Íme a zöld rendszámos, teljesen elektromos Opel Zafira-e Life, egészen pontosan annak 5,3 méter hosszú L verziója. Nem is az a különleges, hogy már van elektromos is, hanem az, hogy más már nincs is!
Tudtuk, hogy az autók tisztább üzeme nem lesz olcsó mulatság, mégis sokkoló volt a hír idén év elején, hogy a flottaátlagok alacsonyan tartása érdekében a Stellantis, így a Citroën, a Peugeot és az Opel amúgy épp a hosszú távú utazásokra tervezett és abban remek család- és csapatszállítói csakis elektromos hajtáslánccal futnak tovább. A haszonjárművek esetén megmaradtak a belső égésű motorok is, ám a személyváltozatoknál csakis a konszern egyen villanyautó hajtáslánca, a 100 kW-os, 260 Nm nyomatékú, az első kerekeket hajtó villanygép választható. A csúcs kisbusznál, ami az Opelnél Zafira-e Life névre hallgat, kétféle, 50 és 75 kWh kapacitású akkumulátorral, de opció a hosszabb karosszéria is. Tesztautónk nem csak az utóbbi pluszokat kapta meg, felszereltségből is elég magasat társítottak hozzá, ami voltaképp logikus is, ha már alapból drága, legalább kacsintson a prémiumvilág felé.
A korlátozott hatótávon túl nem igényel kompromisszumot az elektromos verzió, a 136 lóerős, 260 Nm nyomatékú villanymotor teli utastérrel is elfogadhatóan, persze diplomatikusan fogalmazva is kimért dinamikával viszi
A legolcsóbb Zafira-e Life 17,7 millió forintról indul, a nagycsaládosok ebből idén ugyan még levonhatnak 2,5 millió forintnyi állami támogatást, már amennyiben legalább hétüléses utastérrel vásárolják, villanyautó-dotáció azonban jelenleg nincs hazánkban. Tesztautónk a nagyobbik akkumulátorral és a hosszított, 5,3 méteres karosszériával, valamint a csúcs e-Elegance felszereltséggel 23,48 millió forintról startol. A nagyobb akku felára 2,6 millió forint, míg a 35 centivel nagyobb karosszériáért mindössze 250 ezer forint fizetendő. A nyújtás egy az egyben a hátsó tengely mögé kerül, magyarán a csomagtér nagyobb, nem is szerény mértékben: 700 literrel. Ez nagyjából azt jelenti, hogy ha 7 ülés mögött használható méretű csomagteret szeretnénk, akkor a hosszú verziót érdemes megrendelni.
Ismerős műszerfal, kemény anyagokból, de remek funkcionalitással
A kétzónás automata klíma gombjai vakon, odapillantás nélkül is kezelhetők, az irányváltó mai szokás szerint csak egy kis kapcsoló, a fokozott motorféket és visszatöltést adó B-mód minden elindulás után külön aktiválandó
Mindez persze változatlan a korábbi belső égésű motoros verziókhoz mérten, ami kvázi jó pont: az elektromos hajtás semmivel sem csorbítja az utasteret, az akkumulátor gond nélkül elvan a padlóban, az első hajtás pedig olyannyira apró, hogy igazából nyugodtan elfért volna egy tároló az orrban, hogy például a töltőkábeleket tarthassuk ott, azoknak ugyanis nincs dedikált hely az egyterű utastérben. Ha már egyterűség: ismerősen sok a pakolóhely, két kesztyűtartót tölthetünk meg, nyitott polc a hála Istennek dedikált gombos klímapanel alá, zárt rekesz a műszerfal tetejére került, annak két szélén félliteres flaskatartók, az ajtókon pedig jókora, másfél literes palackokat is elnyelő zsebek várják az úti motyókat. Az elöl független, ráadásul mindkét oldalt szabályozható deréktámaszos, masszázsfunkciós ülések között jókora tér áll rendelkezésre, akár egy kisebb hűtőládát is betehetünk oda, aminek természetesen 12V-os stekker is jutott.
Számos konfigurációban kérhető a beltér, 6 független fotellel és akár 9 üléssel is elérhető, sőt az az alapverzió. Az e-Elegance második sora mindenképp független, első ülései fűthetők, masszázsfunkciósak. A Zafira-e persze ezekkel sem lesz prémiumautó
A hátsó berendezés verziófüggő: akár oda is kaphatunk az elsőkhöz hasonló független foteleket, a tesztautó átmeneti verzió volt: második sorában forgatható, független ülésekkel, leghátul három székkel, amelyek támlájukkal szintén függetlenek, ülőlapjuk 2/1 arányban osztott, kiemelni is így lehet őket. A hátsó ülések mind kivehetők, úgy az első ülésekig 2,7 méteres, a kerékdobok közt is 1,22 méter széles, máshol 1,6 méter széles, 1,34 méter magas teret kapunk. Az ülésmozgatás a fogáspont hiánya miatt a szóló székeknél sem egyszerű, visszarögzítésük még macerásabb.
A panorámatető a csúcsverzióhoz már alap, a tetőről külön vezérelhető hátsó klíma az alapverzió kivételével felármentes
Az e-Elegance csúcsverzió két, nem nyitható, de rolóval árnyékolható tetőablakot is ad. Tavasszal kellemes volt az utóbbiak által kapott jelentős üvegház-hatás, ha sütött a nap, alig kellett fűteni, ami jó pont, hiszen az sokat venne el a hatótávból, nyáron ugyanakkor félő, hogy az izzadva dolgozó klíma rontaná azt.
Nem vitás, hogy a Zafira-e kellemes, kényelmes utazóautó.
Hátul is tekercsrugós futóműve a szegmensben kifejezetten komfortosnak számít. Az elektromos hajtás pedig valóban néma, városban és még országúton is meglepő csendben utazhatunk, autópályán pedig ugyanezt a némaságot és kényelmet élvezhetjük, amennyiben a hatótáv maximalizálását célozzuk. Bár a végsebesség 130 km/óra, ami már eleve korlátnak tűnhet, ha ennyivel haladunk, az ígért 330 kilométeres hatótáv felét sem fogja tudni a Zafira-e. Ha 110 környékén megyünk, akkor is 200 kilométer körüli a realitás, ha viszont szigorú gátat szabunk és 90-95 km/óránál nem megyünk többel, akkor a 300 kilométeres hatótáv közelíthető, de ahhoz, hogy tényleg elérhessük, még jelentősebb önmegtartóztatás szükséges.
100 km/óra feletti tempóval már 30 kWh/100 km körüli a fogyasztás, de országúton és városban simán be lehet menni 25 kWh alá, így a hatótáv - megfelelő óvatosság mellett - a 300 kilométert is elérheti
Az alacsony tempó csak az egyik eszköz a szerény fogyasztáshoz, az is jól jön, ha minél kevesebb elindulást tartalmaz az út, ugyanis hiába a regeneratív fékezés és a visszatöltés, amiből az irányváltó B-gombjának megnyomásával fokozott is kérhető, az üresen is 2,2 tonnás saját tömegű bódé megmozdítása, gyorsítása minden esetben jelentős energiaigény. Ha viszont utóbbiból nincs sok, akár a 24,4-27,3 kWh/100 km WLTP fogyasztás alá is be lehet vinni a Zafira-e étvágyát, igaz extrém sok elindulás sem kell ahhoz, hogy túllépjük azt. A reális hatótáv így még óvatos használattal is 200-250 km, ami az ígért 330 kilométerhez és pláne a dízelmotoros kisbuszoktól megszokotthoz mérten is kompromisszum. Nyilván kevéssé való egy Budapest-Frankfurt ingajáratnak a Zafira-e, ahhoz viszont, hogy országon belül, vagy akár a környező országokba elmenjünk vele időnként, hét közben pedig ezzel járjunk, gond nélkül alkalmas. Ezt ráadásul helyi emisszió nélkül teszi, az akkumulátorába táplált áramot pedig akár napelemmel is megtermelhetjük, hajtásláncát pedig nem gyötrik a rövid utak.
A töltőkábeleknek sajnos nem alakítottak ki tárolót az orrban és a csomagtérben sem, pedig a 100 kW-os villanymotor és vezérlőelektronikája, valamint a fedélzeti töltő messze nem tölti ki az autó orrát
Villámtöltési lehetőséget alapáron is 100 kW teljesítménnyel kapunk, ehhez persze megfelelő töltőoszlop is szükséges. Ha rendelkezésre áll, akkor a nagyobb akku 48 perc alatt 80%-ra villámtölthető, a kisebbiknél ugyanez 30 perc. AC töltést alapból 1x32 amperrel, 7,4 kW-tal, de 200 ezer forintért 3x16 amperrel, azaz 11 kW teljesítménnyel fogad a Zafira-e. Az utóbbi erősen ajánlott opció, így ugyanis Type2 oszlopról 7 óra a teljes töltés. Ráadásul ritka is, hogy teljesen lemerül az akku, egy 180 kilométeres út például 4,5 óra alatt AC-ról is visszatölthető. A gyári konnektoros töltő mindössze 8 amperes, ezzel az akku teljes töltése közel 40 óra. Extrém hosszúnak tűnik, de még ez sem élhetetlen, és a 8 amperes töltő sem feltétlenül hátrány. Ha például mindössze 1x16 amper áll rendelkezésre, csöppet sem rossz, ha az autó mellett még mást is tudunk üzemeltetni. A töltés persze időzíthető is, az autóból is viszonylag egyszerűen, de az Opel applikációján keresztül is.
A hosszú Zafira csomagtere három üléssor mögött is nagy, 700 litert licitál rá a rövidebb verzióra, összesen mintegy 1 köbmétert, a hátsó ülések kiemelésével 4,9 köbmétert tölthetünk meg
Temérdek utastéri tároló is rendelkezésre áll, a külön is nyitható hátsó ablak legalább olyan praktikus a csúcsverziónál, mint a tolóajtók elektromos, távirányítóról is indítható mozgatása
A Zafira-e használhatóbb, mint azt sokan tartják, de előrevetíti: a hosszú távú utazás egyre nagyobb luxus lesz a jövőben, a gyors autózásról nem csak a sebességkorlátok, a tempóval extrém módon apadó hatótávok miatt is egyre inkább le kell mondanunk. Ugyanakkor ez nem feltétlen baj.
A villanyautózás egy kicsit lefékez, megtanít a közelben körülnézni, a töltendő, töltődő autó a hosszabb utakon is rákényszerít, hogy út közben is nézzünk szét, nyissuk ki a szemünket.
Nem szerény vételárát kompenzálja, hogy otthoni árammal töltve a piaci üzemanyagárakkal számolva még mindig 2 liter körüli benzinfogyasztás költségével járhatunk vele, de még ha a villámtöltést és a jelenlegi, ársapkás benzinárakat nézzük, akkor is "10 liter alatti" a Zafira-e étvágya, ami méretéhez és kényelméhez képest abszolút kedvező. Céges használatának kedvez még, hogy regisztrációs- és teljesítményadó mellett cégautó-adó sem fizetendő utána, ahogyan számos városban a parkolási díjak alól is mentesül zöld rendszámának köszönhetően, ami legalább akkora kényelem, mint amekkora spórolás. Népautó - egyelőre - ennek ellenére nem lesz a Zafira-e-ből. Amíg például Toyota-emblémával kvázi ugyanezt megvehetjük a Stellantis saját dízelmotorjaival is, addig extrém nehéz helyzetben van az összes elektromos kisbusz. Mégis érdemes számolni vele, mert van olyan felhasználás bőséggel, amihez tökéletes választás az elektromos, helyi emissziómentes, amit nem gyilkolunk a rövid távú utakkal.
Megszokást igénylő a legfeljebb 300 kilométeres hatótáv, korlátozottabb az elektromos Zafira Life használhatósága, mint a dízelmotorosé, ám városi üzemben és a rövid távú utakra ez nem csak kellemesebb, tartósabb is lehet. Az árát persze megkérik!
Értékelés
Pozitív
Csendes utastér, variálhatóság, 100 kW-os DC töltés alapáron
Negatív
Hatótáv, vételár, a töltőkábelek nem kaptak tartót, nehézkes ülésvariálás
Árak
Tesztmodell alapára
23 480 000 Ft (2022.03.20.)
Tesztautó ára
23 790 000 Ft (2022.03.20.)
Műszaki adatok
Teljesítmény:
100 kW (136 LE)
Gyorsulás 100 km/h-ra:
13,3 s
Méretek
Karosszéria-kivitel:
kombi
Belső szélesség elöl:
1520 mm
Belső szélesség hátul:
1600 mm
Belmagasság elöl:
960-1020 mm
Belmagasság hátul:
990-1080 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
200-380 mm
Ülőlap hossza elöl:
480 mm
Ülőlap hossza hátul:
430 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1070 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1070 mm
Csomagtér magassága:
670-1200 mm
Csomagtér hossza:
1110 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
3700 mm
Raktérnyílás szélessége:
1070 mm
Raktérnyílás magassága:
1200 mm
Motor és váltó
Sebességváltó:
irányváltó
Teljesítmény:
100 kW (136 LE)
Menetteljesítmény
Gyorsulás 100 km/h-ra:
13,3 s
Lehet, hogy a rövid távú utakkal nem gyilkoljuk, de a kis hatótáv viszont minket gyilkol. Ekkora autót legfeljebb hotelek vesznek rövid utakra, mindenki más szeretné hosszú utakra is használni. Ha legalább lenne 300 km magabiztos hatótávja autópályán, akkor azt mondanám, ez az ideális utazóautó.
125 kWh-s akkuval meglehet a 300 km, de az + 5 milliós felár lehetne. A legyártás-újrahasznosítás környezetterheléséről nem beszélek…
Hát igen, ez már tényleg az értelmetlen kategória. Értem ez alatt hogy kinyírni a dízelt egy ilyen autóban és egy erre a feladatra tökéletesen alkalmatlan hajtáslánccal “pótolni”. Arról nem is szólva, hogy ha valaki 2x millió Forintot kis is ad ezért -. Én nem látom ki lesz az, még akkor sem ha ÁFA vissza ilyen támogatás olyan támogatás – és tényleg használja hosszú utakra, valahogy megoldja a gyakori töltéseket akkor ezek az akksik a gyakori gyorstöltések miatt nagyon hamar a kukában lesznek. Akkor ez nem probléma? A dízel igen de ez nem. Bízom benne, hogy a piac megoldja és egyszerűen elutasítja ezt a megoldást. Mondom ezt úgy hogy városi, rövidtávú használatra teljesen villanyautó párti vagyok. De ez…..nem is ragozom.
Óriási hiba a kizárólagosan elektromos verzió. Az eladások ezzel várhatóan a nullához konvergálnak.
Ez az autó nem hosszútávra van hanem közép távra (100-km sugár oda vissza)
Innen nézve saját telephelyen töltve (11kw ) tökéletessen alkalmas 50-es aksival mert az is elég. Taxiként áfa vissza és 45% támogatás így nettó 6.6 mill nincs többé részecskeszürö problem befecskendező,kuplung, váltó,és a fékek is sokkal jobban birják.
A gázolaj (vagy benzin esetleg gáz) csak ideig óráig lessz nettó 400-körül (szerintem minimum 500-550-ft lessz) és rövid távon simán elkortyol 10-12-lityit. Tehát szervíz költség max 25% nincs súlyadó,Cégautóadó,bárhova behajthat ingyen parkolhat stb stb és 1 km üz anyag költsége 50-60 ft helyett még fizetve is (napelemes rendszer nélkül) max 16-18-ft az 100000-km n több mint 4-mill. Tehát mindent össze vetve legalább 5-mill 2-max 3-évre azért nem mindegy. (ja használtan simán eladod árában ha nem drágábban) Az aksi problémára meg annyit hogy ha nem gyors töltőn használod akkor kb 200-300000-km nél kezd veszíteni a kapacitásból és akkor sem egyben cserélik milliókrt hanem javítják cellánként ami jó esélyel nem drágább mint 2 nagy szrevíz a dízelen.
Egyébként már tesztelik a hidrogénes változatot is azt megtankolhatod majd (ha lessz hol) 5-perc alatt is és elmegy 400-km.
Opel most a psa laborja, merész és modernek hangzik, hogy csak elektromosba kapható, aztán majd a piac eldönti mennyire lesz rá igény. Minden másra ott lesznek a jól bevált dízelmotoros verziók. -csak más emblémával-
Az elektromos tolóajtót viszont érdemes nagyívben kerülni, egy vacak és lassú szerkezet, az hogy a városba gyorsan megállni-ki/bepattanjon valaki totál felejtő, kínosan lassú és extrém érzékeny szerkezet, ha megakad se előre se hátra, kézzel rásegítesz lehet végleg “kiakad”, psa nem ismeri el gariba…… fos egy szerkezet.