4410 mm
Szélesség:
1830 mm
Magasság:
1675 mm
Saját tömeg:
1591 kg
Össztömeg:
2180 kg
Terhelhetőség:
589 kg
Tengelytáv:
2650 mm
Csomagtér:
486-1312 l
Belső szélesség elöl:
1475 mm
Belső szélesség hátul:
1470 mm
Belmagasság elöl:
960-1030 mm
Belmagasság hátul:
930 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
250 mm
Ülőlap hossza elöl:
510 mm
Ülőlap hossza hátul:
485 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1330 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
990 mm
Csomagtér hossza:
800 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1700 mm
Raktérnyílás szélessége:
970 mm
Raktérnyílás magassága:
930 mm
Motor és váltó
Motor:
Dízel
Motorosztály:
Euro 5
Hengerűrtartalom:
1998 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
manuális - 6 fokozatú
Nyomaték:
360 Nm 1500-2800 1/min-nél
Teljesítmény:
110 kW (150 LE) 4000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
180 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
11,9 s
CO2-kibocsátás:
147 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
5,8 l/100km
Fogyasztás a használónál:
6,0 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
58 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
64 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
68 dB(A)
A cikk írója látott már, esetleg próbált a 90-es évek közepéről származó Mussot, teljes stuttgarti hajtáslánccal? Amikor még a SUV fogalma ismeretlen volt! Mert ha így lenne, talán nem írna zöldségeket…
Az eleje teljesen chevrolet captiva. Amúgy elfogadható járgánynak tűnik.
Kicsit drága,ezzel a felszereltséggel és 2millióval kevesebbért inkább UAZ Patriot (NEM! a régi,ponyvás parancsnoki uazról beszélek amit a magyar honvédség is használt)
Láttam kereskedésben és meglepődtem, hogy nem drága márkás gumival adják, hanem NEXEN gumival. Nah igen, valaki végre felvállalja a kínai gumikat!
Annyi sok sedan gépkocsit állít elő kína, mely még Európában is teret nyerne, nem tudom, miért
folyton csak szabadidő autók, meg ilyen csapott hátú förmedvények törnek be ide, hazánkba is.
Bolygónk autót birtokló emberei közül, még mindig magasan a négyajtós sedan dominancia van
jelen és szerintem is lehet egy háromdobozos kivitelű autó is tetszetős.
Nekem meg pont ezek a csapott hátú, meg hatbach “kocsik” bírnak unalmas formavilággal.
Felteszem nem a mi design érzékünk az elfuserált, akik jelen kérdésben a többséget képviseljük.
Kimondottan jól sikerült a forma,a belső a régebbi Kia modellekére hajaz de a világosabb színeivel egész kellemes!
Az ár még tűrhető a garancia nagyvonalú,úgy tudom a Ssangyong régebben a mercivel is kooperált a dízelmotorok terén,bár én inkább benzinessel venném.
Eddig a Sportage/ix35 és a Nissan Qashqai volt a kedvenc de most már komolyan gondolkodóba esnék.
Pár év múlva használtként kimondottan kapós lehet!