Így lesz a Mazda3 prémiumautó!

Ennél több nem is kell egy alsó-középkategóriás autóba!

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Új felszereltségi szinttel bővült a Mazda3, amely a kompakt szegmensbe hozza a nagyobb autóktól megszokott prémium belsőt. A Nagisa különleges kivitel főként a belsőt teszi különlegessé, de az egyedi fényezés is csak ehhez kapható.

A Mazda3 egy igazi kuriózum a kategóriájában, hiszen alig akad olyan autógyártó, amely még a jól bevált szívó, benzinmotorokkal kínálná a modelljeit. Hát még a Skyactiv X csodamasinával, ami a dízelmotorok és a benzinmotorok tulajdonságainak összeházasításával próbálkozik. Nem mellesleg a prémium szegmenst kóstolgatva az alsó-középkategórián belül. Erre az utóbbi hatásra igyekezett még egy lapáttal rátenni a Nagisa változat bevezetésével a Mazda a 3-as és a CX-30 esetében.
Hirdetés
Sportos külső némi eleganciával vegyítve
Hirdetés
Alapvetően a Mazda3 sportos külsővel rendelkezik. A mélyre húzott első fényszórók, a hiperautókat idéző hátsó lámpák mind-mind ezt a benyomást keltik, és akkor még nem esett szó a krómozott végű dupla kipufogóról. Aztán jobban megnézve a formaterven feltűnik az ajtókon végigfutó ezüsthatású díszléc, ami már inkább az elegáns irányba mozdítja a ferdehátút, és valljuk be, a homokszínű fényezésével is inkább az előkelőségét fitogtatja. A Nagisa lényege: az utastér
Hirdetés

Az új felszereltségi szint sava-borsát egyértelműen az utastér jelenti. Mielőtt azonban rátérnék az ülésekre, és az anyaghasználatra, fussunk át gyorsan a műszerfalon. A kormány mögött egy igazi fél analóg megoldás lapul, a két szélső mérőműszer klasszikus kialakítást kapott, a középső körben viszont egy 7 colos műszeregységet rejtettek el, amely többféle információ megjelenítésére is alkalmas. Adott a színes, szélvédőre vetített HUD is, amely egy Mazdában először képes az Android Auto és Apple CarPlay navigációs utasításait is megjeleníteni – ezek immár vezeték nélkül is csatlakoztathatóak. A 10,25 colos multimédiás érintőképernyő messze került a vezetőüléstől. Persze ez nem véletlen, hiszen így a sofőr sokkal inkább a hatfokozatú, manuális sebességváltó karja alatti tekerőtácsát használja, amely kvázi egérként funkcionál. A Mazda mérnökei szerint e biztonságosabb megoldás, mint a képernyőt tapizni. Fizikai gombokból egyébként sincs hiány, például külön klímavezérlő is található a műszerfalon. A kormánytól balra külön kapcsolót szenteltek a sebességtúllépésre figyelmeztető rendszernek is, így az könnyedén kikapcsolható, ha a táblafelismerő rosszul mérné fel az aktuális sebességkorlátozást. De jöjjön a lényeg! A Nagisa felszereltségi szint belső tere alapvetően feketében és terrakotta barnában pompázik. Utóbbi remekül feldobja a hangulatot. Az ülések belseje Alcantara hatású anyagból készült, a fejtámla, vagy épp a combtámasz viszont már terrakotta bőrburkolattal teszi látványosabbá az utasteret. Az anyaghasználat persze nem csak a foteleken kiemelkedő: a középkonzolon és az ajtópaneleken lévő kartámasz is puha tapintású. A kormány karimája is megfelelő vastagságú, viszont túlságosan csúszós a felülete.
Hirdetés
Mi hajtja a Mazda3-at?
A tesztautóban 2,0 literes, Skyactiv X motor dolgozik, lágy hibrid rásegítéssel. Ez az a bizonyos szívó négyhengeres, ami ötvözi a szikragyújtású és a kompressziógyújtású erőforrások kedvező tulajdonságait. Nem gyenge, hiszen 186 lóerős és 240 newtonméteres forgatónyomaték leadására képes, erre jön még a 24 voltos lágy hibrid rásegítés. A hivatalos adatok szerint 216 km/óra a végsebessége, álló helyzetből pedig kereken 8 szekundum alatt gyorsul 100 km/órára. Az erejét pedig hatgangos, manuális sebességváltó továbbítja az első kerekek felé. Milyen vele autózni? Többek között a rövid váltóutaknak köszönhetően kimondottan sportos vezetési élményt nyújt a Mazda3. Persze a 2,0 literes szívómotor ereje is magasabb fordulatszám tartományban jön meg igazán, ezért is örvendetes, hogy végül 6,2 literes fogyasztással megelégedett vegyesben, ami a kétliteres motortól szerintem jó érték. A sportossághoz azonban nélkülözhetetlen a feszesebb hangolású futómű is, amit nem is spóroltak ki a Mazda mérnökei. Kellemes a hármassal kanyarvadászatra menni, de a hazai utakon sajnos sokszor érezni a feszes rugózás hátrányait is.
Hirdetés
Mennyit kérnek érte?
A Mazda3 alapára 10 514 900 forint, viszont a kínálat csúcsát jelentő Nagisa felszereltségi szinttel már 12 336 900 forintot mutat a kalkulátor. Erre jön még a 600 ezer forintos felár az e-SkyActiv X motorért, valamint további 180 900 forint a homokszínű fényezésért. Így a tesztautóra 13 117 800 forintos árcédula került.
Értékelés
Pozitív
Kiemelkedő anyaghasználat, HUD, rengeteg fizikai gomb
Negatív
a kormány bevonata, a vezetőüléstől túl messze lévő multimédia
Árak
Tesztmodell alapára
10 514 900 Ft (2024.08.07.)
Tesztautó ára
13 117 800 Ft (2024.08.07.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1998 cm3
Teljesítmény:
137 kW (186 LE) 6000 1/min-nél
Nyomaték:
240 Nm 4000 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
8,0 s
Végsebesség:
216 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
5,4 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4460 mm
Szélesség:
1795 mm
Magasság:
1435 mm
Saját tömeg:
1359 kg
Össztömeg:
1941 kg
Terhelhetőség:
582 kg
Tengelytáv:
2725 mm
Karosszéria-kivitel:
ferdehátú
Csomagtér:
330-1022 l
Motor és váltó
Motor:
lágy hibrid (benzin)
Motorosztály:
Euro 6
Hengerűrtartalom:
1998 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
6 fokozatú manuális
Nyomaték:
240 Nm 4000 1/min-nél
Teljesítmény:
137 kW (186 LE) 6000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
216 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
8,0 s
CO2-kibocsátás:
121 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
5,4 l/100km
Fogyasztás a használónál:
6,2 l/100km
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Vélemény, hozzászólás?