Godzilla igazi legendája – 50 éves a Nissan Skyline GT-R
Szívesen éltünk volna a világ másik felén miatta – 50 éves a GT-R történet
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Az év talán legfontosabb évforulóját könyvelhetik el a japánok. A felejthetetlen Nissan Skyline csúcsmodellje félévszázados évfordulóját ünnepli. A történet, ahogy a modellek is, fantasztikus.
Szerencsére a történetben erősen szerepet játszott a japán versenyszellem, így a Skyline-ból a 70-es évek elejére sportmodellt faragtak.
Utcai változata 160 lóerőt teljesített 7000-es fordulatszámon, a versenyautóban viszont 230-at 8400-nál.
Alaposan meglepte a mezőnyt vele a Nissan, a Fuji Speedway-en tartott TS-b versenysorozatban 50 győzelmet aratott, ebből 49-et zsinórban, és 29-et csak a gyári csapat húzott be vele. 1971-ben megérkezett a KPGC10, mely az első Skyline finom vonásaival ellátott kétajtós kupéként szerepelt a kínálatban. Ezt becézték Hakosukának, hako, mint doboz, a suka pedig a Skyline becézése japánul. A Hakosuka Skyline GT-R hathengeres motorjához meg kellett nyújtani az alap kupé orrát, ezzel egyébként az arányai is szebbek lettek, elöl tárcsa-, hátul dobfék lassította, differenciálműve pedig önzáró.A Nissan 1972-ben kiszállt a motorsportból, már kopogtatott az olajválság.
A Hakosuka kupét ekkor még javában gyártották, ám csupán 1945 példány készült el a csúcs GT-R kivitelből, így meglehetősen ritka. Még így sem annyira, mint az utódjául érkező KPGC110, mely csak kupéként, a Mustanghoz hasonló Fastback karosszériával készült. Kenmerinek becézik, miután a televíziós, sorozatként összefűzött reklámkampányának két főszereplőjét Kennek és Merinek hívták, a tévénézők szemében pedig olyan híresek lettek, mint a szappanopera sztárok. 1973-ban mutatkozott be, közvetlen az olajválság beütése alatt, de mivel már lényegében kész volt, kénytelenek voltak bemutatni. A Kenmeri GT-R lényegében a Hakosukára épült, motorja is ugyanaz az S20-as hathengeres, váltója ötfokozatú kézi szerkezet, de fékrendszerén fejlesztettek, hátul is tárcsák lassították, nem csak elöl.A válság rajtahagyta a jegyét, a GT-R kivitelből csupán 197 példány készült, még 1973-ban le is állították a gyártását.
A csúcsmodell jelölését innentől kezdve a '80-as évek végéig jegelték. Készült ugyan erős Skyline, az R30 és R31 csúcsváltozatát viszont nem nevezték GT-R-nek, pedig már az utód szelét hozták magukkal; a hathengeres turbós motorokat.Az 1989-ben megérkezett R32 GT-R technológiailag minden eddiginél magasabbra került, elkészült a 2,6 literes RB26DETT motor.
Soros hathengeres és duplaturbós, önmagában is egy legenda, a Supra 2JZ motorjához hasonlóan a benne rejlő potenciál miatt vált igazán közkedvelté. Az R32 viszont a japán autógyártók furcsa egyezménye szerint nem haladhatta meg a 280 lóerőt, így katalógusérték szerint ez a modell is a határérték alatt teljesít, valójában pedig inkább jóval fölötte. A turbómotorhoz fejlett, kompjútervezérelt összkerékhajtást fejlesztettek, mely alapesetben 100%-ban hátul hajtott, a kerékkipörgést észlelve viszont akár az erő 50%-át is képes volt az első tengelyre juttatni. Alapvetően segített a gyorsulásán, kanyarodásában pedig a HICAS névre keresztelt hidraulikus összkerékkormányzás segített.Az RB26DETT motorral 5,5 másodperc alatt gyorsult az utcai R32 GT-R 100 km/h-ra.
Minden kerekénél független kerékfelfüggesztést alkalmaztak. Mind az utcai, mind a versenyautó fölényes tapadást bizonyított a való életben a kategóriájában, 1990-1993 között négy Japán Túraautó Bajnokságot nyertek vele számos körrekordot felállítva, köztük a Nürburgring Nordschleifén is. Az R32 GT-R versenyautók döbbenetes teljesítménye és eredményei miatt az ausztrál Wheels magazintól egy sokatmondó becenevet kapott, Godzillának hívták a háta mögött.Az R34 modellek közül mindenképp a Z-Tune kivitelek a legérdekesebbek és a legritkábbak.
A Nissan 2002-ben mutatta be az utcára szánt, de a GT-R Le Mans-i versenyautójának kissé átdolgozott, 500 lóerős motorjával szerelt verzióját, ebben az évben azonban az R34 GT-R gyártását befejezték. A Nismo 18 darab R34 GT-R V Spec modell visszavásárlását tervezte 29 000 kilométer alatti futással, hogy átalakítsák őket és újra értékesíthessék, de végül nem kellett ennyit, ugyanis néhány V Spec tulajdonos önként adta az autóját az átalakításra, így összesen 19 darab Z-Tune készült el, és csupán egy a fergeteges Midnight Purple III. nevű színjátszós lila fényezéssel.Egészen 2007-ig kellett várni a csúcsmodell folytatására, jelentős változásokkal írták tovább a sportmodell történetét.
Egyszerűen GT-R-ként jelent meg az új sportkocsi, mely a korábbi modellek kupé jellegétől már első ránézésre is jelentősen eltért. Az egyetlen dizájnelem, melyet megpróbáltak átvezetni, a hátsó dupla kerek lámpák, összességében viszont inkább szupersportautós a megjelenése. Az RB26-os sorhatos motor helyett a VQ38DETT V6-os motort kapta, összkerékhajtása állandó, váltója hétfokozatú duplakuplungos szerkezet. Első megjelenésekor 485 lóerőt és 588 Nm nyomatékot teljesített, több frissítés után ma 570 és 600 lóerős teljesítménnyel érhető el, utóbbi a Nismo tuningos gyári kivitel, mely 2,5 másodperc alatt éri el a 96 km/h-t álló helyzetből. Gyári kódjában folytatták az elnevezést, hivatalosan R35-ként is hívhatjuk, de a hangzatos Skyline név sajnos elveszett. A 12 éve gyártásban lévő jelenlegi generációból a GT-R 50. évfordulójára egy különkiadás sorozat is készült, melyhez elérhetőek a régi versenyautók dekorjai kicsit leegyszerűsítve, valamint régi fényezések, mint például az R34 GT-R fergeteges Bayside Blue kék árnyalata. A Nissan GT-R története az egyik legfontosabb az igazi benzinvérűek számára és bízunk benne, hogy továbbra is az lesz. Az R35 GT-R még egy tetőtől-talpig valódi sportautó, nagy kérdés, hogy mit várhatunk következőnek, de annyi biztos, hogy a szakadék technikailag ismét hatalmas lesz a leköszönő és az új modell között.