Év közben is változhat a kötelező díja? Így módosul a rendszer
A kötelező biztosítás várható változásai
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Október 30-án hirdetik ki jövő évi tarifáikat a biztosítók - azokat még nem ismerhetjük, ám ismertetjük a rendszer változásait és az árak várható alakulását is.
Régi forgatókönyv szerint október végén hirdetik ki jövő évi kötelező biztosítási tarifáikat a biztosítótársaságok. Utóbbi jelentősége azonban ez évtől mind szerényebb lesz, ugyanis a díjak immár év közben is változhatnak.
Utóbbi hírre sok autós kaphatja fel a fejét - év közben is változhatnak a díjak, mi biztosítja azt, hogy a szerződésben szereplőt fizethetjük az év során? Pontosan a szerződés, az ugyanis továbbra is egy évre rögzíti a fizetendőt, s csakis utána, amennyiben a díjmódosítást az át nem kötéssel kvázi jóváhagyjuk, fizethetünk módosított, adott esetben magasabb tarifát. Az év végén átkötőknek tehát év közben nem fog módosulni a KGFB-díja. Ugyanakkor mind nagyobb azon szerződöttek száma, akik 2010 januárja után kötötték biztosításukat, számukra pedig nem az év vége, hanem a szerződéskötés napja az évforduló. Az év közbeni díjmódosítás őket érinti, ők ez év végétől, pontosabban jövő év februárjától nem az október végén kihirdetett díjakkal, hanem a szerződéskötést megelőző 60 napban kibocsátott - akár a korábbival egyező - tarifával szerződhetnek majd újra. Utóbbi a biztosítótársaságok és az autósok számára egyaránt kedvező, a verseny így év közben is folyamatos lesz, egy-egy kalkulációs hiba, a túl merész vagy kevéssé annak számító árképzés év közben is korrigálható lesz.
Noha díjcsökkenés alapvetően nem, vagy csak nagyon szerény mértékben várható a kötelező biztosítások terén, az október végén startoló, az előző biztosítás felmondását november végéig, az új megkötését december végéig engedélyező időszakban nem csak a kiegészítő szolgáltatásokért, a fizetendők leszorításáért is érdemes lesz legalább egy internetes kalkulációt[/url] elvégezni. A díjfizetés gyakoriságának és módjának változtatásával ugyanis továbbra is komoly spórolások érhetők el - a kotelezo.hu oldalain például a negyedéves díjfizetéssel tarifálóknak csak 11 százaléka, míg az éves díjfizetést választóknak 35 százaléka talált 8 ezer forintnál olcsóbb ajánlatot korábban. Mivel a díjak elmúlt években tapasztalt drasztikus apadásának köszönhetően az éves díj sok esetben alig magasabb, mint ugyanazon autó és tulajdonos néhány évvel ezelőtti negyedévese, átlagban egy 40 literes tank teletöltését sem éri el, mi is csak javasolni tudjuk az éves fizetést. Annak sem kell aggódnia, aki év közben eladná autóját, a szerződés felmondása után visszakapja a már nem szerződött időszakra befizetett összeget.
Új kalkulációt a már évente fizetőknek is érdemes lesz idén is végezniük, a biztosítók többsége ugyanis rendszerint kedvezőbb díjakat kínál új ügyfeleinek, mint a meglévőeknek. Társaságot váltani tehát nem feltétlenül szükséges, újraszerződni azonban feltétlenül ajánlott, ha az internetes kalkulátor[/url] a korábbinál kedvezőbb díjat ajánl, akkor csupán néhány kattintásra és egy alkuszi megbízásra van szükség ahhoz, hogy a következő évben még egy kevéssel szerényebb legyen a kötelező biztosítás díja. Hogy sokkal mérsékeltebb nem lehet, azt nem csak az elmúlt években tapasztalt áresés, hanem a Generali által elkészített nemzetközi összevetés is mutatja. Míg itthon egy fővárosi, 55 éves nő mindössze 22 680 forintos díjat kel fizessen az 1,2 literes, 65 lóerős Fiat Puntója éves díjaként, Bulgáriában 24 000, Szlovákiában 24 920, Csehországban 25 200, Romániában 37 800, Szlovéniában pedig a hazainak csaknem háromszorosa, 65 800 forint lenne a tarifája. Itthon tehát - a környező országok közül most is a legkedvezőbbnek számító - díjak legfeljebb 1-5 százalékos további árapadása várható, kalkulálni és újraszerződni azonban továbbra is erősen ajánlott - mi autósok ezzel fokozhatjuk a mind kedvezőbb árakat szülő versenyt.
Olcsók a kötelező biztosítás díjak Magyarországon és sajnos rossz helyzetben vannak a károsultak, mert „harapófogóval” kell a károkozó biztosítójából kihúzni a pénzt. Kár esetén is jól jöhet egy biztosítási alkusz [url]www.biztositas.ma[/url]