Hiába van kánikula, a csaló autóhirdetők nem pihennek

Egyre hitelesebbek az átverésre játszó hirdetések

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Fáradhatatlanok és egyre nehezebben kiszűrhetők, ugyanis már valós adatokkal trükköznek a csaló autóhirdetők.

Amióta autóhirdetések léteznek, azóta bizony azokkal trükközők, csalók is vannak, így autóvásárláskor és -eladáskor egyaránt fontos, hogy ismerjük módszereiket. A legfontosabbakról és egyben a legújabbakról tavasszal írtunk, ám azokra ismét fel kell, hogy hívjuk a figyelmet, ugyanis a nyár és a kánikula ellenére a szélhámosok nem pihennek.
Hirdetés

Bármilyen kedvezőek is a kínált feltételek, hirdetés alapján soha, senkinek ne adjunk előleget külföldön lévő autó behozatalára. Ilyen jellegű ajánlatokkal főként azokon az autóhirdetési oldalakon találkozhatunk, ahol semmilyen szűrést, cenzúrát nem alkalmaznak a mindenkori hirdetésekre. Több portál, így a piacvezető Használtautó.hu is működtet vásárlókat védő szűrést az ajánlatok között: ilyenkor a gyanús hirdetéseket a felfedezésük után azonnal törlik, a vásárlók éberségét azonban az ilyen cenzúra sem pótolhatja teljes mértékben.
„Korábban gyári képekkel vagy letakart rendszámmal hirdetett autók fotóival próbálkoztak a csalók, akik ma már valódi autók képeivel, leinformálható szervizmúlttal, sőt, megbízható kereskedők nevében töltik fel hirdetéseiket” – magyarázza Fodor László, a Használtautó.hu értékesítési és marketingvezetője. – „Nem csoda, hogy ismét emelkedni kezdett a becsapott vásárlók száma: csak az elmúlt másfél évben több mint harminc hasonló ügyben indított nyomozás során kérték a Használautó.hu szakembereinek segítségét.”
Adathalászok hálójában
A hitelesség látszatának megteremtése érdekében a bűnözők az eladók széles körét célozzák meg különféle adatkérési trükkökkel. Az egyéni hirdetőket az adott hirdetési oldal kinézetével azonos, személyre szabott e-mailben arra kérik, hogy hirdetésük hitelességének bizonyítása érdekében egy válaszlevélben küldjék meg a hirdetett autó alvázszámát vagy a forgalmi engedély képét. Ezeket az adatokat aztán a hamis hirdetések hitelesítésére használják fel.
A csalók a hirdető kereskedéseknek küldött e-mailben ugyanakkor azt jelzik, hogy a hirdetési fiókjuk zárolásra került. Az újraaktiváláshoz egy megadott címre lépjenek be. A megadott cím kísértetiesen hasonlít ugyan a hirdető portál adminisztrációs oldalára, ám az itt óvatlanul megadott azonosítók és jelszavak a bűnözők kezébe kerülnek, akik ezek után akadálytalanul tudnak a megbízható kereskedő nevében fals hirdetéseket elhelyezni.
A lépre csalást a vonzó, alacsony vételár és a hitelesnek tűnő adatok együttesen segítik elő. Az már csupán a közvetlen levelezés során derül ki, hogy az autó külföldön van, a behozatalhoz pedig az eladó egy előre fizetendő összeget kér. Az eredmény mindig ugyanaz: az előleg eltűnik a hirdetővel együtt.
Hogyan védekezzünk?
Bár a módszerek jelentősen finomodtak az elmúlt évek során, néhány alapvető szempont figyelembe vételével elkerülhetjük a visszaéléseket:
  1. Soha ne fizessünk látatlanban előleget vagy letétet használt autóért!
  2. Bármilyen hirdetésnél értékeljük komoly figyelmeztető jelként, hogy a megadott telefonszámon nem, csupán e-mailcímen tudunk kommunikálni a hirdetővel!
  3. Ami pedig talán a legfontosabb: gyanakodjunk, ha a meghirdetett autóról csak utólag derül ki, hogy külföldön van, illetve ha túlzottan kedvező áron hirdetett, mesebeli feltételekkel kínált (kevés kilométer, első tulajdonos, sérülésmentes, stb.) autó hirdetésével találkozunk!
  4. Eladóként az autó azonosító adatait, illetve a forgalmi engedély képét csak személyes kapcsolatfelvétel esetén adjuk meg a potenciális vásárlóknak!
  5. A hirdető portál adminisztrációs felületén csak védett, https:// kezdetű elérési címre lépjünk be!

Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

2 thoughts on “Hiába van kánikula, a csaló autóhirdetők nem pihennek

  • 2017.10.30. at 00:49
    Permalink

    Vannak ennél sokkal kifinomultabb trükkök, ami fontos, ha valaki árul a német oldalakon az se érezze magát biztonságban. Semmi eyettre se külfön el pl forgalmi másolatot vagy akár jó felbontású képeket, mert azokat hamarosan kamu hirdetésekben látja viszont,..

    Akkor se nyugodjon meg ha pénzt igérnek, mert a Western Union tényleg a csalások melegágya.

    Ha valaki WU-t említ akkor már lehet tudni hogy csalóval van dolgunk…

  • 2017.10.30. at 00:49
    Permalink

    Testvéremet az automobile.de oldalon vágták át Németországban lévő BMW-vel gyanúsan jó áron kínálták. Már megvettük a repülőjegyet is amikor az eladó Western Union előre utalást kért legalább részben. Mikor erre nem voltunk hajlandóak akkor azt mondta rendben, küldjük előre a mi nevünkre Frankfurtba de faxoljuk el neki az utalást (amin persze ott van minden azonosító, így akár ő is felvehette volna). Azt mondta ő dán és nem hajlandó ennyit utazni egy lehetséges vásárló miatt csak biztosra akar menni. Nem utaztunk el nem vettük meg a kocsit és ő is hamarosan törölte magát a hirdetések közül.

Vélemény, hozzászólás?