Cukor hajthatja a jövő autóját
Üzemanyag és energia is nyerhető cukorból
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
A legfrissebb kísérletek szerint akár a benzines autók által hasznosítható üzemanyag, illetve a villanymotorokat tápláló áram is nyerhető a cukorból.
Az új, természetesen megújuló energiahordozón alapuló üzemanyag-készítési eljárást kifejlesztő kutatók szerint az általuk alkalmazott módszer egyik legfőbb előnye gazdaságossága. Érvelésük alapján a cukor mikroorganizmusok segítségével történő erjesztése, és az abból fejlődő izobután gázokból nyert folyékony üzemanyag szerényebb energiaigényű, mint a többi biohajtóanyag. A francia Global Bioenergies által laboratóriumi körülmények között már próbált eljárásra jelenleg az Audi partnerségével építenek két tanulmányüzemet, a nagyobbikban állítólag évi 100 000 liter bioüzemanyag készülhet majd. Ez persze a világ, de még kicsinyke országunk üzemanyag-fogyasztásához mérten is szerény mennyiség, mégis segítheti a belső égésű motorok mind további üzemeltethetőségét. A cukorból nyert szintetikus bioüzemanyag előnye nem csak az, hogy használható a benzin helyett, hanem az is, hogy szabadon keverhető is azzal. Míg a franciák a benzinmotorok által hasznosítható bioüzemanyagot készítettek cukorból, a Virginai Műszaki Egyetem kutatói a hagyományos akkumulátorok kiváltására építettek azoknál olcsóbban, környezetkímélőbb módon előállítható, nagyságrendekkel nagyobb kapacitású energiatárolókat. Az amerikai kutatók ráadásul nem csak energiatárolásra, hanem hidrogén, és mellesleg áram előállítására képes módszert is kidolgoztak a cukorra. Így, azaz elektromos autókat hajtva még hatékonyabban lehet a jövő üzemanyaga a cukor.
Azért elég sok kérdés hagy maga mögött a cikk és külföldi oldalakon sincs több infó. Mondjuk az e85 után nem tűnik túl életképesnek, csak az energiatárolós fejlesztési irány.