Roppant aranyos állatka a nyest, de komoly károkat okozhat a szigetelések szétrágcsálásával
A következő kép fogadott a minap hazaérve: budai, zöldövezeti lakásunk kocsibejáróján egy nyest meregeti a szemét apósom Toyotája alól. Este van, az utcai lámpa fényében látom, hogy vígan, de nyilván félelmében eltűnik a Yaris rejtekében, majd, amint leguggolok mellé-hozzá, hanyatt-homlok menekül ki, át a szemközti ház sűrű, fás-bokros kertjébe. Nem először találkoztam vele (vagy valamelyik haverjával, ki tudja) - eddig egyébként tudtommal még nem rongálták meg sem valamelyik saját, sem az évek során ott parkoló tesztautók valamelyikét. De a jövőben sem szeretném - ki szeretné - ha megrágcsálnák a kocsi szigetelését és/vagy a vezetékeit. Szóval adta magát, hogy utánanézzünk, mi a hatékony védekezés „nyesttámadás” ellen.
Gépháztető-szigetelések: ami nincs, ami érintetlen, s ami nyestkáros
A ragadozó, menyétféle nyest károkozása általános jelenség, nem csak autósok találkozhatnak vele. Mert a kisállat meleg és élelem reményében beslisszan padlásra és pincébe, balhézik a háziállatokkal, megdézsmálja a kajájukat, illetve a kertes házaknál nem ritka komposztálók, valamint a kukák környékén is dorbézol. Madártojást, gyümölcsöt is csemegézik, s az még hagyján, hogy összepiszkítja a környéket, komoly kárt tehet a családi kassza rovására.
Ugyanis hiába aranyos, hiába ragadozó, s nem rágcsáló, a nyest bizony rágcsál, s rongál. A nálunk például szintén „őshonos” sündisznó magától nem bántja a kocsit, a macska meg „csak” összekeni (maximum megkarcolja – nem a körmével, legfeljebb sáros tappancsaival, ám puha lépteivel ez sem jellemző). De mit tehet a nyest? Nem rest az autó motorterébe mászva szétrágcsálni a kisebb vezetékeket, csöveket, plusz a hő-, illetve zajszigetelésben is maradandó károsodást okozhat.
Marad tehát a kérdés: mit tehetünk ellenük. A nagyjából bárhol, mintegy 2000 forinttól kapható nyestriasztó spray-k több forrás szerint nem feltétlen hatásosak, és az is ellenük szól, hogy újra és újra át kell velük permetezni a motorteret. A népi bölcsesség kutyaszőrös vagy -piszkos tasakok elhelyezéséről regél, viszont a szagokat egyrészt elmossa az eső, másrészt a nyest intelligens: ha rájön a turpisságra, röhög a markába, s a legnagyobb (kár)örömmel nyammog tovább mondjuk a gyújtókábel szigeteléséből.
Az elektronikus, ultrahangos riasztó hatékonyabb a spray-nél vagy a nyestet elvileg irritáló szagos tasaknál, mégsem jelent biztos megoldást
Megbízhatóbb védekezési módszer lehet egy elektronikus, ultrahanggal is operáló rendszer, ami 24 kHz körüli frekvenciájú hangot bocsát ki a nyestek riasztására. Továbbá egyes készülékek magasfeszültségű lemezkékkel is rendelkeznek, amelyeket a motortér veszélyeztetett helyeire érdemes elhelyezni. Ezek a lemezkék 300-700 V feszültségre töltődnek fel. Ha az állat hozzáér, a termékleírások szerint fejvesztve menekül az autó közeléből... A legkülönbözőbb riasztók 5-15 ezer forintos áron vásárolhatók meg, s a nyestek által kedvelt övezetben lakóknak, még meg is érheti a beruházás.
Hiába nem rágcsáló, hanem ragadozó, bizonyos illatok vonzzák a nyestet a motortér rejtekébe, s ennek jele a lerágcsált szigetelés
Lehet még fémmel bevonni a vezetékeket, de teljes védelmet – a garázst leszámítva - csakis a tökéletesen burkolt motortér jelenthet, miként padlásunk és pincénk is csak akkor van biztonságban a betolakodó kártevőkkel szemben, ha ajtó-ablak zárva marad. Tökéletesen burkolt motortere viszont jobbára csak a versenyautóknak van, azoknak sem nyestvédelmi, hanem aerodinamikai okokból.
Ezek után miben bízhatunk? Talán a casco megvéd és fizet. De nem! Több nagy biztosítót is felhívtunk annak reményében, hogy találunk megoldást, ám ők hamar szétoszlatták reményeinket, amikor is elmondták, hogy a rágcsálók okozta károkra nem terjed ki a casco. A teljes körű sem. Az Allianz cascós terméktájékoztatóján és szerződési feltételein – stílszerűen – átrágva magunkat például konkrétan ráleltünk a kizárásra, azaz megtudtuk, hogy hűtőfolyadék-megfagyás,
háború, tömegmegmozdulás vagy nyestkár esetén nincs térítés!
Mit sem ér a részleges motorburkolat nyest ellen, felárért azonban több márkánál is létezik teljes alsó lemezelés
Tehát rendelkezhet autónk cascóval, de amennyiben terrorcselekmény áldozata lesz, szétveri, felgyújtja egy sztrájkmenet vagy megrágcsálja az aranyos kis ragadozó, akkor így jártunk. Végkövetkeztetésként tán annyit, hogy ha nyesteket lát a környéken, randalírozásuk nyomaira bukkan autójában, érdeklődjön szerelőjénél vagy márkakereskedőjénél, tudnak-e valamiféle borítást kínálni és így védelmet nyújtani ellenük. Mi találomra egy kétéves Škoda Octaviára kértünk és kaptunk ajánlatot, a háromrészes (bal, jobb, közép) alsó-motortérburkolat együttes induló ára 25 ezer forint körüli – húzós összeg, de a nyest által okozott kár még komolyabb lehet, így jobb a lehetőséget, illetve a rágcsálókat kizárni.
Üdv!
Nekem is van egy Octavia-m meg volt egy nyestem. Télen bemászott a motortérbe és összetáncolta a kocsi tetejét.
Szerencsémre nem rágott meg semmit. Átparkoltam 100 méterrel odébb, kutyaszőr a motorba. Azóta nem észleltem „támadást”, de félek, hogy a hideg beálltával nő a kockázat.
A valóban büdös kutyaszőrt minden indulás előtt kiveszem, ha megálltam akkor meg vissza. Macerás, meg a kezem is piszkos lesz.
A motortér alsó burkolása lenne a jó megoldás, mint a képen. Arra is gondoltam, hogy valami sűrűbb szövésű dróthálót kellene kifesziteni alulra, nyest nem mászik be, viszont a motortér hűtése zavartalan.
Kik foglalkoznak ilyen valóban áldásos tevékenységgel?
Üdv!
Nekem is van egy Octavia-m meg volt egy nyestem. Télen bemászott a motortérbe és összetáncolta a kocsi tetejét.
Szerencsémre nem rágott meg semmit. Átparkoltam 100 méterrel odébb, kutyaszőr a motorba. Azóta nem észleltem „támadást”, de félek, hogy a hideg beálltával nő a kockázat.
A valóban büdös kutyaszőrt minden indulás előtt kiveszem, ha megálltam akkor meg vissza. Macerás, meg a kezem is piszkos lesz.
A motortér alsó burkolása lenne a jó megoldás, mint a képen. Arra is gondoltam, hogy valami sűrűbb szövésű dróthálót kellene kifesziteni alulra, nyest nem mászik be, viszont a motortér hűtése zavartalan.
Kik foglalkoznak ilyen valóban áldásos tevékenységgel?
Hallottam én is a nyestekről, de elég kellemetlen volt ezt megtapasztalni, ráadásul Ausztriában. Ki kellett állni az autópályáról, egy megrágott gyújtáskapcsoló miatt kimaradó henger miatt rángatott a 10 hónapos kocsi. 170 euróm bánta a javítást, a casco persze nem térített semmit, egyrészt ez pont az önrész határán volt, meg 4-el visszasoroltak volna a bonuszt illetően, vagyis többet szedtek volna vissza, mint az 50000 Ft-os kár. Van valakinek tippe a védekezésre? Milyen szagra nem gerjednek ezek az állatok? 🙂
Lennne szíved bántani egy ilyen kis állatot???
Debrecenben a Tóciban lakok, nekem már 2 x rágta meg patkány a vezetékeimet. Második alkalomra oda is döglött és nyáron szép szaga lett mire észrevettem 😀
Egy ismerősöm ajánlotta a fáradtolajat. Azóta nem nyult hozzá semmi.
Lehet a nyest sem „komálná” 😀
Thrawnad
Wunderbaum, a fenyőfa illatosító,nekem ez jött be, beakasztasz párat a motortérbe, aztán nem megy oda a nyest, mert nem bírja a szagát. Minél gagyibb annál jobb. Pár száz forintos beruházás, igaz néhány havonta érdemes cserélni. Csak mindig el kell magyarázni annak, aki benéz a motorteredbe, hogy miért kell azt is illatosítani…
Ezek a trükkök tetszenek,de a nyest nem megy be az autómba mióta gázolajcsöpögés van benne.Ezen felbuzdulva kis rongyokat gázolajjal átitatva rakosgatok a doblemez mellé és nincs nyestem.A kutyaszőr nem mindig válik be.A padlás nyestvédelme a legjobban egy rádió bekapcsolásával érhető el,(nálunk a Bartók szól éjjel-nappal) azóta ott sincs nyest.A macska meg fél a nyesttől,inkább alszik egész éjjel.
Úgy látom kell a hozzá szólásom! Igaz,hogy az egerek és patkányok ellensége a nyest, de a tökéletes megoldás /pont az egerek miatt is/ a macska! Nekem már több is van. Azóta a náluk kisebbek eltűntek. Már csak arra kéne megtanítanom őket, rossz idő esetén se a kocsik tetején közlekedjenek, mivel nem akarják összekoszolni a lábukat!!!
Korrekt cikk, a nyest rendszertana és táplálkozása szempontjából is. Az autó vezetékeiben komoly kárt tudnak tenni az egerek és a patkányok is, ezeknek viszont pont a nyest az ellensége, ahol nyest van, ott nincs rágcsáló. Persze mindegy, hogy melyik okoz kárt, de a kertek és kukák környékén még mindig jobb a nyest, mint a medve.
Egyszerű de hatékony megoldás végy egy női harisnyát tegyél bele hosszabb kutya szőrt be akasztod a motortérbe olyan helyre hol nem kap nagy hőt és már kész is.Kb 2 havonta cseréled a szőrt,tuti megoldás nekem bevált.
Németeknél találkoztam fakeretre szegelt csirkehálóval. A mérete kb 2x2m leparkolás után az autó eleje alá teszik és amikor a nyest rálép zörög. Emiatt inkább elmenekül. Ez azért is praktikus, mert fillérekből megvan és nem autóhoz kötött.
Eddigi tapasztalataim alapján a leghatékonyabb megoldás a nyeststop termék, a nyeststop .hu-n megtalálható golyók. próbálkoztam sok minden olcsó cuccal, szomszédtól kutyaszőr, palack stb, de ennél maradtam, nekem bevált. Ajánlani is tudom.