Ha ciki a három henger – Nissan Qashqai 1.3 DIG-T
Nissan Qashqai 1.3 DIG-T Tekna+ teszt
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Bekúszott némi prémium főegység a Nissanhoz, a Qashqai új motorja a Daimlerrel közös fejlesztés és legalább négyhengeres, az automata váltója meg duplakuplungos.
Soha annyi Q-t nem használtak azelőtt autó nevében, mint a Nissan új crossoverében, a Qashqaiban 2006-os megjelenésekor. Tanulnunk kellett az írását, de a kedvező helykínálatú és árú, no meg persze divatot teremtő új autót vitték, mint a cukrot és a második generáció sem kezdett rosszabbul, ennek jóvoltából mára nagyjából le tudjuk betűzni elsőre. Azóta a Skodánál is divat lett a Q-zás, de ebbe most ne menjünk bele, mert egy másik német gyártót kell bevonnunk a picit frissült Qashqai történetébe, méghozzá a Daimlert. Ugyanis az új 1,3 literes turbós benzinmotor a Mercedesszel közös fejlesztés, és az új hazai gyártású autóban, a Mercedes A-osztályban már próbálhattuk is, de a hajtásláncot a Renault Grand Scenicben is teszteltük korábban. Akkor mi lehet más egy Nissanban? A Qashqai karaktere alapvetően eltér az említett modellektől, de a technikában nagy újdonságra nem számítottunk.
A tesztautó csúcsfelszereltséggel érkezett, vagyis a Tekna+ mellé a 160 lóerős, tehát az erősebbik motort kaptuk duplakuplungos automata váltóval. A motor tekintetében érdemes figyelembe venni azt, hogy míg hasonló lökettérfogattal a legtöbb gyártó háromhengeres benzinmotorokat fejleszt, addig
a Daimler és a Renault-Nissan új motorja négyhengeres.
Menetpróbánkból kiderült, hogy a 140 és 160 lóerős változatok között érzetre alig van különbség, aki viszont automata váltót akar, annak az erősebbiket kell választania. Erre viszont nem buzdítanék senkit, ugyanis a hétfokozatú, olajfürdős duplakuplungos nem túl kellemes társaság. Korábban is feltűnt a tétova indulás és a túlzott kuplungcsúsztatás induláskor, itt egyenesen bántóan hosszú ideig tart az elindulás. Mondhatjuk, hogy a megfontolt és higgadt vezetést preferálóknak tökéletes társ, és vélhetően ezzel rengetegen lesznek majd így, de ennél sokkal kellemesebb és a mindennapokban élhetőbb társ bármelyik hagyományos bolygóműves automatával szerelt crossover. Terhelésen villámgyorsan vált, ami a duplakuplungosok nagy ütőkártyája, de nálam az elindulás és
a finom gázadásokkal tűzdelt parkolás, meg a városi közlekedés és az araszolás egy ilyen modellnél sokkal fontosabb, hogy kényelmes és zavarmentes legyen.
Induláskor hirtelen érkezik a hajtás, néha kiszámíthatatlanul „ugrik le a kuplungról”, ami kellemetlenül érhet, ha csak úgy szimplán közlekednénk, hiszen ennek az autónak ez is a lényege. Katalógusértékei ellenére nem tűnik erősnek a motor, ám kézi váltóval lehetséges, hogy más tapasztalatokat szerzünk majd. Utazóautónak remek választás lehet egy ilyen Qashqai, de aki kicsit élvezné is a vezetést, annak is megfelelő lehet, futóműve ugyanis az egyik legjobbnak tűnik a hasonló crossoverek között. Kellőképpen támaszt kanyarban és az úthibák sem zökkentik ki, egyedül a már említett felnik miatt zökkenhet nagyot, de a kanyartempón és úttartáson ezek is segítenek, így a zajokhoz hozzá tudnék szokni ezek, na meg a kinézet javára. A Qashqai egyébként külsőre nem változott,
a forma még mindig az egyik legehetőbb, amellett, hogy látványos is.
A frissítés eredménye még egy új fedélzeti multimédiás szoftver is, amivel végre utolérte saját magát a Nissan. A menürendszer egész logikus felépítésű, a szoftver gyors,
nincsenek felesleges grafikai sallangok, csak egy remekül használható kezelőfelület.
Ami ráadásul Andorid Auto és Apple Carplay kapcsolatos és pillanatok alatt képes felismerni a telefont, onnantól pedig használni számos funkcióját, a navigációt beleértve. Az új 7 colos érintőképernyős és TomTom navigációs fejegység legjobb pontja, hogy N-Connecta szinttől mindenképp jár. Szépen szól a Bose hifi, de annyira nem, hogy ezért felárat is fizetnék, a hatalmas üvegtető viszont mindenképp kedélyjavító hatású a mindennapokban is. Anyaghasználatában tudnék mondani kellemesebbet is a kategóriában, de tény, hogy a legfrissebb kormánykerékkel rengeteget javítottak az érzeten. Érdekes megoldás a könyöklő elé beépített ülésfűtés kapcsolók helyzete, de egy nap után reflexszerű mozdulattá vált a kapcsolása. A Nissan crossoverét elég praktikus csomagtartóval látták el, a padlót kétfelé osztották, kedvünkre határolhatunk le egy kisebb részt, ha csak apróbb tárgyakat szállítanánk.Ha lemondunk az üvegtetőről, meg a nagy hifiről, máris ott tartunk, hogy nem érdemes megfizetni a közel 10 milliós alapárú Tekna+-t, eggyel lejjebbi szinten pedig bőven 9 millió alatt kezdhetjük a konfigurálást és az alkudozást. Számos vezetéstechnikai segéd már N-Connecta szinttől alapáras, így van például vészfék-asszisztens és ráfutásgátló, valamint sávelhagyás-figyelmeztető és éberségfigyelő is, ami pedig talán a legfontosabb, az a hátsó keresztirányú forgalomfigyelő.
A 360 fokos parkolókamera képe szép és valóban négy kamerával dolgozik, de akár parkolósegédet is kaphatunk a Qashqaiban.
A tesztautó ára elég magas a kategóriában, de persze a létező összes extrát megtaláljuk benne. Jelentős a konkurencia, a PSA termékei alaposan ellepték a kínálatot, ám frissen jelent meg az új Toyota RAV4 is, ami a tesztautónk áráért már hibrid hajtással is hazavihető. A Qashqai új motorjával nem lett prémiumérzetűbb, csupán jobb választásnak tűnik, mint bármelyik háromhengeres a piacon. Továbbra is masszív érzetű, remek helykínálatú és vezethetőségű modell.
Egész harmonikusra rajzolták, minden szögből elfogadható. Érdekes, hogy az emelkedő övvonallal együtt az alsó műanyag elem is íves. Viszont így és a műanyag kerékjárati ív miatt még 19″ felnikkel együtt is egy baromi nagy fekete lyuk van a kerék és a bódé között, azonnal leültetném legalább 5 centit a seggét, hogy akkora legyen a rés, mint elől.
Nem tudom mi a cikibb azt kommunikálni , hogy ez egy prémium fejlesztésű motor vagy az , hogy a kommerszebb Mercit is meg lehet venni ezzel a motorral … Idővel kiderül . Meg lennék lepve ha előbb utóbb nem kapna egy 7 sebességes duplakuplungos váltót ami véletlenül pont a Merci A osztályba is rendelhető … vajon abban a váltóban mennyi közös alkatrész lesz .
Ez a hétsebességes dct ugyanaz, mint az A-osztályban, szóval már megtörtént. A komplett hajtásláncon osztozik jelenleg a Merci a Nissan és a Renault is, de a Dacia Duster is rendelhető már ezzel, kicsit gyengébb teljesítménnyel.
Elég jó irányba halad a Mercedes … 😀