Borfesztiválra hajt az új Volkswagen Passat
Csináltass vele IQ tesztet, ha kíváncsi vagy: vajon ez már a legújabb Volkswagen Passat?
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Kevéssé látható külső változtatásokkal és sok-sok új szolgáltatással frissült Volkswagen Passat nyolcadik generációja. Már hazánkba is befutott.
Igazi kortükör a Volkswagen Passat, illetve annak megújulása. A Volkswagen legalább követi, ha nem diktálja az autópiac trendjeit, s alighanem ennek köszönhető, hogy az eddigi nyolc generációnyi Passatból is eladott már szolid 30 millió példányt. Miként frissült most meg a 2014 végén megjelent és 2015-ben piacra lépett, Év Autója díjat is nyert nyolcadik generáció? Kívülről kevéssé látványosan, tudásával viszont annál inkább.
Érthető, hogy a Passat vonalaihoz csak óvatosan nyúltak, hiszen még tavaly is vezette a D kategória eladásait, Európában és hazánkban is. Igaz, a SUV-láz miatt erősen szűkülő szegmensről van szó. Újak a lökhárítók, van friss szín és felni, meg persze újak a lámpák is. Nem is az a nagy szó, hogy változott az elrendezésük, hanem az, hogy a Touareg után itt is megjelent az IQ.Light LED mátrix fényszóró, ami teljesen dinamikusan változtatja fénycsóváját és ad - a szembe jövő számára is - vakításmentes távfényt.
Ahogyan a fényszóró, úgy a Passat egésze is leginkább tudásával újult meg. Az infotainment állandó internetet és internetes rádiókat magától is adhat, de természetesen van Apple CarPlay és okostelefonos alkalmazás is. Utóbbi We Connect, illetve profibb verziójával We Connect Plus névre hallgat. A második már elég komoly távfelügyeleti opciókat is ad, beállíthatjuk, hogy mely terület elhagyásakor, milyen sebesség elérésekor küldjön nekünk riasztást, ha éppen kölcsönadjuk valakinek az autót, itt továbbá az autó kulcsa mobiltelefonra is kiosztható, idővel pedig akár az is konfigurálható lesz a We Deliver szolgáltatás által, hogy egy-egy csomag kézbesítéséhez a futár kinyithassa a csomagteret, rendeltünk árunkat pedig oda helyezze el. A plug-in hybrid esetén a klimatizálás is szabályozható telefonról.
Ha már hibrid: a Passat facelift legjelentősebb újdonsága, hogy a GTE akkukapacitását csaknem harmadával (13 Kwh-ra) növelték, így a korábbi mérési ciklus szerint 70 kilométer feletti emissziómentes hatótáv adódna, de a WLTP norma szerint is megvan 56 kilométer (ami a gyakorlatban könnyedén elérhető 60-at jelent). Ez a hatótáv a hazai szabályzás szigorítása esetén is zöld rendszámosnak ígérkezik. Ha ez nem lenne elég érv: a 218 lóerős rendszerteljesítményű (szedánként és kombiként egyaránt elérhető) GTE már most teljesíti a 2021-től hatályba lépő Euro 6d emissziós normát.
Sima, persze turbós és közvetlen befecskendezésű, ma már részecskeszűrős benzinesből 1,5 literes, 150 lóerős, valamint 2,0 literes (190 vagy 272 lóerős) TSI-k választhatók, a 2,0 literes TDI 150, 190 és két turbóval 240 lóerővel érhető el. DSG automata váltó és 4Motion összkerékhajtás, valamint emelt futóműves Alltrack terepkombi egyaránt szerepel a kínálatban. A legújabb gázolajosok már kettős AdBlue adagolással tisztítják kipufogógázaikat, a korábbiaknál kevesebb szén-dioxidot pufognak ki, az Euro 6d-TEMP normát pedig - kevéssé meglepő módon - az összes friss Passat teljesíti.
Ára már van, de még nem kapható!
Nem csak a Passat frissítése, az is kortükör, hogy még nem kapta meg a szükséges engedélyeket a hazai forgalmazáshoz (illetve az üzembe helyezéshez), így hiába van meg a kalkulált, egyáltalán nem szerény, 9,748 millió forintos ára, most még nem lehet rendelést leadni rá. Az ár mögött egyébként komoly technika és felszereltség lapul. Az 1.5 TSI alapmotor a maga 150 lóerejével bőségesen korrekt, továbbá az ellátmány is. A szokásos Trendline, Comfortline és Highline helyett Business és Elegance verziók választhatók, már a nyitó, azaz a Business is LED fényszórós, kétzónás automata klímás és Bluetooth kihangosítós, de még a 210 km/órás tempóig (kézi váltó esetén 30, automatával 0 km/órától elérhető) részleges önvezetés (távolságtartó tempomat és sávtartó) is benne van. Az Elegane alapból is 3 zónás klímás, elöl fűthető sportüléses, bőr/Alcantara kárpitozású, továbbá műszerblokkjánál és lökhárítóin is krómkeretes. Opcióként millió egyéb mellett digitális műszerblokk, 700 wattos Dynaudio hifi, vezeték nélküli telefontöltés és vontatmánystabilizáló is elérhető. A Passat tehát azon túl, hogy sima (szedán vagy kombi), sportos R-Line, terepes Alltrack vagy zöld rendszámos GTE, az extrázással is meglehetősen személyre szabható. A friss Passat hazánkban a csütörtökön nyíló Budapest Borfesztiválon ünnepli közönségpremierjét. Vezetni ott semmiképp sem lehet, csodálni azonban igen.