Ilona Gizińska, a Centre for Eastern Studies kutatója és Magyarország-szakértője nyilatkozott a Politicónak, elmondva, hogy "heteken belül" az egekbe szökő energiaárak jöhetnek, emiatt üzemanyag- és áramhiány is kialakulhat itthon. Megjegyezte még, hogy Magyarország olajimportjának 70 százaléka Oroszországból származik és ennek a fele a Lukoiltól.
Magyarországon léteznek olajalapú áramtermelő létesítmények is, amelyek például pont a nyári hőhullám idején is segítik a megnövekedett igények kielégítését a csúcsfogyasztás idején. Ezek kiesése is problémát okozhat
Magyarországnak tehát gyorsan kell cselekednie, hogy más lehetőségeket találjon, hiszen Szíjjártó Péter, külügyminiszter is úgy nyilatkozott pénteken, hogy egyelőre csak középtávon megoldott a helyzet. A Politico megszólaltatta a Kpler energetikai elemző cég nyersolaj-szakértőjét, Katona Viktrot is: „
A szállítások elhúzódó leállása arra kényszerítené a regionális finomítókat, hogy megcsapolják készleteiket, leépítsék azokat, és közben valamilyen diplomáciai megoldást keressenek a kérdésre.”
Mik a lehetőségek? Ilona Gizińska kutató szerint szóba jöhet a további import a Rosnefttől, vagy a horvátországi szállításokat is lehetne növelni az Adria csővezetéken keresztül, bár azt nem tette hozzá, hogy a horvát üzemeltető durván megemelte a szállítási díjat, illetve a MOL-nak nincs szerződése az orosz állami tulajdonó Rosneft vállalattal. Ezeken kívül Magyarország felszabadíthatja stratégiai vésztartalékának egy részét is, amely 90 napra elegendő olajat tartalmaz.
Majd az ukránok nem kapnak a magyar és szlovák gázolajból/benzinből, ennyi. Gondolom nincsenek rászorulva, azért voltak ilyen kedvesek velünk minden eddigi segítségünk ellenére…