Az Emil Frey Subaru márkakereskedésében testközelből megismerkedhetsz a japán márka kínálatával
Változott a név, de a célszerűség nem. A SUV, mint kategória egyik lényege az, hogy több felhasználási módra is alkalmas legyen az autó, ám ez manapság leszűkült arra az igényre, hogy hordozzon némi terepjárós hangulatot, látszódjon nagyobbnak, mint amekkora valójában, és ennyi. Nos, a Subaru viszont nem akart kompromisszumokat kötni, ezért az XV utódja, ami most már Crosstrek néven fut, vérbeli SUV. A hazai bemutató során már találkoztunk vele, ám most az
Emil Frey Subaru márkakereskedésének köszönhetően kicsit hosszabban is megismerkedhettünk vele.
Egyedi a Subaru jelenlegi formanyelve. Messziről felismerni a modelljeiket
Eredetileg az XV az Impreza megemelt, terepjárósított változataként jelent meg. Habár akkor az Impreza már nem az a fenevad volt, amelyet a rali világbajnokságokon úgy megszerettünk, továbbra is csinos, prémium szint felé mutató, de még alsó-középkategóriás modellként szolgált. Ugyanezt átmentették az XV-be is onnan pedig a Crosstrekbe, ami most már nem csak szimplán csinos, de jóval karakteresebb formatervet kapott. Szűkre szabott első fényszórókkal, és olyan stílusjegyekkel, amelyek egyértelműen felhelyezik a SUV-ok térképére. Értem ezalatt a fényezetlen műanyag kerékjáratokat és lökhárító betéteket is.
Nem is gondolnád mennyire hasznos a tetőléc, amíg egyszer hirtelen szükséged nem lesz rá!
A fényezetlen díszbetéteken kevésbé létszanak a karcok, apróbb sérülések, amiket terepjárás közben szerezhet egy SUV
A generációváltás során a mérete nem változott nagyot, de azért a tengelytáv 5 milliméterrel nőtt, ami mindig magában hordozza az utastér méretének a növekedését is. Annak ellenére, hogy a karosszéria hosszúsága 5 milliméterrel csökkent, ahogy a magassága is, miközben a szélessége nem változott. A többcélúságot pedig a hasmagasság növekedése segíti, hiszen most már 22 centiméter, így bátrabban lehet támadni a földutakat.
Nem csak az aszfalton érzi jól magát
Bent egy jól átgondolt műszerfal fogad, amely egyesíti magában a klasszikus és a digitális korszak előnyeit. A vezető előtt jól leolvasható, analóg kerek műszerek mutatják az információkat, közöttük egy kis színes kijelzővel, míg a középkonzolon vertikális elrendezésű, 11,6 colos érintőképernyő trónol. Ám néhány fizikai gombbal kiegészítve, amelyek szépen belesimulnak a képernyőt övező keretbe, mintha maguk is a kijelző részei lennének. Logikus, ergonomikus, minden könnyen kezelhető rajta. Példaként állítanám a többi gyártó elé is. Az infotainment menürendszerében is gyorsan otthonosan barangol majd a felhasználó, és ez már képes a vezeték nélküli telefontükrözésre, de akad USB-A és USB-C csatlakozópont is.
A Subarunál ügyesen oldották meg a függőleges érintőképernyőt. Nem ment a használhatóság rovására
Az anyaghasználat példás, többnyire puha, kellemes tapintású felületekkel találkozhatunk, de a keményebb műanyagok sem olcsó hatásúak. A 10 irányban elektromosan állítható első ülések rendkívül kényelmesek. Tökéletes a deréktámaszuk, megfelelő a combtámaszuk, szóval a hosszabb utak sem nyűgösek bennük. Hátul szintén nem lehet panasz a párnázottságra, az ülőlap hossza ideális, úgyhogy felnőtteknek is kényelmes, főleg a nagy lábtérrel. A csomagtartó bár alaphelyzetben „csak” 315 literes, ez a száraz adat önmagában nem sokat jelent, mert nagyon jó a térkihasználása, nem mellesleg 1,3 köbméteresre növelhető a 60/40 arányban dönthető hátsó ülések lehajtásával. A tesztautó gumiszőnyege pedig nagyon hasznos extra, hiszen könnyen tisztítható, nem kell félteni a kárpitozást.
Igényes a kárpitozás, jól tartanak derékban és combnál is az első ülések. Hátul sem túl meredek a háttámla, kellemes az ülések párnázottsága
Papírforma szerint nem kategóriabajnok a csomagtér, ám a valóságban megfelelően nagy és jól használható, ráadásul bővíthető
Tartogat érdekességet az autó orra is, hiszen egy hibrid boxer bújik meg a motorháztető alatt. A hajtáslánc kiválasztásával egyébként biztosan nem fognak sok időt eltölteni a leendő vásárlók, ugyanis kizárólag ezzel a kétliteres, négyhengeres full hibriddel vihető haza. Sajnos, vagy nem sajnos, meg kell szoknunk, hogy szűkülnek a lehetőségek, de szerencsére ebben az esetben ez nem gond, mert a 136 lóerős egység a maga 182 Nm forgatónyomatékával teljesen józan szerkezet. Se túl erős, se túl gyenge, mert a 66 Nm nyomatékú, a fokozatmentes sebességváltóba épített villanymotor besegít, ha kell. Szóval az üresen másfél tonnás autó dinamikájára nem lehet panasz. Hiába szívómotoros, a villany-rásegítésnek köszönhetően nem érezni nyomatékszegénynek, de azért nem is húz akkorát, mint egy turbómotor. Komótosnak azért nem mondható, hiszen a 10 másodperces százas sprintet tudja, bátran lehet vele előzni az országutakon, de a padlózást szokás szerint nem szereti a fokozatmentes váltó.
Természetesen boxermotor dolgozik ebben a Subaru is
Mivel a Subaru név kötelez, természetesen a Crosstrek is összkerékhajtású, ám itt már nem 50-50 %-os a nyomatékelosztás a tengelyek között, hanem 60 százalék jut előre és 40% hátra. Természetesen különböző terep üzemmódok is rendelkezésre állnak, így a nagy hasmagassággal karöltve tényleg ki lehet merészkedni az autóval kicsit távolabb is a civilizációtól. Ahogy korábban említettem, nem retten meg a bakhátas földutaktól. Első terepszöge 19,3 fok, a hátsó pedig 31,3 fok, míg a rámpaszöge 20,8 fok. Kihasználva ezt a képességét elég sokat próbálgattam könnyebb terepen, többféle tapadási viszony között. Kavicsos, saras és homokkal borított talajon is kimondottan jól boldogult, igaz így a fogyasztását megdobtam, de 7-8 liter között maradt.
22 centiméter a hasmagassága
Biztonsági felszereltsége példás, a Subaru EyeSight rendszere az egyik legjobb a piacon. A Crosstrek ebből is a továbbfejlesztett változatot kapja, több kamerával, elöl és hátul radarokkal. Ezért a kereszteződésekben az oldalról közeledő kerékpárosok, gyalogosok alacsony sebességnél történő észlelése sem jelent gondot, megkönnyítve a vezető dolgát. De az első keresztirányú forgalmat figyelő ütközésmegelőző rendszer mellett a vészhelyzeti sávtartó automatika, illetve az ütközésmegelőző fékezés vészhelyzeti kormányzással is a rendszer része.
Több kamera és radarok elöl-hátul a biztonság szolgálatában
Az autó árazásakor nem szaladt el a ló. Alapára 13 870 000 forint, ami a felszereltséget és a márka imázsát tekintve korrekt. A legmagasabb felszereltségi szint már 15,3 millió forint, de a közötte található két szint az igazi arany középút 14,3 vagy 14,7 millió forintért. Persze a legjobb az, ha a saját szemeddel is meggyőződsz az autó képességeiről, amire az
Emil Frey Subaru márkakereskedésében lehetőséged nyílik, hiszen rendkívül kedves értékesítők várnak, akár próbakörre is.
Próbáld ki! A puding próbája az evés!
Árak
Tesztmodell alapára
13 870 000 Ft (2024.07.22.)
Tesztautó ára
14 300 000 Ft (2024.07.22.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1995 cm3
Teljesítmény:
101 kW (137 LE) 5600 1/min-nél
Nyomaték:
182 Nm 4000 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
10,8 s
Gyári vegyes fogyasztás:
7,7 l/100km
Méretek
Karosszéria-kivitel:
Crossover
Motor és váltó
Hengerűrtartalom:
1995 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
fokozatmentes automata
Nyomaték:
182 Nm 4000 1/min-nél
Teljesítmény:
101 kW (137 LE) 5600 1/min-nél
Menetteljesítmény
Gyorsulás 100 km/h-ra:
10,8 s
Gyári vegyes fogyasztás:
7,7 l/100km
Fogyasztás a használónál:
7,6 l/100km
Sajnos olyan ritkán van új Subaru-teszt idehaza, hogy kíváncsi is voltam, milyen modelljei elérhetők nálunk jelenleg a Subarunak. A Crosstreken kívül a Solterrát látatlanban rávágtam, az Outbacket is, de legnagyobb meglepetésemre Impreza és Forester is kapható az e-boxer motorral. Méltatlanul mellőzött márka, nem ezt érdemli, nem rémlenek hazai Forester-tesztek, sem Impreza-tesztek a közelmúltból, és miután a dízelboxeres „majomkodás” már évek óta nem téma és a márka tekintélyes részben Toyota, érthetetlen, miért nem villan fel a japán autót keresők radarján gyakrabban. Ami pedig mindig lesokkol, amikor egyesek azt mondják róla, hogy „rétegmárka”. Na, ugyan, mi a túróért lenne az? :O