First class a családnak – Volkswagen T6 Multivan teszt
Volkswagen T6 Multivan Highline 2.0 TDI DSG 4Motion teszt
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Felénk leginkább delegációs autóként ismert a Volkswagen Multivan, pedig a Transporter alapú luxusbusz családszállítónak se rossz ám.
Rögtön a csúcson. Idén tavasszal debütált a 65 éves Volkswagen Transporter hatodik generációja, a T6. Messze nem csupán egy haszonjármű, hanem egyben egy életmód-autó, családi, luxusszínvonalú óriás egyterű. Felénk persze jellemezően nem a nagycsaládosok autója, inkább a politika szereplőit látjuk benne, akik persze akár nagycsaládosak is lehetnek. De ebbe ne is menjünk jobban bele. A lényeg a Multivan, ami a T6(-nak is) a leginkább exkluzív változata. A paletta körvonalait a bemutatónál részletesebben kitárgyaltuk, most legyen annyi elég, hogy a csúcsnak számító Multivannak is a topja a tesztelt Highline verzió. Motorból is a legjobbat kaptuk, az ikerturbós, 204 lóerős, 450 newtonméter nyomatékú dízelt, a most először társítható 7 fokozatú DSG automatával és 4Motion, zárható hátsó diffizáras összkerékhajtással. Hogy nehogy valamiből is hiányt szenvedjünk a teszthét során, meg persze azért, hogy megtapasztalhassuk a T6 újdonságait, az alapáron 10,5 millió forintról startoló Multivan közel 18,5 milliós topverziójába még több mint 8 millió forintnyi extrát konfiguráltak. Van is mit végigvenni.
A csúcsverzió rövid és alacsony. Bár a Multivan is kétféle hosszúsággal kapható, a Highline csakis rövid lehet, ráadásul ültetett futóműves. Ennek köszönhetően magassága csupán 1,95 méter - nálunk ennek köszönhetően fért be éppen a céges mélygarázsba. Vélhetően ugyanezen okból "rövid" és "alacsony" a Highline. Nem az a fontos, hogy minél több ember, minél több cuccal beleférjen, hanem inkább az, hogy tökéletes kényelemben lehessen vele utazni, és persze ne legyen olyan garázs, ahol nem lehet vele elférni. A hossz itt "csak" 4,9 méter, ami egy furgon esetén valóban nem sok. A hasábforma természetesen a térkihasználás magasfoka, ez eddig sem volt másképp. Forma kapcsán egyébként a típust kevésbé ismerők nehezen különböztetik meg a T6-ost a T5-től. Pedig mások a lámpák, valójában a lemezek is módosultak, meg persze a technika is.
Mercedes-konkurens. Nem nagy titok, hogy a Mutlivan legfőbb vetélytársa a Mercedes V-osztály. Tudásban és árban is hozzá hasonló, és bizony egyik kapcsán sem biztos, hogy a Volkswagen marad alul. Persze a V-osztály régen járt nálunk, más konfigurációval, drágábban pedig nem nem nagy kunszt, hogy jobb a Multivan. De talán nem is a jobb a megfelelő jelző, hanem az ügyesebb. A Multivan legfőbb előnye, hogy nem látszik rajta, hogy mennyire jó, mennyire drága autó. Simán meg lehet vele húzódni, közben pedig valóban egy elképesztően tágas és jól variálható luxusautóban ülünk.
Ülésvariációk. Habár az ülések mérete és kényelme alapján is egyértelmű a 3-1-2 sorrend a sorok száma kapcsán, rossz hely nincs a Multivanben. A Highline esetén a hátsó ülések sínen tologathatók, illetve ki is vehetők. A középső sor székeinek forgatásával könnyedén alakíthatunk ki némi pakolóteret az első és a második sor között is. Kerékpár, babakocsi is rakható oda, viszonylag biztonságosan. Reggelente két autó-körbetáncolást spóroltam meg, hogy a babakocsit és mindkét gyermekemet is a sofőroldali tolóajtó nyitásával rakhattam be - a létező legkényelmesebben. Van továbbá felhúzható, kihajtható asztal is. A belmagasság és a belső szélesség bőséges, lábhelyeket sem érdemes méregetni, nincs ember, aki itt ne férne el.
Egyedül se rossz! Bár a Multivan lényege, hogy akár teljes családdal, akár nagyszülőkkel vagy épp 5-6 kollégával is kényelmesen utazhatunk vele, az alaphosszúságú T6 méretei még egyedül autózva sem terhesek. Még viszonylag le lehet vele parkolni. Fordulékonysága korrekt, ahogyan tolatókamerája és első-hátsó parkolóradarja is. Zajszigetelése példás, városban, országúton és autópályán is prémium személyautós zajszinteket mértünk, a futás tényleg csendes. Az AdBlue adalékos 2,0 literes biturbó dízel a maga 204 lóerejével nem egy vészesen kihegyezett gép (a Passatban például 240 lóerővel dolgozik). Nem szerény, 450 newtonméteres nyomatékmaximumát már 1400 1/percnél leadja, ennek megfelelően igen alacsony fordulatokon autózhatunk, a hétsebességes, finoman és gyorsan kapcsoló DSG-vel az autópályás 130 km/órás tempó 2300 1/perc fordulaton futható, ami bizony több mint kellemes, ahogyan a menetdinamika is. A 9,8 másodperces 100 km/órára gyorsulás és a 200 km/óra feletti végsebesség jobb annál, amit a furgonformától várnánk.
Hogy fogyaszt? Papíron mesésen takarékos az új Multivan még a csúcsváltozattal is, 6,6 l/100 km a kombinált értéke. A törpök élete persze nem csak játék és mese, a valóság kegyetlenebb, az említett legális autópályatempónál 9, városban 12 l/100 km értékkel is kalkulálhatunk. Autópályán gond nélkül mehetünk persze gyorsabban is, aminek azonban ára van fogyasztásban is, ha viszont megelégszünk a 120 km/órás tempóval is, rögtön 7,5-8 literes értékel autózhatunk. A döntés a mi kezünkben van.
Ütőkártyák. Sávtartó a Multivanhoz még nincs, akár állóra is fékező, profin dolgozó távolságtartós tempomat, ráfutásvédelem és holttérszenzor azonban immár van, elődjéhez képest ezekkel nagyot is gurít. Meg persze azzal is, hogy a feláras LED fényszóró adaptív csóvájával, automata reflektorával és persze fényerejével elképesztően megkönnyíti az éjszakai vezetést. Lengéscsillapítói már alapáron adaptívak, akár hangolhatók, a tesztautóban mondjuk nem éreztünk vészes különbséget a Sport, Normal, Comfort beállítások között. Az autó jellegéhez képest utóbbi passzol leginkább, a kényelmet mindenképp megkapjuk. Nyilván azért is, mert a Multivan hátul sem merevtengelyes, hanem kulturáltabb, csatolt lengőkaros, elöl MacPherson futóművön utazik, tényleg kényelmesen. És persze biztonságosan, az összkerékhajtás (ami persze alapból front, de azért gombnyomásra zárható is) elképesztően jó kanyarjellemzőket ad, furgonos mércével a stabilitás is parádés. És még valami: a fékrendszer is nagyon combos. Érezni, hogy nagy tömeget (alapból is 2,2 tonnát) fog meg, de hatásosan teszi.
Hibátlan lenne? Nyilván nem az, csomagtere például külön nyitható üveggel szűk helyen jobban pakolható lenne, második és első sori ülései talán lehetnének méretesebbek, de igazából csak az árával lehet gondunk. Igaz, az ijesztő listaár és a nem publikus kedvezményes ár láttán azt kell mondjam, érdemes egy próbát tenni, nem csak az autóval, az alkuval is. Nyilván nem lesz az átlagember családi autója, de még csak nem is az Opel Vivaro/Renault Trafic páros vagy a Ford Tourneo Custom konkurense. Ez bizony luxusautó, luxus családi autó, prémium áron.
Árak
Tesztmodell alapára
18 468 720 Ft (2015.12.25.)
Tesztautó ára
26 696 475 Ft (2015.12.25.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1968 cm3
Teljesítmény:
150 kW (204 LE) 4000 1/min-nél
Nyomaték:
450 Nm 1400-2400 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
9,8 s
Végsebesség:
203 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
6,6 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4904 mm
Szélesség:
1904 mm
Magasság:
1950 mm
Saját tömeg:
2195 kg
Össztömeg:
3080 kg
Tengelytáv:
3000 mm
Karosszéria-kivitel:
kombi
Csomagtér:
657-4300 l
Belső szélesség elöl:
1525 mm
Belső szélesség hátul:
1610 mm
Belmagasság elöl:
910-980 mm
Belmagasság hátul:
960 mm
Ülőlap hossza elöl:
505 mm
Ülőlap hossza hátul:
460 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1250 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1250 mm
Csomagtér magassága:
1270 mm
Csomagtér hossza:
450 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
2200 mm
Raktérnyílás szélessége:
1270 mm
Raktérnyílás magassága:
1270 mm
Motor és váltó
Motor:
Dízel
Motorosztály:
Euro 6
Hengerűrtartalom:
1968 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
szekvenciális (7 fokozatú) sebességváltó
Nyomaték:
450 Nm 1400-2400 1/min-nél
Teljesítmény:
150 kW (204 LE) 4000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
203 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
9,8 s
CO2-kibocsátás:
172 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
6,6 l/100km
Fogyasztás a használónál:
10 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
58 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
62 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
68 dB(A)
Szerintem ez egy nagyon józan autó. nem utolsó sorban sokkal jobb benne dolgozni, mint egy limuzinban, mert kényelmesebb.
Nem sértenélek meg vele, hogy leírom. 😀
A luxus igazi arcát mutatja meg ez az autó, olyan tér érzetet ad, amiről a luxus limuzinok álmodni se mernek!
Nem hiába választotta a führerünk is ezt a típust. 🙂
tudod mi a különbség a kettő közt?
[i]“Újságírók írják a cikkeket nem hozzáértő szakemberek.”[/i]
Te biztosan jobban csinálnád.
Ezt is.
:-DDD
Újságírók írják a cikkeket nem hozzáértő szakemberek. Figyelembe kell venni amikor elolvasol egy cikket ezen az oldalon! Ezt azért jegyezték meg mert papíron 240 lóerős dízelt is gyártanak ami a valóságos mérésnél lehet -10%-ot tud ami kb 215 lóerő lehet és ehhez képest a 204 lóerő nem kihegyezett! 🙂 Vicces oldal, nem kell mindent komolyan venni!
204 lóval nem vészesen kihegyezett? 🙂
Az első cr dízelek 90 lót tudtak (d4d).