Ez nem lehet francia! – Peugeot 308 GT
Peugeot 308 SW GT 2.0 BlueHDi EAT8 teszt
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Becsapós, bekötött szemmel nem biztos, hogy PSA termékre tippelnék a 308-ban. Jó, van az a helyzet, ahol bevallja a bűneit, de alapvetően elég tisztességes, pláne ilyen előadásban.
Számozási technikájukkal egy kicsit bajba kerültek pár évvel ezelőtt, a PSA előrébb haladt annál, mint amit szerettek volna. Miután a Porsche levédette a legtöbb olyan háromjegyű számot, aminek a közepén nem nulla van, így a Peugeot-nak nem maradt sok esélye. A 308-nál például már nem folytatták a számozást, második generációként került elő újra. Valójában nagyon nehezen tudom felidézni az előző 308-ast, az új modell szinte eltörölte a köztudatból elődjét, vagy megszépítette az emlékeket? Nem is tudom, de az talán mindenképp jó bizonyíték, hogy
Év Autója díjat nyerhetett, amit több változat próbája után sem áll módomban megkérdőjelezni.
Tavaly év közben frissült a második generációs 308-as, de mivel a forma, az arc, a fenék talán nem csak szerintem hibátlan, így óvatosan nyúltak hozzá. Tegye fel a kezét, aki tud mondani három olyan pontot, ami más, mint előtte volt! Én is csak csalni tudok, de alapvetően tippelni sem lenne nehéz. Új lökhárítók, más hűtőrács, sötétebb fényszórók, új felnik… blabla. Ha maradt volna az eredeti, akkor sem lenne semmi gond, nagyon jól nézett ez ki alapból is. Persze, ez itt egy GT, vagyis a nálunk kapható csúcskivitel, ahogy azt már megszoktuk a gyártóktól, még kérni sem lehet alapfelszereltséget. Igen, így jogos lehet a feltételezés, hogy a cukormáz eladja a sütit, de ültem én már alacsonyabb felszereltségűben is és az sem volt másabb az összeszerelést, a felhasznált anyagokat tekintve.
A GT sajátossága a sportosabb lökhárítók, az élénk kék fényezés, a nagy, egyébként ízléses matt felnik és a hetyke küszöbrátét. Utóbbi olyan finoman szélesíti lefelé a karosszériát, hogy elsőre fel sem tűnik a turpisság. Apró GT emblémák itt, sötétített ablakok ott és pirosra pingált felirat az orrán, utóbbi kellemes részlet, csak akkor tűnik fel, ha jó közelről nézzük. Odabent nem történt változás, ami egy kicsit azért fáj. Én szívesen láttam volna az új GT kormányt, amit a 3008 és 5008-ban már próbáltunk, az egy kicsit szebb, egy kicsit jobb fogni és fönt is lapított. Szintén jöhetett volna ugyanezekből a digitális műszeregység, vagy azok a klassz fabetétek. Valójában ez csak azért feltűnő, mert így nem lehet sok újat mondani róla bent. Jól néz ki a sportkormány luggatott betéte, amin keresztül szintén feltűnik egy kis piros alapszín, nagyon jók a sportülések, a kárpit hibátlan, bár ez 610 ezer forintos extra még a GT-hez is, de így már jár a masszírozás is.
Van egy újdonság odabent, amiben segítek, ez a váltó kapcsolója.
Ez viszont már az új SUV-kból érkezett, de maga a váltó is az új 8 fokozatú Aisin, ami a korábbi 6 fokozatút váltotta. Jobban mutat ezzel a középkonzol, nekem kicsit fura, hogy mögé került az indítógomb, de az még furább, hogy izomból kell nyomni ahhoz, hogy a kocsi értse, mit szeretnénk. Szeretem ezt az iCockpitet, letisztult, egyedi formákkal dolgoztak, és ami a legfontosabb, hogy érzelmeket hoz elő, egyszerűen jól esik beülni. Tök furcsa, hogy egy ilyen futurisztikus formavilágú utastér lehet otthonos, de ez itt működik. A csomagtérig érő panorámatető nagyon jó hangulatot teremt, de hiányolom a nyithatóságát, a kilátás nagyon jó, az amúgy sem túl nagy 308-assal könnyű manőverezni szűk parkolóházban is.A motor nem változott, a csúcsfelszereltségű 308-as GT nálunk továbbra is csak a 180 lóerős kétliteres dízellel kapható. Ne törjön le ez senkit, egyrészt azt már tudtuk, hogy ez egy jó karakterű dízelmotor, nem bántó a hangja és az sem szűrődik be az utastérbe, a szigetelés mesterei dolgoznak a PSA-nál. Még azt is lehet mondani, hogy sportos, tök jó a karaktere, lehet vele nagyokat autózni és elég jól passzol hozzá az új váltó is. Nem mentem vele nagy köröket, főleg városban használtam, így 7,3 liter lett a tankolás szerinti átlag, ami nagyon messze van a 4,6-os gyári értéktől, de talán 5 környékére leszorítható a várost elkerülve. Kicsit visszatérve a hangjához, van itt egy trükk, amin minden egyes alkalommal hatalmasakat nevettem. A Sport gomb az. Változtat a motor és a váltó karakterén, a gázreakció is jobb lesz, na meg hát a műszerek is pirosak lesznek kérem szépen! Na, de a hangélmény! Vényolc, kőkeményen és hangosan. Hörög, bubog, visszaszörcsög a hangszórókon keresztül. Tök olyan, mintha Need for Speed-eznénk.
Élménynek nem rossz, csak elég komolytalan, hiányolok egy konfigurálható módot, ahol ez kikapcsolható.
Masszív, nagyon jól összeszerelt kocsi, minden illesztés precíz, semmi nem zörög, vagy mocorog.
Nagyon masszív a futómű, ráadásul itt keményebb gátlókat is kapunk, meg másfél centis ültetést. Ettől pattogós a futómű, merev, amit a kormány mögött lehet élvezni, de amint hátra ül valaki elkezdjük kellemetlennek érezni, hisz ő nagyon nem utazik majd kényelmesen. Jobb azért, mint a Megane GT kombija, de akkor sem száműznék oda senkit hosszú úton. Tök jól veszi a kanyarokat, határozottan tart, gázelvételre még a téligumikkal sem csúszkál a feneke, egészen prémiumos az érzet, képes átverni. Csak el ne kapjunk valami úthibát vele, ott elárulja, hogy honnan való, ugyanazt csinálja, mint a többi PSA termék, mintha megbicsaklana a futómű egy pillanatra. Kellemetlen érzés, de szóljon mellette az, hogy jóval tágabbnak éreztem a határait, mint a 3008-nál, valószínűleg az alacsonyabb felépítést jobban bírja ez a futómű. Jó kocsi, bátran kimondható, de kérdéses, hogy akciósan is megér-e bárkinek így közel 10,5 milliót. Lehet ebből kedvezőbbet is konfigurálni, és az se lesz kevésbé jó autó.Árak
Tesztmodell alapára
8 465 000 Ft (2018.05.03.)
Tesztautó ára
10 440 000 Ft (2018.05.03.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1997 cm3
Teljesítmény:
130 kW (177 LE) 3750 1/min-nél
Nyomaték:
400 Nm 2000 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
8.40 s
Végsebesség:
223 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
4,6 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4585 mm
Szélesség:
1804 mm
Magasság:
1472 mm
Saját tömeg:
1500 kg
Össztömeg:
2020 kg
Terhelhetőség:
595 kg
Tengelytáv:
2730 mm
Karosszéria-kivitel:
kombi
Csomagtér:
610 l
Belső szélesség elöl:
1480 mm
Belső szélesség hátul:
1430 mm
Belmagasság elöl:
870-970 mm
Belmagasság hátul:
900 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
230 mm
Ülőlap hossza elöl:
530 mm
Ülőlap hossza hátul:
490 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1260 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1060 mm
Csomagtér magassága:
470 mm
Csomagtér hossza:
1070 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1880 mm
Raktérnyílás szélessége:
1020 mm
Raktérnyílás magassága:
710 mm
Motor és váltó
Motor:
Dízel
Motorosztály:
EURO 6
Hengerűrtartalom:
1997 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
automata (8 fokozatú tiptronic) sebesség
Nyomaték:
400 Nm 2000 1/min-nél
Teljesítmény:
130 kW (177 LE) 3750 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
223 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
8.40 s
CO2-kibocsátás:
120 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
4,6 l/100km
Fogyasztás a használónál:
7,3 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
58 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
63 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
67 dB(A)
Nekem egy mezei, közepes felszereltségű 1.6 HDi-vel vannak tapasztalataim. Nagyon jó minőségű autó, eddig 120.000 Km után semmi zörgés, még mindig egyben van. A csendessége tényleg feltűnő, főképp más kocsiból átülve. A kormány és a belső nagyon különleges, más autókhoz képest szerintem évekkel előrébb van, szinte sokkoló átülni egy Aurisba vagy Focusba, mintha 10 évet visszamennék az időben. A futómű kritikát nem értem, nagyon kell feszegetni a határait hogy kihozzam a sodrából, de hétköznapi sofőr így nem vezet. Egyedül a nyomvályú úton való gyors kanyarodáskor pattog kicsit el a háta, de ez szinte minden kompaktnál így van. Cserébe viszont tényleg kényelmes, nagyon jól símitja az úthibákat. Fogyasztása nálam vegyes üzemben 5,5 liter, amivel mag vagyok elégedve.
Ha pedig a hibrid Aurisból ülsz át a traktormotoros Peugeot-ba, szintén megcsap a régmúlt fuvallata 🙂
Ezt én is aláírom. 120 ezer km után örvendezni az talán túl hamar van, ha a minőséget komolyan akarjuk értékelni. Majd ha háromszor ennyi lesz, akkor kell összehasonlítani, mondjuk egy hibrid Auris-szal. Amúgy nekem ez kicsi, műszerfal alá és majdnem s combok közé telepített kormánykerék a gyerekkoromi autóbiciklimet idézi 🙂
A futómű furcsaságaihoz nem kell túl messze menni, elég csak épp elkapni egy keresztbordát 50-60-as tempónál és érezni, ahogy odébb pattan. Persze, ez a legtöbb ilyenre jellemző, ám ha egy úthibát találunk, akkor jön elő a furcsa megbicsaklás. Ennél kevésbé érezhető és észrevehető, mint a 3008, 5008 esetén, de azért megvan. Valamint itt keményített a futómű, az általad használt 1,6-osban pedig hagyományos, valószínűleg kényelmesebb, puhább a futása is, szívem szerint én is inkább azt ajánlanám mindennapi használatra.
Igen, ez a csatolt lengőkaros hátsó futómű felépítés egyik hátránya, bár ezt is lehet jobban és rosszabbul kivitelezni. Kompromisszumot az követel, hogy elméletileg inkább “lágyítani” kéne a hátsó futómű rugózását, hogy ne pattogjon el az úthibákon, de az is ellen dolgozik a sportos viselkedésnek. Ebből a szempontból a kombi még nagyobb hátrányba is van a tengelytáv és a hátsó kerekekre eső súly miatt. Az Astra Watt rúdja ezen némileg segít, amit a teszteken meg is említenek, mármint, hogy rugózása nagyon jó és közel áll a Focus, vagy a drágább Golf viselkedésééhez (az olcsóbb szintén csatolt lengőkaros). Mégis, ez inkább a sportosság és kényelem terén kötött kisebb kompromisszum miatt lehet igaz, hiszen a Megan RS is csatolt lengőkaros autó és mégis GTI-ket eszik reggelire. Sőt, a Hyundai Kia páros multi-linket dug a kompaktjai alá is, de evvel együtt sem kifejezetten ügyesen sportos autó (talán a legújabb széria az ami kezd felnőni a kihíváshoz).
Azért a Hibridet sem nevezném a jövő járművének…… de ez egy apró fricska.
10,5M Ft????
Ennyiért lehet egy fullos Mazda6 kombit is venni, ami minden tekintetben nagyságrenddel jobb, és komolyabb autó.
Csak a Mazda általában ezeket az árakat komolyan is gondolja. 🙂
Én legalábbis még sosem kaptam normális árajánlatot Mazdára.
Így van. A Toyota is. Őket végképp nem értem. Avensis 1,8 szívó benzinessel CVT váltóval 9 millió (ez már az akciós limitált modell), és alku nem nagyon van. Hol van egy “őskövület” (mégsem olyan jól vezethető, mert legalább akkor az lenne igaz) Avensis egy Mazda 6-tól? Sehol.
Bár ilyen egyszerű lenne, már meg is venném a Mazda 6-ost. A Mazda 6 165 lóerővel és automata váltóval csak 9 milliós listaártól kapható, a 145 lóerőshöz meg nem is lehet kérni automatát. Bár nekem teljesen megfelelne a felszereltsége, ez azért közel sem olcsó. Viszont, ha nem GT felszereltséget választasz, mondjuk egy 308 kombiból, akkor automatával bőven kijön 7 millió alatt és még dízel motorral is bőven 8 alatt.
Ezzel nem is neked akartam válaszolni, hanem SanyóManónak. De mégis hozzád köti a rendszer. Azt nem tudom miért, mert nála nyomta meg a Reply “gombot”???
A hybrid Aurus a múlt. Ha jövőről beszélünk akkor full elektromos pl Leaf. Aki kicsit is szeret vezetni szerintem soha nem vesz Toyota hybridet. Lehet szidni a dizelt, de akkor is jó érzés egy tank gazolajbol 1 seggel 340nm-el 1200km-t megtenni.
Ne őrjíts már meg… Ha a hibrid a múlt, akkor a dízel micsoda? 🙂 Tessék elfogadni, hogy az ideje lejárt, nemsokára már csak egy maroknyi csőlátású dízelpápa fogja éltetni, az árral szemben úszva, Zöldikét pedig abszolút el tudnám képzelni, mint vezérüket 🙂
Full EV lehet a jövő. De még nem egészen a jelen. Mert:
– nem felel meg hosszabb utakra
– télen igencsak kiszámíthatatlan a megtehető távolság
– még mindig túl soká tart a töltés
– kevés töltőhely
– az akumulátor ára.
A nem konnektoros full hibridnek nincsenek ilyen hátrányai.
Azt gondolom, hogy a nyugis sofőrnek nagyon is élmény lehet a hibrid vezetése. Aki pedig igényesebb és dinamikusabb, annak ott van a RAV4 2.5 HSD, vagy a következő Auris 2.0 HSD.
Egy dízel finomság, városi fogyasztás, megbízhatóság, szervizköltség és élettartam szempontjából messze elmarad egy Toyota hibridhez képest.
Véleményem szerint a full elektromos autók, mint a Leaf is csak rövid távon használhatóak. Nem elég jó a technológia és az infrastruktúra kiépítettsége (töltőhálózat), hogy normálisan, hatótávpara nélkül lehessen használni. Nem lehet vele felszabadultan autózni sajnos.
Dízelt nem vennék, nincs értelme részletezni miért, ezerszer leírták már mások, hogy miért.
Ha venni akarnék új autót és kellő pénzt tudnék rá szánni, megvárnám a 180 ló körüli hibrid Aurist. Jól néz ki, megy is és nincs para, hogy elfogy a szufla. Takarékos és környezetkímélő. Nem fogják kitíltani sehonnan és japán, megbízható.
A jelen szempontjából egyetértek.
Ami pedig a jövő full EV-t illeti, nem vagyok benne biztos, hogy tényleg ez a legjobb út. Az elektromos hajtás igen, az remek valami, de ak akksi meg a töltés az már ciki. Szerintem a hidrogén (vagy egyéb, új technológia, ami villamos energiára egyszerűen alakítható és “tankolható” médiumot nyújtana) jobb lenne. Lényegében ugyanúgy használható lenne mint bármilyen mai kocsi és mindez nehéz, drága és lassan tőlthető akksi nélkül.
Igen, én is olvastam már alternatív meghajtásokról, a japánok kísérleteznek vele. Ki más…? A hidrogén érdekes, a Toyota és a Honda is már kihozott működőképes autókat. Nem rég itt is szó volt a Honda Clarity-ról. Érdemes visszakeresni. A Toyota Mirai a másik megoldás. A hidrogén gáztartályokon volt kiakadva pár ember, pedig az sem veszélyesebb, mint egy tanknyi vezélyes gyúlékony benzin vagy gázolaj. Szerintem.
A 308-as iránt ambivalens érzéseim vannak. Különösen neuralgikus pontnak szokták tartani a futómű felépítését, illetve az ebből fakadó kompromisszumot. Kényelmesnek tarják, de az ügyes (sportos) viselkedéstől távol van, legalább is állítólag. Csakhogy! Egy valódi “sportos viselkedés” teszten nagyon jól szerepelt (szerintem). nem akarnám a konkurencia weblapját reklámozni, de ebben az esetben megkerülhetetlen. A “Garázs TV laptiming” köridejével éppen lemarad a Skoda Octavia RS TDI mögött 0,06 s idővel egy síma (nem GT) 150 lóerős dízel kombi 308-as, ami 20 lóerővel gyengébb is a konkrét RS-től. Megverte a Mazda 3-ast, ami ugyan csak 120 lóerős, de a 180 lóerős Focus-t is. Tudom, a csatolt lengőkar egyik hátránya, hogy a rossz úton (főleg) a hátsó futóművet érő egyenletlen bemozdító erő jobban megjelenik a karosszéria mozgásaiban, de jó úton (pályán) ez nem akkora hátrány. Akkor is! Ez nagyon jó eredmény. De vajon, akkor mit tudunk kezdeni azokkal a tesztelői véleményekkel, hogy a “futóműve nem az igazi”?
http://garazs.tv/hu/videok/laptime/peugeot-308-sw-2014.html