Hivatalos: már jövőre jönnek az új rendszámok
Egy év múlva érkeznek a 7 karakteres rendszámtáblák
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Korábban az Innovációs és Technológiai Minisztérium még azt írta, még néhány évig kitart a jelenlegi, 6 karakteres rendszámtábla, ám ennek ellenére jövőre érkezik a 7 karakteres.
2022. július 1-jével új, alapesetben 4 betűkarakterből és 3 számból álló sorozatokat vezetnek be.
Alapvetően marad a jelenlegi, fehér alapon fekete betűs kiosztás, ám az EU 12 csillaga mellé felkerül Magyarország címere is a táblákra. Egyedi rendszámként immár 3-6 folyamatos betűjellel rendelkező táblák is igényelhetők lesznek.
Sokan csalódni fognak, hogy nem lesz területi alapú az új rendszám. Egyszer valaki úgy fogalmazott, hogy szerinte minden normális országban területi rendszám van, nálunk nem. Nos, Európa nagyon sok – a széles közvélemény szemében “normálisnak” vélt – országában nincs területi rendszám (amit biztosan tudok: Belgium, Hollandia, Dánia, Svédország – ezeket az országokat az utca embere többségében “normálisnak” tartja, ugyebár). A területi rendszámnak igazából már nincs semmilyen előnye, mert a mai gyorsan és könnyen hozzáférhető digitális adatbázisból a hatóság bárhol és bármikor minden információt le tud kérni az autóról a rendszám alapján, mindegy, hogy az milyen rendszerű. Tény, hogy a magyar autósok körében egyfajta presztízse van a területi rendszámnak, amit szerintem a 60-as években lassacskán meginduló, majd a 80-as évekre jelentőssé váló német turizmust szállító autócsodákon látott rendszámok iránti nosztalgia táplál. Valójában egy hatósági jelzésnek – így a rendszámnak is – a legfontosabb kritériuma, hogy minél könnyebben megjegyezhető legyen. Ebből a szempontból az eddigi formátumnál jobbat nem is lehetett volna kitalálni. Ez az új már nehezebb eset, mert ugye több a karakter és az elején a betűk szét vannak tagolva. Ennek ellenére nekem tetszik az új formátum, örülök a címernek is, hiányérzetem egy valamiben van csupán: ahogyan a jelenlegi rendszámnál, az újnál is a német rendszámok betűtípusait másolták le egy-az-egyben, szolgai módon (lehet, hogy a hatóságokban is él a fent említett nosztalgia?) Szerintem van annyi tehetséges grafikusunk, akik képesek lettek volna egy jellegzetes, egyedi stílusú betű- és számkészlet megrajzolására. Magam részéről ekkor lennék maradéktalanul elégedett az új rendszámmal.
Valóban nagyon sok európai országban nem területi alapú rendszer van.
Ahol pedig az van, sok helyen éppen kivezetés alatt van, mivel bonyolult és az informatikai háttér már nem indokolja.
A karakterkészlet bár nagyon hasonlít a németre, szerintem nem azonos. Egyébként a mostani betűtípusok a litvánnal azonosak, ráadásul ott is 3 betű, 3 szám kombináció van. Zavarba ejtő a hasonlóság. Már csak ezért is jó, hogy felkerül a címer.
Igen, valóban olyan a magyar rendszám kiosztása és betűtípusa, mint a litváné (annyi a különbség, hogy a litvánban nincs kötőjel, az észt rendszámnál pedig előbb a számok vannak és utána a betűk), de szerintem ők is a régi német rendszám tipográfiáját másolták le (azt nem tudom, hogy előttünk, vagy utánunk…) Lehet, hogy az új tényleg nem teljesen azonos a némettel, de azért abban egyet érthetünk, hogy legalábbis nagyon hasonló a megjelenés. Köszi az infót, nem tudtam, hogy a területi elvet sokan éppen kivezetni tervezik.
Nekem annyira nem jön be ez a németes tipográfia, de mivel bekerült +1 karakter, így muszáj a meglévőhöz képest valami condensed készletet alkalmazni. Itt már nem jönnek ki a szép kerek formák, és valószínű kisebb törésekkel lehet jól megtartani az olvashatóságot.
Mondjuk az osztrákok megoldották, hogy valamivel kisebb karaktereket alkalmaznak, így sokkal arányosabb marad.