Győr szülöttje az RS Q3 is
Melyik az Audi győri gyárának leghíresebb terméke? Hát persze, hogy a TT. De mi a legkelendőbb? Hát persze, hogy egy SUV. A kis kupé napjai meg vannak számlálva, de szerencsére szabadidő-autóból is készül olyan változat az észak-nyugat magyarországi gyárban, ami egy kis vigaszt jelenthet a sportautó-rajongók számára. Még akkor is, ha az egy SUV.
A Sportback, tehát a kupésabb változatot próbáltuk
Nyugi, most nem megyek bele az unásig ismételgetett frázisokba, hogy szabadidő-autóból nem lehet igazi sportautót faragni. Most inkább azt mondom, örüljünk annak, hogy próbálkozni viszont lehet, és az Audi meg is próbálta. A végeredmény pedig nagyon finom lett. Sajnos csak egy fél napunk volt ismerkedni vele, de az eRőS Q3 így is meggyőzően érvelt létezésének jogossága mellett.
Jellegzetes RS-vonás az ovális kipufogóvég
Nem akármilyen Q3-ról van szó, hiszen a Sportback változatot dobta a gép az Audi benzingőzös RS-napján. A Sportback az Audinál a SUV-kupé, avagy kupé-SUV elegánsabb megnevezése. Azt pedig az első
BMW X6 debütálása óta tudjuk, hogy nem hiányozhat senkinek a palettájáról egy ilyen ormótlan kupéutánzat, ám örömmel jelentem, a Q3 Sportback egyáltalán nem lett ormótlan. Sőt, az RS erejéhez talán jobban is illik ez a forma. Miben más? A változást a B-oszloptól hátrafelé láthatjuk. Laposabban ereszkedik a tetővonala, ettől valahogy az övvonala is mélyebben futónak tűnik, és bár eleinte csak marketing bullshitnek véltem a gyáriak szavait, hogy ettől mélyebbre került a vizuális tömegközéppont, végül rá kellett jönnöm, hogy igazuk van. Ez tényleg egy jó kifejezés a látványra, azt pedig nem kell magyaráznom a benzinvérűeknek, hogy a mélyre helyezett tömegközéppont jó dolog. Legyen az vizuális, vagy fizikai.
Gyönyörű részlet az a domborítás
A RS modellen ráadásul tíz milliméterrel vaskosabbak a kerékjáratok, amik alatt a 21 colos felniken felszülnek a gumiabroncsok. A felnik mögött meg persze vörös féknyergek hirdetik az eRőSséget. Érdekes még, hogy a Sportback változaton a hátsó sárvédő-domborítás is hangsúlyosabbnak látszik, pedig az ott van a sima Q3-ason is. Utoljára hagytam az autó elejét és hátulját, hiszen a Sportback lényege ugye oldalról látszik igazán. Hát elöl a fényes fekete betétek jelzik a sportmodell különlegességét, fekete az embléma is, és nem marad le az RS felirat sem. Hátul ugyanez a helyzet, csak itt a diffúzorpanel a fényes fekete, illetve az ovális kipufogóvégek és a légterelőben végződő tető fűszerezik meg az összképet.
Látványos a hátsó légterelő, a fekete embléma viszont eltűnik a szintén fekete hűtőmaszkon
A 21 colos felnikkel azért nem érdemes sűrűn földutazni
Az utastér viszont kicsit sótlan, pedig a kötelező elemek azért jelen vannak. Beléjük kötni sem lehet igazán. Az RS logós sportkormány fogása kiváló, alul nem lapított, de annyi baj legyen, ez nem ront a kiválóságán. A bőrbe burkolt, egybe-fejtámlás sportülések jól tartanak a tempós kanyarokban. Emellett RS dombornyomottak, méhsejtmintás varrással, vörös cérnával és vörös oldalkárpittal próbálták dögösebbé tenni. Aztán ott vannak a fémbetétes pedálok is, továbbá a karbonmintás díszbetét a műszerfalon, egy kis Alcantarával megtámogatva. Szóval nem tudom, valójában mit hiányolok. Talán egy kis színt? A karosszéria fényével? De hát az is szürke, a már-már ikonikus Nardo, ami minden autónak jól áll. Visszatérve a műszerfalhoz, itt kapunk 10,1 colos érintőkijelzőt, illetve 12,3 colos digitális műszeregységet. A formákat az Auditól megszokottan vonalzóval rajzolták, de az ergonómiára ügyeltek. Minden könnyen átlátható, a klíma is fizikai gombos panelről kezelhető, szóval öröm és boldogság. A hátul helyet foglalóknak is, mert a lábtér kellemesen nagy, az ülések kényelmesek és ugyanolyan díszesek, mint az elsők. A csomagtérből pedig RS-ként sem veszít, ugyanúgy 530 literes alapból, ami 1525 literesre bővíthető, szóval ez egy praktikus sportautó.
Kicsit komor a belső, de megpróbálták feldobni néhány trükkel
RS felirat a kormányon, vörös szín az üléseken
Jól tartanak a sportülések a tempós kanyarokban
Csak hát rendesen összerázódnak a holmik a csomagtérben, ha kihasználjuk a képességeit. Orrában szintén győri termék dolgozik, és ez szintén egy olyan szerkezet, ami valószínűleg már nem sokáig marad velünk. A 2.5 TFSI benzinmotorról van szó. Az öthengeres egységnek különleges a hangja, egyedi a járáskultúrája, nagyszerű technikai csemege. Nem mellesleg baromi erős. 400 lóerőt ad le 5800-as fordulattól, mellé pedig 480 Nm forgatónyomaték társul, ám ez már 1950-es fordulatszámtól megjön. Ezt pedig 7 fokozatú duplakuplungos váltó továbbítja mind a négy kerék felé. Mindezek a számok fergeteges gyorsulást és eszeveszetten szép hangokat is jelentenek. Az 1,7 tonnás RS Q3 ugyanis 4,5 másodperc alatt százon van.
De ennél fontosabb, hogy olyan futóművet varázsoltak alá, ami meglepően ügyesen rejti el a magas építésmód hátrányait. Persze, jobban dől, mint egy TT, amikor csikorgó gumikkal bedobod egy kanyarba, ám ez a kanyarsebesség igencsak nagy lehet. Eleinte el sem hiszed, hogy képes rá, de tudja, megcsinálja. Ugyanazt éreztem benne, mint az
RS Q8-ban: képzeletben megemeltem a kalapom a mérnökök előtt. Mivel magasan ülünk, soha nem fog olyan élményt nyújtani, mint egy vérbeli sportkupé, de örömautózásra bármikor jó. A hangja, a viselkedése, a megjelenése mind-mind méltó az RS névre. A fogyasztása pedig... Hát, azt pontosan nem lehetett lemérni, mivel csak kóstolót kaptunk az autóból, de a digitális műszeregység szerint 10 és 14 liter között váltakozott, mindezt úgy, hogy azért tényleg kínozva volt, nagy gáz-nagy fék, ahogy kell. Szeretnéd tudni az árát is? Durva számokkal dobálóznak manapság az autóiparban. Az RS Q3-ért is 27 millió forintot kérnek, de ez gondolom már nem is annyira meglepő.
Értékelés
Pozitív
Stílus, hang, erő, futómű
Negatív
Drága, SUV-ból még mindig nem lehet igazi sportautót faragni
Árak
Tesztmodell alapára
26 552 730 Ft (2022.10.25.)
Tesztautó ára
26 990 000 Ft (2022.10.25.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
2480 cm3
Teljesítmény:
298 kW (405 LE) 5800-7000 1/min-nél
Nyomaték:
480 Nm 1950-5850 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
4,5 s
Méretek
Motor és váltó
Hengerűrtartalom:
2480 cm3
Hengerek/szelepek száma:
5/20
Sebességváltó:
7 fokozatú DSG
Nyomaték:
480 Nm 1950-5850 1/min-nél
Teljesítmény:
298 kW (405 LE) 5800-7000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Gyorsulás 100 km/h-ra:
4,5 s
Nekem nagyon tetszik ez a Q3 Sportback. Az Audinál elég későn jött ez a coupe formájú SUV, de a másik két releváns gyártónál ebben a méretben nincs is ilyen (mert a Mercinél nincs ilyen GLA, és a BMW-nél sincs ilyen X1, az X2 más). Motorikusan nyilván csúcsteljesítmény, de simán elég lenne az 1.5 TSI-vel is, ugyanezzel a külsővel.
Csak megjegyzem, a Győri édest Lengyelországban gyártják!!!
Hát igen… Már csak a vasból készült tábla őrzi a gyár emlékét az egykori bejáratnál. Lakópark van a helyén… Talán (de abszolút nem 100%) hogy a vaníliás karika Székesfehérváron készül de a Balaton szeletek,Negró Lengyelországban meg Csehországban 😕