Ettől kap mindenki gutaütést a Formula–1-ben

Még mindig az orránál fogva vezet mindenkit a Red Bull

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Nem a KERS-szel, még mindig a szárnnyal trükközik a Red Bull, aminek a titkára az ellenfelek nem képesek rájönni.

Jót mosolyoghatott Adrian Newey, a Red Bull mérnökzsenije, miután az Ausztrál Nagydíjon mindenki csapata KERS-titkát akarta kitalálni, és közben megfeledkeztek az első szárnyról. Már mindenféle összeesküvés-elméleteket szőttek róluk, hogy csak a rajtnál fogják használni a KERS-t, és hogy valami extra könnyű szerkezetük van. Valójában – legalábbis a csapat állítása szerint – pénteken nem működött megfelelően a KERS, ezért kivették az autójukból. Ezt megtehették, hiszen Newey tudta, hogy az első szárny trükkjére senki sem jött rá, így az autójuk ugyanolyan verhetetlen maradt, mint 2010-ben volt.
Biztos emlékeznek rá, tavaly mekkora szenzáció volt, hogy a Red Bullok orra nagy sebesség mellett lekonyul, közelebb kerül az aszfalthoz, ami jóval nagyobb leszorítóerőt eredményez. Ettől a kocsi úgy betapad, hogy viszlát ellenfelek. Ezért az FIA az első szárnyak vizsgálati módszerén is változtatott, ami végül semmit sem változtatott a Red Bullok viselkedésén. A többi csapat pedig még mindig nem jött rá a titkukra. Az Ausztrál Nagydíj után a McLaren megint szót emelt, és szinte ugyanazt mondták el, mint tavaly nyáron: „Ha szabályos a rendszer, akkor nekünk is ilyet kell építenünk.” De hogyan?
A rendszer pedig szabályos, hiszen már annyit vizsgálták, hogy ha nem lenne az, már régen kizárták volna a Red Bullokat, ha pedig a szabályosság határát súrolta volna, akkor „megkérték” volna őket, hogy a következő versenyre ilyen ne legyen az autóban. Ez bevett szokás a Formula–1-ben.
A héten előkerült egy szakértő, aki megmagyarázta, mi Red Bull szárnyainak titka: „A szárny csak nagy sebesség mellett hajlik le, álló helyzetben nem. Az FIA csak álló helyzetben vizsgálja az autót, ezért mennek át minden vizsgálaton.” Tényleg? Ne tessék mondani! Ezt kb. azóta tudjuk, amióta az első fényképeket közzétették az alacsony szárnnyal száguldozó Red Bullokról. Csakhogy a szárny, vagy az autó orrának bármilyen vezérelt mozgatása tilos. Vagyis kizárólag a menetszél okozta leszorítóerő hatására hajolhat le. Ez pedig tökéletesen modellezhető álló helyzetben egy fix súlynak a szárnyra helyezésével.
De akkor mitől hajlik le a Red Bull szárnya vagy az egész orra? Hát ez az a kérdés, amitől az összes Formula–1-es mérnök gutaütést kap.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.31. at 18:06
    Permalink

    A megoldást a nanotechnológiában alkalmazott anyagok adják. Ezek között van olyan, amelyik elektromos áram hatására képlékennyé, sőt, folyékonnyá válik. Ha ilyen anyagból készül a szárny, és abban egy elektromosan vezető háló van, akkor a sebbességmérőről egyszerűen vezérelve lehet a szárny anyagának szlárdságát-képlékenységét szabályozni.
    Ezekről az anyagokról bemutatóval egybekötve Zrínyi professzor tartott igen élvezetes előadást a Mindentudás Egyetemén, néhány éve. Ő ilyen anyagot mutatott be tengelykapcsoló betétként, ami a pedál lenyomására áram alá került, és folyékonnyá vált. A pedál felengedésekor pedig felkeményedett. Öröm volt nézni.

Vélemény, hozzászólás?