Ma is van még az a felhasználás, amihez igenis kell a dízelmotor, az egy indítással jellemzően 20 kilométer felett, nem ritkán 100 kilométert elérő távokat autózóknak például
Lassan 1,5 éve már, hogy bemutatkozott a Ford Puma, az aktuális Fiesta alapjain, s a kilencvenes évek menő kisautó-kupéjának nevét felidézve. A kor divatja szerint persze egy vagány crossover lett, s a Ford rögtön olyan formát adott neki, amivel igazi ragadozó lett. Mint azt Szabó Attila, a Ford hazai vezérigazgatója kifejtette, a Puma kortalan dizájnt kapott, több tanulmány szerint is sokkalta tartósabbak azok a formatervek, amelyek nem ékalakúak, hanem például a Pumáéhoz hasonlóan hátrafelé lejtőek. Bizony, a Puma orrát magasra húzták, az oldalvonal pedig némi lejtéssel húzódik hátrafelé, hogy aztán a kiszélesedő ajtókon, sárvédőkön felfelé kanyarodjon. Trükkös, mert tényleg van benne egy kis izomautó jelleg, az orrban pedig némi Porsche Macan/Cayenne utánérzés. És ezt nem csak én látom bele, például a szomszéd srác első gondolata is ez volt az autó láttán.
A forma egésze és részletei is rendben vannak
Lapított aljú, jó fogású a kormánykerék, maga a szerkezet is jó. A műszerblokk teljesen digitális, persze a menürendszer még mindig nem tud magyarul, a középkonzolon se
Hátul is elég hangsúlyosan kétszemélyesre formázott az ülés, a Vignale első ülések oldaltartása nem a legjobb, de érdekes módon még mindig jobb itt, mint például egy Kuga Vignale esetén
Szóval a Puma dögösen néz ki, az elmúlt 1,5 év alatt pedig hajtáslánc-kínálata is alaposan kibővült, meg egy kicsit a felszereltségi szintjeit is átdolgozták. Kezdetben "kétféle" 125 és 155 lóerős lágy hibridrendszeres benzinessel lehetett kapni, mindkettő egyliteres és háromhengeres volt, alapvetően a többszörös Év Motorja díjas blokk. Aztán a benzinesekhez megérkezett a hétfokozatú duplakuplungos váltó, de még fontosabb, hogy az 1.5 TDCi motor is helyet kapott, így végre van négyhengeres is a palettán, na nem mintha valós probléma lenne az, hogy a benzinesek csak háromhengeresek. Egyébként azoknál is frissült a lágy hibridrendszer, az azt kiszolgáló akkumulátor a csomagtérből az utasülés alá került, ami két okból is fontos: nagyobb lett a Puma különlegességének számító mosható padlórekesz, azaz a MegaBox. De legalább ennyire jó, hogy nyilván javult a tömegeloszlás is, ami pedig a Puma másik ütőkártyájának, a vezethetőségnek kedvez.
A 155 lóerős benzines elvileg jobb 100-as sprintet tud, ám jelentősebb nyomatékával, már 1500-as fordulattól terhelhető motorjával azonban érzésre a dízel megy jobban
Ha én magam huzamosabban nem is teszteltem még a Pumát, de tavaly a kézi váltósat, idén pedig az automatát is vezettem a benzinesekből. Az egész modell viszont most, a dízellel állt össze (persze az ST-n innen). Olyan nagyon persze nem kell ezen meglepődni, míg a benzinesek 170-190 newtonméter nyomatékkal dolgoznak, ez itt 285 Nm-t szabadít - továbbra is csak az első - kerekekre. A váltó a gázolajosnál csakis kézi lehet, a Ford szokásai szerint elég precízen kapcsolható és elég hosszúra is áttételezett a szerkezet, az autópályás 130 km/óra nagyjából 2200/perc fordulattal futható, ami két dolognak is kedvez. Egyrészt csendes és magabiztos autópályán is, másrészt egészen takarékos. A WLTP érték a dízel esetén 4,5-4,8 l/100 km. Ez olyannyira hozható, hogy az első 350 kilométert, amiben budapesti belvárosozás, autópálya és némi hegymenet is volt, bizony 4,4 l/100 km lett. Aztán autópályáztam még 200 kilométert, felment 4,5-re az átlag.
Hosszú távon, 570 kilométeren hozott 4,5 literes fogyasztást, igaz, hosszúakat és higgadtan mentem, a kanyarokat és a kanyartempókat persze kiélveztem, hiszen a Pumával is kifejezetten lehet
Oké, a pályán én zömében 120-125 km/óra között szoktam autózni, mert kegyetlenül spúr és legalább annyira környezettudatos vagyok, tapasztalatom, hogy plusz 10 km/óra tempó nagyjából 1 literes többletfogyasztás, időben viszont alig számít. Azért egy-egy 130-as tempó a Pumával is volt, zömében lejtőn, lendületből. Szóval némi józansággal simán tudja a 4,5-es értéket, miközben kormányzásával és futóművével pontosan hozza azt a magas Ford-színvonalat, amit az első Focus által beállított a márka. Országúton élmény vele kanyarogni, de autópályán is teljesen korrekt, s nem egész 4,2 méteres hosszával városban is élhető, parkolni saját maga is képes asszisztensrendszerével, de kompakt méretei ellenére jól el is lehet benne férni. Csomagtere a padlórekesszel együtt 456 literes, ami tényleg sok. Támladöntéssel szinte sík raktérpadlót kapunk, egészen jól használható a tér, és a mosható, leereszthető MegaBoxon túl van még egy praktikus részlet. Hagyományos kalaptartó helyett egy könnyebben kivehető és elhelyezhető, amúgy a hátsó ajtóval együtt nyíló raktérfedőt kapunk.
A padló alatti, mosható rekeszt is beleértve alaphelyzetben 456 literes, 1,5 méter hosszúra bővíthető a csomagtér
És még mi egyebet! A tesztautó a Puma csúcsverziója volt, az ST-Line X Vignale. Bizony, már nincs külön Vignale széria, az csakis az ST-Line X párosításával kérhető. Alighanem sorra ez jött ki, hogy mindenkinek az ST-Line tetszik, de van aki inkább a komfortos prémiumra vágyik, mintsem a sportosságra. Így aztán ma Pumából a Freedom limitált szérián túl Trend, Titanium, Titanium X, ST-Line, ST-Line X és ST-Line X Vignale kapható. Szenzációsan ki van találva a rendszer, itt van még egy krómcsík a lökhárítókon, 19 colos kerekek helyett szerencsére ballonosabb abroncsos 18 colosokat kapunk, amivel még a magyar utakhoz is egész jó az alapvetően feszes, de remekül tartó futómű rugózása. Ugyanakkor a Vignale steppelt Windsor bőrkárpitos ülései sajnos szokás szerint csekély oldaltartásúak. Viszont az a döbbenet, hogy ez a Puma mégis kerek egész, nem akar túl sportos lenni, mégis jó vezetni, tényleg egész prémiumos, mégis praktikus a beltere. A fogyasztása pedig tényleg simán tud lenni 4,5 literes, na persze nem néhány kilométeres utakra és padlógázzal használva, hanem józan vezetve, a dízelt arra használva, amire való: hosszú távú utazásra.
Csinos, mégis komfortos, az ST-Line X Vignale 18 colos felniket kap, továbbá akár masszázsfunkciós üléseket
Jó hír, hogy a 125 lóerős benzineshez mérten is emészthető, 380 ezer forint a dízel felára, a 155 lóerőshöz pedig nevetséges, 80 ezer forint. Akármennyire is fura 2021-ben, de ez a dízel annyira jó, hogy a Pumához én is ezt választanám. Persze nem olcsó, mivel a Trend alapverzióval nem, csak a Titaniumtól kérhető a TDCi, listaáron 7 995 000 forintról indul, míg benzinmotorral és Trend alapfelszereltséggel 6,51 millió forinttól is van már Puma. Viszont ez tényleg többet ad, a Puma ezzel a motorral hozza azt a dinamizmust, amit a formája sugall. Tudom, van ST is (de szintén csak 3 hengerrel), de nekem (és a hétköznapi közlekedéshez általában mindenkinek) bőségesen elég 120 lóerő, na meg az a 1750-2500/perc fordulat konstans 285 Nm nyomaték, ami miatt a dízel ma is nagyon szerethető és élhető még.
Meglepően jó hosszabb távokra is, de a városban is el lehet vele férni, a Puma dízelmotorral váratlanul komoly autó lett
Árak
Tesztmodell alapára
7 995 000 Ft (2021.06.06.)
Tesztautó ára
9 835 000 Ft (2021.06.06.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1499 cm3
Teljesítmény:
88 kW (120 LE) 4000 1/min-nél
Nyomaték:
285 Nm 1750-2500 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
10.30 s
Gyári vegyes fogyasztás:
4,5-4,8 l/100km
Méretek
Karosszéria-kivitel:
kombi
Belső szélesség elöl:
1400 mm
Belső szélesség hátul:
1350 mm
Belmagasság elöl:
890-990 mm
Belmagasság hátul:
910-1000 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
200 mm
Ülőlap hossza elöl:
520 mm
Ülőlap hossza hátul:
450 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1210 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1000 mm
Csomagtér magassága:
370-770 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1500 mm
Raktérnyílás szélessége:
1010 mm
Raktérnyílás magassága:
750 mm
Motor és váltó
Hengerűrtartalom:
1499 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
manuális (6 fokozatú) sebességváltó
Nyomaték:
285 Nm 1750-2500 1/min-nél
Teljesítmény:
88 kW (120 LE) 4000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Gyorsulás 100 km/h-ra:
10.30 s
Gyári vegyes fogyasztás:
4,5-4,8 l/100km
Fogyasztás a használónál:
4,5 l/100km
Tehát a Ford Puma legnagyobb erénye (nagyjából a fogyasztásra van kihegyezve minden a cikkben) a PSA-eredetű HDi motor…
A vezethetősége legalább ilyen jó!
Szerintem ronda nagyon…egy fordocska ami porsche akar lenni.
Egy dízelmotor 4,5 – 5 literes fogyasztásától meg ne ájuljunk már el…
A PSA hdi és a 4.5 literes fogyasztás tényleg jó, ennek tükrében az viszont nem, hogy a legtöbb teszten a 8 literes fogyasztást még elfogadhatónak tartják benzines autó esetén. Egész egyszerűen védhetetlen hogy egy autó annyit fogyasszon mint az 50 évvel(!!!) ezelőtti zsigulink.
A PSA hdi és a 4.5 literes fogyasztás tényleg jó, ennek tükrében az viszont nem, hogy a legtöbb teszten a 8 literes fogyasztást még elfogadhatónak tartják benzines autó esetén. Egész egyszerűen védhetetlen hogy egy autó annyit fogyasszon mint az 50 évvel(!!!) ezelőtti zsigulink.
Csakhogy amíg az 50 évvel ezelőtti zsiguli 60 Le-s volt, addig ma egy 300 Le-s autóból is ki tudod autózni a 8 literes fogyasztást. Szerencsére nem állt meg a fejlődés.
A fejlődés másik iránya a Toyota hybridjei. Amelyek tényleg tudnak kisebb fogyasztási értékeket produkálni mint egy hasonló menettulajdonságú diesel.
Én csak azon szörnyűlködöm, hogy hova elszaladtak már az autók árai. Tényleg csak én ütközöm meg a 8-10 milliós induló árakon? De engem annyira lesokkol, hogy lassan érdeklődésem vesztem az autók iránt.
Teljesen el vagyok képedve az emberek azon tulajdonságán, hogy élvezettel kiviszik a közút veszélyébe vagyonuk jelentős részét kockáztatva azt. Mintha mindenki pókerarcú rulettjátékos lenne: Felteszek 10 millát a pirosra!