Ezért nem szabhat gátat a kínai autók térhódításának az EU

Kína már megint egy lépéssel előrébb járt: nem hatja meg őket az EU-s büntetővám

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Egyes szakértők szerint semennyivel sem lesznek drágábbak a kínai autók, hiába szavazza meg az extra anyagi terheket az Európai Unió. Mutatjuk, hogy mi áll a háttérben!

Nem törheti le a kínai villanyautó-import számait az extra költség, amit az EU akar a gyártók nyakába akasztani, ez derül ki az Automotive News Europe legújabb beszámolójából. Ahogy arról már korábban írtunk, az EP választások utánra időzítették át az uniós szavazást azzal kapcsolatban, hogy pontosan mennyi extra költséggel sújtsa majd az EU a kínai gyártókat a jövőben. Ettől a kínai autók szkeptikusai komoly áremelkedésekre, illetve a népköztársaságból származó modellek bukására számítanak. Szakértők azonban rámutattak, hogy ilyesmiről szó sincs, sőt, jó eséllyel egyáltalán nem befolyásolja majd a terjeszkedést a büntetővám.
Hirdetés
Hogy miért nem okoz majd problémát az extra kiadás? A megoldás egyszerű: a kínai gyártók eredetileg is korrigálták az európai árakhoz az autóik árcéduláit, így jelenleg is jóval drágábban, lényegesen nagyobb haszonkulccsal kínálják őket nálunk, mint otthon a népköztársaságban. Matthias Schmidt a Schmidt Automotive Research kutatóintézettől a következőt fűzte hozzá ehhez:

"Feltételezésünk szerint nagyrészt, vagy teljes egészében az európai árakba épített extra profitjukból fogják elengedni a gyártók a büntetővám összegét, így a vásárlók észre sem fogják venni a különbséget"

Mindez arra enged következtetni, hogy a kínaiak egy lépéssel az európai döntéshozók előtt járnak, lényegében már előre belekalkulálták az autók áraiba a büntetésnek szánt terheket. Ha ez igaz, akkor valóban megúszhatják a gyártók kiskereskedelmi árak emelése nélkül, és az eddigi ütemben folytatódik majd a terjeszkedés. A Schmidt Automotive Research véleményével összhangban áll a Rhodium Group New Yorkban készült adatsora is: szerintük legalább 50 százalékra kellene emelnie az EU-nak a jelenlegi 10 százalékról a kínai gyártókat terhelő költségeket ahhoz, hogy valóban legyen hatásuk a márkák terjedésének ütemére. Ám ez szinte példa nélküli lenne, a legmerészebb jóslatok is 30 százalék körüli végeredménnyel számolnak. A jelentésben így fogalmaznak:

Egyes kínai gyártók még így is kényelmes profitot zsebelhetnek majd be a jelentősen alacsonyabb előállítási és fejlesztési költségeknek köszönhetően.

Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

8 thoughts on “Ezért nem szabhat gátat a kínai autók térhódításának az EU

    • 2024.06.04. at 10:52
      Permalink

      Csak európai cégek millió számra adnak el még most is autót Kínában, a kínai márkák meg talán 100.000-et. Az amerikai márkák kínai (meg világléptékű) szereplését hazavágta még Trump a belengetett kereskedelmi háborúval meg a Brexit lelkes támogatásával.

    • 2024.06.04. at 18:08
      Permalink

      Az USA már egyszer eljátszotta ezt a védővámozást a ’60-as években – épp az európai furgonok ellen (chicken tax). Ennek eredménye lett, hogy még ma is sok helyütt nyomorult Grumman LLV-kkel meg Ford FFV-kkel járnak a kézbesítők, gyakorlatilag 30 év lemaradásban egy kortárs Transporterhez képest. Szóval nem, az EU ben ez nem kéne – inkább menjen csődbe 1-2 leggyengébb európai gyártó, de versenyeztessük meg őket a kínaiak ellen, hogy a maradék megerősödött technológiával újulhasson meg.
      Nincs szükség a kontinentális autóipar profitjának védelmére – az elmúlt években amúgy is gennyesen sokat nyerészkedtek a szerencsétlen piaci helyzeten, ők is tudnak miből árat csökkenteni. Becslések szerint a belépő benzines kompaktok (Golf kategória) árait masszívan 20.000 € alatt lehetne tartani (mivel hogy az EURO7-es sírás kamu és valójában nem jár szinte semmilyen többletköltséggel a gyártóknak), s a villanyosok árából is tudna még mindenki 10-15%-ot vágni – gyakorlatilag annyit, amennyit az államok most amúgy is odaszórnak támogatásként. A hibridekkel lesznek bajban, mert ott már nem nagyon van lehetőség árversenyre, de mivel arra már nem is nagyon jár sehol kedvezmény az amúgy sem lenne egy fényes jövő előtt álló hajtáslánc.

      • 2024.06.04. at 20:18
        Permalink

        Az nem jut eszedbe, hogy az amerikai, LLV-kkel és FFV-kkel járkáló postások szemében meg a Transporter a „nyomorult”? Tutira veszem, hogy nem szeretnének ilyenekbe átülni, és az, hogy a VW-nek, mint márkának Amerikában a Subaru megverése eladásokban is totál elérhetetlen álom, mindent elmond…

          • 2024.06.05. at 13:03
            Permalink

            Figyu, lehet, hogy a Scania, az MAN, az Iveco és a DAF kamionjai sok területen fejlettebbek, mint pl. a Peterbilt vagy a Kenworth kamionjai, de ha megkérdeznénk ottani kamionsofőröket, hogy átülnének-e európai kamionokba, tutira nemet válaszolnának. Ez nem csak innovációs kérdés. A kigyulladásos esetekről tudok, azóta sok év eltelt, de ezzel most úgy jössz, mintha pl. a BMW-nél nem lett volna ilyen…

            Nem tudsz amerikai fejjel gondolkodni, csak úgy, hogy a tápláléklánc csúcsán van Európa, és az alsóbb polcokon meg ott figyel a „resztli”… Persze, hogy így nem érted meg, mi miért van. Mit gondolsz, miért nem vigyorog egy csomó boldog amerikai fej Renault Masterekben vagy Iveco Daily-kben kuksolva?

          • 2024.06.05. at 19:57
            Permalink

            Most lett leírva: mert a ’60-as években védővámokkal megelőzték, hogy a hatékonyabb európai furgonok elvegyék a munkát. Hát ezért – ez valóban nem innovációs, hanem protekcionista kérdés. Csak hogy az egyikből következik a másik.

Vélemény, hozzászólás?