Ügyesen szabták az aktuális formanyelvhez a Crossland orrát
Beleolvad környezetébe a Crossland, de nem csak a szürke, bocsánat kéttónusú, (azért többnyire szürke) fényezése miatt. Mintha még a névváltozással is ezt a szürke eminenciás szerepet próbálnák erősíteni. Hiszen az X egy kicsit feldobta az egyébként nem is annyira semleges nevet. A Crossland így is simán elmondja, hogy a SUV-mániát igyekszik meglovagolni az autó, igaz nevezzük inkább crossovernek. Eleinte tényleg sikeresnek is számított, ám a 2017-es bemutatása óta eltelt jónéhány év, beerősített a konkurencia is, így tényleg itt volt már ideje a frissítésnek.
Hátul már nem vitték túlzásba a munkát
Képekről furcsának találtam a Crossland átrajzolását. Persze teljesen indokolt, hogy az Opel új formanyelvéhez passzoló nózit kapjon, ám valahogy mégis olyan felemás lett. Hangsúlyozom a képeken. A valóságban viszont sokkal jobban átjön a változás, de azért hozzá kell tennem, hogy egy kicsi még így is megmaradt a felemásságból. Talán azért, mert az eleje sokkal nagyobbat változott, mint a hátsója. Elöl megjelent a vizor, amivel először az új Mokkát próbálták dögösebbé tenni, de az új Astrán is találkozhatunk vele. A Crossland orrán sem áll rosszul, de személy szerint az embléma alatti kis domborítás fogott meg a legjobban. Bizony ilyen apróságokon is múlhat a szimpátia. Érdekes még, hogy a LED-es fényszórók formája sem változott, úgy alakítottak át mindent körülöttük, hogy maradhassanak. Az első lökhárító viszont látványosan változott, összességében jóval morcosabb tekintettel néz a világba a friss Crossland. Szintén nem változtak az autó oldalán a domborítások, ahogy a motorháztetőn sem, illetve hátul is nagyítóval kell keresni a változásokat. A leglátványosabb a típusfelirat középre költözése, valamint az új díszbetét a lökhárítóban. Ugyanakkor a méretek maradtak milliméterre az eddigiek.
Az oldalsó domborítások is megmaradtak, a GS Line felszereltséghez járó piros csík a Crosslandnek is jól áll
Látványos az embléma alatti domborítás, a lámpák nem változtak
Egyébként ordít az autóról, hogy PSA platformra épül, nem nehéz belelátni a Peugeot 2008-ast (ám annak is az első generációját, hiszen a Crossland azzal rokon). Persze azért kellőképp egyedi az Opel formaterve, de beülve aztán tényleg nincs mese. Nekem az átlagosnál egy kicsit tovább kellett bíbelődnöm az üléshelyzet megfelelő beállításával. Érezhetően a Peugeot i-Cockpitjához szabták az autó paramétereit, ezért kellett szöszmötölnöm azzal, hogy megfelelő magasságban üljek, és a műszeregységet is jól lássam. Ám a hatfokozatú váltó karja így is furcsán hosszú úton jut el az egyes fokozatba. Onnantól, hogy ezt megszokjuk, már kényelmes kis crossover a Crossland. Bár elöl a szövet/műbőr üléseknek lehetne egy kicsit határozottabb az oldaltartása. Ugyanakkor üdítően „fizikai” a műszerfal. Gombokkal és tekerőkkel lehet állítani a legfontosabb dolgokat, például fényszórókat és a klímát, de azért érintőképernyőt is kapunk, természetesen okostelefonos kapcsolódási lehetőséggel. Viszont a műanyagok olcsó hatásúak, szerencsére erről gyorsan elterelik a figyelmet a hangulatos vörös díszbetétek. Dicséretes a hátsó lábtér, itt még felnőttek is kényelemben utazhatnak, hiszen a plafon is magasan húzódik. Csomagtere sem kicsi, alapból 410 literes, de 1255 literesre is bővíthető, viszont csak felár ellenében lehet teljesen sík, térelválasztó padlót használva.
Olcsó műanyagokból építkezik, de ergonomikus a műszerfal
A mintás üléskárpitok is dobnak valamicskét a szürke hangulaton
Csak felárért lehet teljesen sík a rakodótér
Az autó orrában is francia szív dobog, méghozzá a kínálat legerősebb darabja. Az 1,2 literes turbós háromhengeres 130 lóerőt tud, 230 Nm forgatónyomaték kíséretében. Utóbbi már 1750-es fordulattól jelen van, így képes hirtelen megugrani az üresen 1230 kilogrammos autó, ám nem kell tőle sportos viselkedést elvárni, annak ellenére sem, hogy a GS Line felszereltség annak mutatja. A már említett váltó hosszú úton jár, nem lehet vele elég fürgén pakolgatni a fokozatokat. De nem is baj, mert a magas kasztni jól érezhetően megdől tempós kanyarokban, szóval ez egy nyugis gép. Elöl McPherson hátul csatolt lengőkaros futóművét igyekeztek kényelmesre hangolni, ami sikerült is. A látványos, 16 colos felniken kellően magas oldalfalú téli gumik feszültek, így szépen elnyelte az úthibákat. Szerencsére a háromhengeresek jellemző hangjából sem sok szűrődik be az utastérbe, szépen hangszigetelték a Crosslandet, ami növeli az utasok komfortérzetét. Fogyasztása alakulhatott volna szebben is, ám mivel többnyire városban közlekedtem vele a 7,1 literes átlagfogyasztása sem annyira meglepő, a gyári adatok hat liternél nem mondanak többet. Ja, meg egy kis sárdagasztás is növelte a fogyasztást, hiszen ha már terepjárónak akarnak tűnni ezek a kis crossoverek, akkor kiruccantam vele a telekre, ahova bizony felázott földút vezetett. Csupán elsőkerékhajtással kalandosan alakult, de végül nem kellett traktort hívni a kimentéshez, a nagyobb hasmagasság pedig tényleg jól jön.
Maximálisan a kényelem járt a futómű hangolásának idején a mérnökök szeme előtt
Árazása érdekes, hiszen a „fapad” már 5 559 000 forinttól elvihető kedvezménnyel, ami versenyképes a kategóriában. Viszont a GS Line már 7,4 millió forintról indul (szintén kedvezménnyel) és az még csak a 110 lovas változat. Az erősebb - mint amilyen a tesztautó is - már 7,68 millió forintot kóstál, ám ez még ez is egy jó ajánlat a kategóriában, ami jól mutatja, mennyire elszálltak az árak. Többek között a 180 fokos tolatókamerával, körberadarozással, fűthető első ülésekkel és kormánykerékkel „hizlalt” felszereltséggel már pont bekukkant 8 millió forint fölé a tesztautó ára, és még így is megmarad legtöbb konkurens modellel szembeni árelőnye.
A konkurenciához hasonlítva kedvező az ára
Értékelés
Pozitív
Árcédula, feltűnésmentes, kényelmes
Negatív
Háromhengeres motor járáskultúrája, sebességváltó kulisszája
Árak
Tesztmodell alapára
7 680 000 Ft (2021.12.23.)
Tesztautó ára
8 010 000 Ft (2021.12.23.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1199 cm3
Teljesítmény:
96 kW (131 LE) 5500 1/min-nél
Nyomaték:
230 Nm 1750 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
9.9 s
Gyári vegyes fogyasztás:
6.0 l/100km
Méretek
Karosszéria-kivitel:
Crossover
Belső szélesség elöl:
1410 mm
Belső szélesség hátul:
1400 mm
Belmagasság elöl:
900-1000 mm
Belmagasság hátul:
900 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
250 mm
Ülőlap hossza elöl:
510-540 mm
Ülőlap hossza hátul:
450 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1000 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1000 mm
Csomagtér magassága:
870 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1480 mm
Raktérnyílás szélessége:
1020 mm
Raktérnyílás magassága:
920 mm
Motor és váltó
Hengerűrtartalom:
1199 cm3
Hengerek/szelepek száma:
3/12
Sebességváltó:
6 fokozatú manuális
Nyomaték:
230 Nm 1750 1/min-nél
Teljesítmény:
96 kW (131 LE) 5500 1/min-nél
Menetteljesítmény
Gyorsulás 100 km/h-ra:
9.9 s
CO2-kibocsátás:
130-137 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
6.0 l/100km
Fogyasztás a használónál:
7.1 l/100km