De hiszen ez egy Multipla. Fiat 500L teszt

Fiat 500L 1.3 Mjet 16V PopStar teszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Megint van különleges kinézetű olasz egyterű, s az végül is mindegy, hogy nem Multipla, hanem 500 a neve. Azaz 500L. A Fiat új MPV-jét 1,3 literes dízelmotorral teszteltük.


A modern 500-as sikerein felbuzdulva és a piaci trendeknek megfelelően egyterű és még divatosabb szabadidő-autó is készült a retrómini fémjelezte sorozatból. Utóbbi, a persze csak ránézésre terepes Trekking európai debütálására sem kell sokat várnunk, előbbivel bezzeg már tavaly kijött a Fiat, s végre tesztpéldányt is kaptunk belőle. Az ős-Multiplát és a 2010-ig gyártottat is megidéző, Szerbiában nyújtott Punto-padlóra gyártott, ötletnek jó, nálunk szinte ismeretlen és semmilyen Ideát pedig végképp feledtető 500L 1.3-as Mjet motorral és gazdag felszereltséggel járt nálunk.
Hirdetés
Tehát 500L. L, mint nagy. Long, large, lungo, largo, stb. Az XS-es sima 500-asnál 60 centivel nagyobb, 4,15 méteres hossza az amilyen (kiváltképp 2004-ig) csúnyácska, olyan praktikus Multipláét is lazán kenterbe veri. Annyira mondjuk nem széles, de nem is kapható másként, „csak” ötszemélyesen. Egyesek szerint az 500L sem a legszebb – igazuk lehet. De ízig-vérig olasz, s azért felismerhető benne az 500 (meg a Panda), és az jó. Másoknak a Countryman jutott eszébe a tesztautó – sziluettje - láttán, és velük is kár vitatkozni, mondván a Mini crossover, a Fiat meg egyterű, hiszen az autós újságírókon kívül másokat nemigen érdekel a lássuk be, néha már-már beteges kategorizálás. A soklámpás pofi amúgy aranyos, a farrész ugyancsak nem rossz, egyedül oldalról foghatja el az embert némi aránytalanság-érzet. Még a 225/45 R17-es pöpec könnyűfém kerekek optikailag jótékony (és igen, rugózási komfortban kevésbé áldásos) hatásával együtt is.
Milyen az utastér? A manapság oly’ divatos színes, vidám betéteknek és az óriási, motorral mozgatható árnyékolós panorámatetőn át beszűrődő fénynek is hála hangulatos, szellős. (Kár, hogy 250 ezerért fix a tető, a nyithatóért még 100 ezer forintot kell a kasszában hagyni.) A szellősséget komoly méretek is alátámasztani hivatottak, ám ezen a téren azért akad furcsaság. Ez pedig elsősorban abban áll, hogy míg elöl szédületes a fejtér, a hátsó sor jóval magasabbra került. Így aztán hátul csak 160 centis magasságig kényelmes az autó, hátra-középre ültetni meg csupán még kisebbeket ér. Gyerkőcöket, igen. Nem is az üvegtetővel vészesen közeli plafon, hanem amiatt, hogy a hátsó-középső fejtámla nem húzható ki annyira, mint a többi.
Kárpótlásként alig zavaró a kardánalagút, osztottan sínen tologatható és háttámlaszögben is állítható a két szélső helyen Isofix-csatlakozós ülés, a ki/beszállás pedig gyerekjáték. Tovább a variálhatóság mezején: az anyósülés támlája síkba dönthető, ergo egészen (2,4 m) hosszú tárgyakat is szállíthatunk az 500L feneketlennek tűnő bendőjében. Természetesen a hátsó pad sínen tologathatósága az alacsony peremű, nagy nyílású, dupla fenekű csomagtartó befogadóképességét is növelheti, ha nincs szükség a nagyautós lábtérre – ebben az esetben a raktér 400 literes, korrekt méretű.
Tesztautónkban az első székek hátán kis fiók volt, de háló és asztalka is kérhető, amennyiben arra van igény. Pohártartó és miegyéb tárolására alkalmas fiók vagy mélyedés megannyi található, miként az alap is egy családi mindenesnél. Kesztyűtartóból például kettő fedeles és egy nyitott is van, de nincs kétségünk afelől, hogy egy átlagos família mindet beteríti a hétköznapi limlomokkal. Az ajtózsebek 0,5 literes palackokat nyelnek el, míg mondjuk egy 1,5 literes középen a Pandáéra emlékeztetően fura alakú kézifék és a vezetőoldali – extra – könyöklő mögött fér el.
Érintettük már egy-egy elemét, hát tisztázzuk a felszereltséget: széria (a kizárólag az 1.4-es benzineshez választható Pop szinten és egyebek mellett) - a visszagurulás-gátlós ESP, a 6 légzsák, a távirányítós központi zár, a 4 irányban állítható kormány, az állítható magasságú vezetőülés, az elektromos ablak elöl és az áthelyezhető raktérpadló. Manuális légkondit a PopStar szinttől fölfelé ad az 500L, a kétzónás digitklíma felára 60 ezer forint. A PopStar csomag még elektromosan állítható és fűthető külső tükröket, bőr multikormányt, bőr váltógombot, a 15 colos lemez- helyett 16 hüvelykes alufelnit, tempomatot, turbómotoroknál stop-start automatikus motorleállító és –újraindító rendszert, CD-s rádiót is magában foglal, utóbbit Bluetooth-kihangosítóval, USB- és AUX-csatlakozóval, illetve 5 colos érintőképernyős kijelzővel.
Van továbbá Easy és Lounge felszereltségi lépcső is, de bölcsebb belátni, hogy szinte minden rendelhető, s tán azt átfutni, mivel, milyen extrákkal kényeztetett még a tesztautó. Nos, többek között fény- és esőszenzorral, tavaszi időben nyilván csak dísz első ülésfűtéssel, utasoldalon is állítható magasságú üléssel, tolatóradarral, valamint vezető- és utasoldali elektromos deréktámaszt, plusz a sofőrnek karfát kínáló Komfort csomaggal. Tételenként nem vészesen drágán, de azért nem nehéz néhány „százassal” megfejelni a vételárat.
Még elégedetten nyugtázzuk, hogy hátunk megett feliratos az üléshuzat, hogy mókás alakú, mégis kézre eső a váltó gombja, szoknyáján (és a kalaptartón is) hetyke, logós patent trónol, s hogy fejünk felett napszemüvegtartó figyel. Hogy (szemben a Pandával) a kapaszkodók csillapítottak, hogy a napellenzőkben megvilágíthatóak a piperetükrök, s hogy az összes ablakemelő le-fel automata. Hogy a tükrök méretesek, s hogy hátra és hátra-oldalra remekül kilátni. Hogy a géptető teleszkópos, s hogy az okosított betöltőnyílás révén nem lehet félretankolni a kocsit. De menet közben már sűrűn ráncolódik a homlok és egyre csak egymás társaságát keresik a szemöldökök. Mert a combot valahogy nyomja, oldaltartást viszont alig biztosít a lapjával rövidke ülés. Mert a „második” A-oszlop vaskos, sokat kitakar. Mert a magasságában nem állítható biztonsági öv becsatolására csak piktogram emlékeztet, hangjelzés nem. (Hogy lett így meg az 5 csillagos törésteszt? Vagy csupán a tesztautóban makacsolta meg magát a rendszer?)
Az is bosszantó, hogy a műanyagok nem kőkemények, de cserébe gyorsan karcolódnak, s mintha minden kis piszok örök nyomot hagyna a felületükön. A volán mögé, a balos bajusz alá helyezett tempomat-kapcsoló nem látszik, s tanulni kell a kezelését. (Hogy ötöt villant a komfortindex? Ennél súlyosabb problémája sose legyen senkinek.) Aztán a motor, a „jó” öreg 1.3-as, azaz 1.25-ös kisdízel: itt épp 85 lóerős, 200 Nm nyomatékú, és pláne stop-startosan baromi szerényen csipeget a gázolajból (a gyári érték 4,2, tesztátlagunk 4,7 l/100 km lett az 1,3 tonnás gömböccel), ugyanakkor jelentős a turbólyuk, nem túl szívderítő a kerepelés meg a csörgés, sem a hamar elgyengülés. Pályán a zaja még épp nem durván zavaró, a 130-at 3000-nél futja – az övé 5, a más motorral szerelt verzióké (szívó 1.4 és turbós 0.9 TwinAir benzines, illetve 1.6 Mjet) 6 fokozatú. Ha már váltó: egész pontosan kapcsolható, rendesen megvezetett. A futómű a szokásos elöl MacPherson, hátul csatolt lengőkaros, hangolása komfortos, bár a 17 colosnál kisebb és kevésbé peres gumi tuti jobb vásár úthiba-vasalásilag. Oldaldőlés, billegés? Persze, hogy érezhető: magas építésű az 500L. Kormánya nem pusztán City-módban túlszervózott, egyenesfutása közepes. Parkolni nem kihívás vele, fékrendszere hátul is tárcsás. A menetstabilizáló nem, csak a kipörgésgátló iktatható ki. A váltásiesedékesség-jelző lefelé is aktív, nem csak felfelé, mint a Pandában és még annyi más egyéb márka egyéb modelljében.
Na most akkor jó autó ez az 500L, vagy nem annyira az? Mindenesetre stílusos, karakteres, okos, ügyes, tágas, nem unalmas. Egyszer majd kávét is főzhet. Sajnos meg is kérik az árát: pillanatnyilag 3,79 millióról indul 1.4-es Popként, tehát klíma nélkül, kvázi fapadosan. A már jóléti 1.3 Mjet PopStar akciós alapára 5,1 millió forint, hűha… Hűha bizony. Ezért a pénzért sok minden mást kapni egyedi ajtómegoldásokkal csábító B-Maxtól Meriváig, szimplán szerethető Jazztől Note-ig, sőt még nagyobb, kompakt egyterűek (vagy ferdehátúak vagy kombik) tucatjaiból is válogathat a családfő - telített a piac. Totónyelven fix 1-es, hogy nem lesz, nem lehet olyan népszerű, mint a mini 500-as, de egyeseket le fog venni a lábáról, hogy később, már használtan olyan titkos tipp legyen, mint a Multipla.
Értékelés
Pozitív
Mókás, dizájnos, tágas, ügyesen variálható, keveset fogyaszt
Negatív
Hátul csak gyerekeknek kényelmes, a motor alul nagyon gyenge, drága
Árak
Tesztmodell alapára
5 100 000 Ft (2013.05.29.)
Tesztautó ára
5 790 000 Ft (2013.05.29.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1248 cm3
Teljesítmény:
62 kW (84 LE) 3500 1/min-nél
Nyomaték:
200 Nm 1500 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
14,9 s
Végsebesség:
165 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
4,2 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4147 mm
Szélesség:
1784 mm
Magasság:
1665 mm
Saját tömeg:
1315 kg
Össztömeg:
1875 kg
Tengelytáv:
2612 mm
Karosszéria-kivitel:
egyterű
Csomagtér:
343-400-13 l
Belső szélesség elöl:
1400 mm
Belső szélesség hátul:
1340 mm
Belmagasság elöl:
930-1010 mm
Belmagasság hátul:
860 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
180-280 mm
Ülőlap hossza elöl:
500 mm
Ülőlap hossza hátul:
520 mm
Csomagtér maximális szélessége:
970 mm
Csomagtér magassága:
630-1000 mm
Csomagtér hossza:
670 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1450 mm
Raktérnyílás szélessége:
980 mm
Raktérnyílás magassága:
960 mm
Motor és váltó
Motor:
Dízel üzemű
Motorosztály:
Euro 5
Hengerűrtartalom:
1248 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
manuális - 5 fokozatú
Nyomaték:
200 Nm 1500 1/min-nél
Teljesítmény:
62 kW (84 LE) 3500 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
165 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
14,9 s
CO2-kibocsátás:
110 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
4,2 l/100km
Fogyasztás a használónál:
4,7 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
59 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
63 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
68 dB(A)
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

6 thoughts on “De hiszen ez egy Multipla. Fiat 500L teszt

  • 2017.10.30. at 03:16
    Permalink

    Ismét csak előjön a magyar újságírás jellemzője, ha a teszt alanya olasz, az sosem lehet jó – „[b]Az is bosszantó, hogy a műanyagok nem kőkemények[/b]”

    Más autó esetében felrónák a kopogós kemény műanyagokat, de most épp ennek a hiánya zavaró???
    Nyuszika és a sapka. Ha olasz, akkor csak és kizárólag „szarolasz” lehet ez kell legen a verdict.

  • 2017.10.30. at 03:16
    Permalink

    Nekem KIFEJEZETTEN tetszik a piros fényes belső tér (műszerfal). Ezt is az 500-ból vették át ami a retro kort idézi.Csak valaki nem ismeri fel a régi kor elemeit. A motorra tekintve abszolút nem hangos nem tudom a cikk író miről beszél. A fékhatás valami baromi jó!! Szinte csak rá gondol az ember és megfejeled a kormányt olyat fékez.Május végen nyílt nap volt a Duna autónál kilehetett próbálni többféle márkát. Elmentünk kipróbáltuk a honda civic 1.6Dieselt , a fiat 500L-t, toyotákat még előbbi nyílt napokról , skodát is kiakartam próbálni de arra 30 perc várakozás után kerültünk volna sorra. A fiatnak volt a legjobb fékhatása a próbált kocsik közül.Teljesen meglepődtem rajta, hogy milyen érzékenyen reagál. A biztonsági övet meg be kell kapcsolni és kész!

  • 2017.10.30. at 03:16
    Permalink

    A biztonsági őv bekapcsolására figyelmeztető csipogást nyilván valamelyik előző tesztelő kapcsoltatta ki. (Examinerrel kikapcsolható,) Ilyenkor a menüben felbukkan egy sor, amivel vissza lehet kapcsolni, de kikapcsolni újra csak műszerrel lehet. (Ez az 5 csillag ára.)

Vélemény, hozzászólás?