Hétköznap villanyautó, hétvégén hibrid? Így a legjobb a C-HR!

Teszten a konnektoros hibrid Toyota C-HR: vajon megéri a full hibrid helyett?

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Főleg két állandó személynek telitalálat az új Toyota C-HR. És bár ez öntöltő hibridként is ugyanígy igaz rá, a legnagyobb dobás az extralistáján mégis egyértelműen a nagyobb akkuval párosított töltőcsatlakozó. Hogy miért? Íme a válasz!

Valljuk be, ha a C-HR nem lenne egy nagyon jó autó, akkor is imádná a világ a különleges és futurisztikus, mégsem túl kirívó külleméért. De a C-HR igenis egy nagyon jó autó. Sokan a Priushoz hasonlítgatják megállás nélkül, ám itt is akad egy csavar. Méghozzá az, hogy igazából majdnem minden Toyota egy Prius manapság, hiszen a kínálat jelentős része ugyanazt a hibrid rendszert használja. A Yaris Hybrid a kicsi Prius, RAV4 Hybrid a nagy Prius, ezen logika mentén pedig a C-HR a legmenőbb Prius. Ráadásul praktikum terén éppen az a méretosztály, amit a legjobban szeretünk itt Magyarországon, praktikum terén valahol félúton a városi kisautók és a kompaktok között.
Hirdetés
A megfelelő méreteknél, a bevált technikánál és a vagány külsőnél azonban jóval többről van szó: a C-HR egyszerűen jó. Akárhonnan jöttél, akármilyen autókat vezettél eddig, valószínűleg tetszeni Fog. Ennek a fő oka, hogy mindenben középre lő, ezért olyannak láthatod, amilyennek te éppen látni szeretnéd. Ha sportosságra vágysz, éppen elég feszes és erős hozzá, ha kényelemre és nyugalomra, akkor éppen elég lágy, kifinomult és csendes. A beltere is ezt a receptet követi: a műszerfal minimalista megoldásokat foglalt a külsőhöz hasonlóan látványos formák közé. A végeredmény azonban ergonomikus és a nap végén valahogy mégis kézre áll mindenkinek, aki vezetett már japán autót korábban. A képernyők és a mindenféle hangulatvilágítás sem foglalta el a teljes teret, minden kellően visszafogott, ahhoz képest, hogy mennyire nem tűnik annak.
Hirdetés

A helykínálat egy nagyon érdekes dolog a C-HR esetében: amíg az első sorban tágasnak, és lényegében korlátlannak érződik a tér, addig hátul minta egy jóval kisebb autóban ülnénk. Persze, a helykínálat végérvényében egy nullösszegű játszma, így ha előre adunk többet, akkor azt valahonnan el kell venni, ez érthető. Ám a C-HR esetében még tovább rontják a térérzetet az aprócska hátsó oldalablakok, a komoly visszaesés anyagminőség terén az első két ülőhelyhez képest, illetve a hátsó sornak szánt szellőzők és extrák teljes hiánya.
Hirdetés
Ezzel szemben a csomagtartó ismét korrekt méretű és jól használható, kényelmesen elfér benne bármi, amire még nem vesz kombit az ember. Persze, akadnak a piacon nagyobb puttonyú alternatívák, Mintha arra tervezték volna az autót, hogy az esetek jelentős részében két személy használja, a hátsó üléseket pedig csak a tervezés utolsó pillanatában beledobták volna, hogy azért legyen ott valami. A fent olvasható részletek legnagyobb részét azonban egy az egyben tudja az öntöltő hibrid is. Ugyanekkora az utastere, ugyanezt a kényelmi szintet tudja, azonos extralistát kínál, ám mégis közel 3 millió forinttal többe kerül. Ez viszont egyáltalán nem rossz felár, ahhoz képest, amennyivel többet tud adni.

Ha ugyanis tudod otthon tölteni, akkor a városi használatra egy hasonló méretű villanyautó konkrétan minden előnyét tudja, mellé pedig gyakorlatilag végtelen hatótávot kínál az országutakra és az autópályákra.

A konnektoros hibrid hajtáslánc ráadásul valamelyest erősebb is, 197 helyett 223 lóerő, ám ez nem igazán érződik a hétköznapi használat során. Akkucsomagja 13,8 kilowattórás, így akár egy hétköznapi konnektorról is teletöltődik az éj leple alatt. Egy töltéssel hivatalosan 66 kilométert tud, ami még a legbrutálisabb hűtés-fűtés mellett is könnyedén 40 kilométer feletti valós hatótávot jelent. Ha elfogy az áram, akkor sem fogja leenni a gatyádat, városban könnyedén 4 liter alatt tartható a fogyasztása, országútón 5 litert, autópályán, 130 km/órával pedig 6,5 litert produkált a teszthét során. Összegezve tehát ez az autó konnektoros hibridként teljes. Így a legjobb, így alkalmas egyszerre a legtöbb felhasználási módra a lehető leginkább, ráadásul mindezt anélkül, hogy az összélmény romlana. A legnagyobb hátránya a túl kicsire zsugorított hátsó sor, így családi autónak legfeljebb kompromisszumosan, amolyan kelet-európai "mi is felnőttünk a Swiftben" módon alkalmas. viszont azt hozzá kell tenni, hogy nem is erre tervezték a japán mérnökök, arra egészen más méretekben kínálják ugyanezt a Prius technikát. Érintőlegesen már volt szó az árakról, ám itt az idő ezt is részletezni. A legalapabb C-HR modellek a magánügyfeleknek szánt kedvezménnyel, a belépő, 140 lóerős hibridhajtással 11,55 millióért vihetők haza Comfort felszereltségi szinten. A konnektoros hibrid változathoz azonban ez a csomag nem érhető el, ott a Comfort Plus az alap 15,95 millióért. A képeken azonban egyértelmű, hogy egy sportosabb kiegészítőkkel megpakolt GR Sport felszereltség látható, ennek indulóára 18,55 millió. Ami már talán kevésbé egyértelmű, hogy a tesztautó egy hamuszürkére fényezett, Premiere Edition csomagos GR Sport C-HR, így pedig 19,54 millióra rúg a magánügyfeleknek szánt vételár, amit már kizárólag a napfénytetővel lehetne tovább vadítani, további 400 ezer forintért.
Értékelés
Pozitív
Jó anyagminőség, kiemelkedő extralista, vagány külső, elektromos mód
Negatív
szűkös hátsó ülések, alacsony minőség a második sorban, kis csomagtartó
Árak
Tesztmodell alapára
18 550 000 Ft (2024.08.05.)
Tesztautó ára
19 540 000 Ft (2024.08.05.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1987 cm3
Teljesítmény:
112 kW (152 LE)
Nyomaték:
190 Nm
Gyorsulás 100 km/h-ra:
7.30 s
Végsebesség:
180 km/h
Méretek
Hosszúság:
4360 mm
Szélesség:
1830 mm
Magasság:
1570 mm
Saját tömeg:
1520 kg
Össztömeg:
1920 kg
Tengelytáv:
2640 mm
Karosszéria-kivitel:
kombi
Csomagtér:
358 l
Motor és váltó
Motor:
Hibrid (Benzin)
Motorosztály:
Euro 6
Hengerűrtartalom:
1987 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
fokozatmentes automata sebességváltó
Nyomaték:
190 Nm
Teljesítmény:
112 kW (152 LE)
Menetteljesítmény
Végsebesség:
180 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
7.30 s
CO2-kibocsátás:
19 g/km
Fogyasztás a használónál:
3.9 l/100km
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

3 thoughts on “Hétköznap villanyautó, hétvégén hibrid? Így a legjobb a C-HR!

  • 2024.08.05. at 16:49
    Permalink

    Semmilyen komoly érv nem szól a plugin változat mellett. Az öntöltők 60%-ban EV módban mennek átlagosan, saját maguk szabályozva a hajtást, mindkét változat 4-5 lit körül fogyaszt, hasonlóak a teljesítményük, miközben az öntöltő 200 kilóval könnyebb, nagyobb a csomagtartója és vagy 3 millával olcsóbb. Ŕáadásul a plugin lassan zöld rendszámot sem kap.

    • 2024.08.05. at 18:19
      Permalink

      Hagyjuk már ezt a sok marketing baromságot. A PHEV is öntöltő, ha nem töltöd akkor valóban kb annyit tud mint a nem tölthető Toyota HSD, csak a tölthetőt rá tudod dugni a töltőre (amiben egyre több van mindenhol Európában) és gyakorlatilag villanyautóként használhatod (tényleg nulla emisszióval). Az meg totális baromság amit írtál a 60%-ról, köze nincs a valósághoz, ahogy a 4-5 liter is csak a Priusra igaz ha nem viszed ki a pályára. Szóval nem mondom hogy nem lehetlen magas arányt összehozni csak nem lesz gyakori.

      PHEV-ek valóban kifelé vezetődnek, máshol is vesztik el az előjogaikat mert egyre jobb a töltőhálózat meg normálisabb országokban tele vannak a házak napelemekkel.

  • 2024.08.05. at 23:32
    Permalink

    Ezeknek a PHEV-eknek a legnagyobb előnye a zöld rendszám. Most már mondhatjuk, hogy csak volt, mert szept. 1-től már nem jár a zöld. Családban is van egy PHEV, egy Kft. nevén, ennek legnagyobb előnye a cégautó adó mentesség, ami évi 500 ezer Ft. Ez egy 5 éves autó, így más spórolt 2,5 milliót plusz az ingyen parkolással is jó sokat. Azt mondta a tulaj, hogy ha cégautó adó kell fizetni, akkor kihozza a kft.-ből saját nevére.
    Szerintem egyébként használat szempontjából azért jó, mert ha csak a közelben jár az ember, akkor lehet villanyautóként használni, de ha messzire megy, akkor meg nem kell aggódni a töltés miatt, megy benzinnel vagy dízellel (az amúgy is olcsóbb). Ez a használat főleg most lehet(ne) még jobb, mert most már vannak (lesznek) olyan PHEV-ek, amelyek 100 km-t is tudnak villannyal.
    De zöld rendszám nélkül drága, pláne ez a Toyota CHR. 20 milla nagyon sok. Valószínűleg az a koncepció, hogy a menő formája eladja. De 20 milláért nagyon sok mindent lehet kapni.

Vélemény, hozzászólás?