Hága városában vallattuk a villanyhajtású Skoda Citigót

Kipróbáltuk a piac legolcsóbb villanyautóját - Skoda CITIGOe iV menetpróba

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

A Skoda 124 éves történetének első villanyautója a CITIGOe iV. Még akkor is, ha igazából egy VW e-up! átmaszkírozva.

Nehezen veszem rá magam, hogy a Citigo nevének leírásakor odabiggyesszek még egy e betűt is a végére. Pedig hivatalosan ez a neve, csak épp a villanyhajtásra utaló e-betűcske egy felső indexbe kerül. Valahogy így: Citigoe. Na, és persze még jön utána az iV megnevezés is, amit már a Superbnél ugye leírtam, hogy a részben vagy teljesen villanyhajtású Skodák ismérve lesz. Szóval én mostantól többnyire csak villanyos Citigo néven fogom említeni, ha megengeditek nekem és ha nem szeretnétek, hogy tikkeljek az idegtől, a folytonos felső indexelés miatt. Köszönöm! Térjünk hát át a lényegre!
Márpedig a lényeg az, hogy a villanyos Citigo jelenleg a hazai piac legolcsóbb villanyautója, ráadásul nem is picivel kedvezőbb az ára a konkurenseknél, főleg az állami kedvezménnyel együtt. Kész felüdülés egyébként egy ilyen kis városi cirkáló a szörnyen nagy behemótok után, amelyek ugyan szintén villanyhajtásúak, de valójában semmi keresnivalójuk a városokban. Az elektronokkal hajtott Citigo viszont ott van igazán elemében. A vérbeli városlakóknak egy ilyen masina az ideális közlekedési eszköz, amennyiben ignorálnák a tömegközlekedést a bringázást, vagy netán a rollerezést.
Skoda CITIGOe iV - méretek
Hosszúság [mm] Szélesség [mm] Magasság [mm] Tengelytáv [mm] Csomagtér [l]
3597 1645 1481 2422 250-923
A villanyhajtáshoz egy picit módosított kasztni is jár. Persze itt nem nagy változásokra kell gondolni. a Citigo ugye a nemrégiben szintén nagyobb akkumulátorra váltott és olcsósított VW e-up! Skoda emblémás változata, de azért a márkára jellemző stílusjegyekkel. Fontos megemlíteni, hogy a Citigoe kizárólag ötajtós karosszériával rendelhető, ami örömhír a hátsó utasok számára.

Az első lökhárítót aerodinamikailag optimalizálták, hogy még takarékosabb legyen a miniautó. A fényszórók közötti hűtőmaszk is egy zárt díszbetétté változott, amit persze a karosszéria színére fényeznek.

Hátul viszont nincs változás, ugyanakkor megjelent egy olyan szín is a palettán, amely kizárólag az elektromos Citigóhoz választható, mégpedig a „kivizöld”. Mellette természetesen szerepel a palettán még három metál szín a kék, a fekete és az ezüst, valamint további három nem metál fényezés, a fehér, a vörös és a sárga a maguk gyári fantázianevükkel persze. Továbbá lehet még csinosítani a könnyűfém keréktárcsákkal is az autót, ugyanis rendelhetők kéttónusú, 16 colos méretűek az alapként járó 14 colos acélfelnik helyett. Az utastérben is a benzines Citigo köszön vissza annyi különbséggel, hogy a váltószoknya és az ülések élénkzöld varrást kaptak, illetve a műszerfal utas előtti részén látványos Citigoe felirat kapott helyet. Egyébként pedig letisztult, mondhatni minimalista a műszerfal dizájnja, de ennél nem is kell jobban cifrázni, a városi autókban jellemzően amúgy is kevesebb időt töltenek az utasok, ezért a célszerűség mindenképp megelőzi a szokatlan dizájnmegoldásokat a fontossági sorrendben. Az irányváltó karja egyébként bőrborítású, míg a magasabb felszereltségi szint esetén a kézifék karja is bőrburkolatú. Továbbá ezen a szinten már krómdíszek sora és multifunkciós bőrkormány is jár.
Skoda CITIGOe iV - műszaki adatok
CITIGOe iV 61 kW
Váltófajta/-fokozat 1 fokozatú automata
Teljesítmény (kW) 61
Maximális nyomaték (Nm) 212
Végsebesség [km/h] 130
Gyorsulás 0-100 km/h 12,3
Kombinált fogyasztás [Wh/km] 135–164
Saját tömeg [kg] 1235
Megengedett össztömeg [kg] 1530

Nézzük az autó lelkét, a 61 kilowattos villanymotort, ami 212 Nm forgatónyomatékot ad. Ha lóerőkre akarnám lefordítani, akkor ez 82 pacit jelent. Habár az akkupakk miatt nehezebb a járgány, mint a benzines, ennek a 61 kilowattnak sincs túl nehéz dolga az 1,2 tonnás tömeggel. Nem lesz tőle versenyautó a Citigo, de így is szinte mindenkit legyorsul a városban lámpától lámpáig. Papíron egyébként 14,3 másodperc a 0-100-as sprintideje, legalábbis Eco módban, amiben én is használtam a menetpróba során. Ekkor azonban csak 50 kilowattot használ az erejéből és maximum 167 Nm nyomatékot, valamint a végsebessége is 120 km/h.

Választható még az Eco+, illetve a Normal mód is. Előbbinél 40 kilowatt a teljesítmény és 133 Nm a forgatónyomaték, 95 km/h végsebesség és deaktivált légkondi mellett. Így tudja az autó a 260 kilométeres hatótávot, ám a sima Eco módban is 225 kilométert írt ki a fedélzeti rendszer és fűtéssel az első 15 kilométer után még mindig 215 kilométernyi energiája maradt.

Normal módban a leggyorsabb az autó, hiszen 12,3 másodperc alatt százon van, a végsebessége pedig 130 km/h, ám a gyáriak megadták a 60-100 km/h gyorsulását is, ami 7,3 másodperc. Ugyanakkor szerintem továbbra is fontosabb a 0-50 km/h, vagy 0-70 km/h, hiszen városban ilyen sprinteket tolunk a legtöbbször. Stopperrel nem mértem az időt, de a forgalom ritmusát én diktáltam még Eco módban is.
Hirdetés
A villany-Citigo 168 cellából álló akksija 36,8 kWh-s, amelyből 32,3 a valóban használható. Kompakt méreteinek köszönhetően (1,1*1,7 méter, illetve 30 cm magasság) nem foglal túl sok helyet, így a csomagtér mérete is csupán egyetlen literrel csökkent, tehát 250 literes. Az akksi töltése 40 kWh-s DC villámtöltővel egy órát vesz igénybe, amennyiben a 80 százalékos töltöttséggel is megelégszik a sofőr. 7,2 kWh-s fali töltőről, szintén 80 százalékra 4 órát és 15 percet kell szánni, míg a 2,3 kWh-s, hagyományos háztartási dugaszoló aljzatos töltővel 12 óra és 43 perc alatt érhető el a 80 %-os töltöttség.
Összességében kellemes benyomást tett rám a villany Citigo. Gyors, fordulékony, tehát könnyű vele manőverezni és parkolni. Hátul ülni városi távokon felnőtteknek sem kínázás és a csomagtér is elég, ha nem sódert szállítunk egy építkezésre. Mindezt kényelmes rugózással és tűpontos kormányzással spékelték meg, szóval kimondottan élvezetes a városban cirkálni vele.

A hab a tortán az ár. Még mindig drága, ha az autó méreteit és felhasználási területét nézzük, viszont, ha a közvetlen konkurenciával hasonlítjuk össze, akkor szinte féláron adják a villany Citigót.

Az Ambition felszereltségű alapváltozat is ad már többek között légkondicionálót, DAB rádióvevőt, Bluetooth kihangosítót, sávtartót, valamint az elektromos első ablakok és a távirányítós központi zár mellett 10 A-s hálózati töltőt, illetve Type2-es töltőkábelt 6 549 390 forintért, ami az állami kedvezménnyel 5 274 018 forintra csökken. A még gazdagabb felszereltségű Style változat alapára pedig 6 958 330 forint, ami a maximum 1,5 millió forintos állami kedvezménnyel szintén az ötmilliós tartományra csökken. Így pedig tényleg verhetetlen ajánlat a kategóriájában.
Skoda CITIGOe iV alapárak (Ft)
Ambition 6 549 390
Style 6 958 330

Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Vélemény, hozzászólás?