BMW i8: nem álom, valóság
Bemutatta a BMW az i8 sportkocsi szériaváltozatát Frankfurtban
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
A BMW az i almárkával kívánja bizonyítani, hogy a vezetés öröme nem jelenti jövőnk felégetését, azaz van lehetőség a sportos, de környezetkímélő autózásra is.
Az i-sorozat második tagjaként bemutatott i8-as vérbeli sportautó és vérbeli BMW. Hálózatról tölthető (plug-in) hibrid hajtásrendszerét szénszál-erősítésű műanyag (CFK) utascellával, alumínium vázszerkezettel, valamint fejlett elektromos töltéstárolóval és futóművel kombinálja. A 2+2 üléses kocsit már a tervezéskor plug-in hibridhajtásúra álmodták meg.
A sajtóanyag szerint a BMW i8 teljesen feltöltött akkumulátorral 100 kilométerenként 2,5 liter benzint fogyaszt átlagban. A kocsi tisztán elektromos módban 35 kilométert tehet meg. Ennek alapján 100 kilométerre mintegy 15 kWh energiaigény számítható, ami a kb. 50 forint/kWh áramdíj mellett 750 forint energiaköltséget jelent 100 kilométerenként. Ez a jelenlegi árszint ismeretében valamivel kevesebb, mint két liter szuperbenzin ellenértékének felel meg. Ha ezeket összeadjuk, akkor a kocsi benzinre számított fogyasztása 4-5 liter körüli 100 kilométerenként. Hatótávja kb. 500 kilométer.
A 4689 milliméter hosszú, 1942 milliméter széles és 1293 milliméter magas sportautó tengelytávja 2800 milliméter. A BMW i8 tömegközéppontjának magassága a 460 millimétert sem éri el, a BMW csoport egyetlen más jelenlegi modellje sem rendelkezik ilyen alacsony tömegközépponttal. Tömegeloszlása 50:50 arányú. Hajtása hibridspecifikus összkerék-meghajtás: a hátsó kerekeket a háromhengeres 231 lóerős, 1499 köbcentis turbós motor hajtja (legnagyobb nyomatéka 320 Nm), az első kerekeket a 131 lóerős (250 Nm maximális nyomatékkal bíró) villanymotor forgatja. Az együttes rendszerteljesítmény 362 lóerő és 570 Nm. Váltója hatfokozató automata, illetve kétfokozatú automata, kerekei 20 hüvelykesek (elöl 195/50 R20, hátul 215/45 R20 méretű gumikkal). Álló helyzetből 100 kilométer/óra sebességre 4,5 másodperc alatt gyorsul fel, végsebességét elektronika korlátozza 250 kilométer/óránál. Tisztán elektromos módban 120 kilométer/óra a végsebessége.
A BMW i8 elsősorban szénszál-erősítésű műanyag utascellájának köszönheti 1490 kilogramm saját tömegét. A high-tech anyag alkalmazása minimum azonos szilárdság mellett mintegy 50 százalékos tömegmegtakarítást tesz lehetővé az acél, illetve 30 százalékot az alumíniumkomponensekkel összevetve. Az ajtók szerkezete szénszál-erősítésű műanyag tartóvázból és alumínium külső borításból épül fel, a hagyományos konstrukciókhoz viszonyítva mintegy 50 százalékkal alacsonyabb tömeggel. A műszerfal magnézium tartószerkezete mindjárt kétféle módon is mérsékli a tömeget. A cockpit így mintegy 30 százalékkal könnyebb, mint a hasonló élményt adó BMW 6-os modelleké.
Világítása az új prémium BMW-knél megszokottan LED-es, de nem kizárólag. A BMW i8 a világ első sorozatgyártású autójaként kínál extrafelszerelésként lézer-fényszórókat, amelyek igen fényes, mégis kellemesen észlelhető, tiszta fehér fénnyel szolgálnak. A fény az apró lézerdiódák sugarainak foszfortartalmú anyaggal végzett szabályozott átalakításával jön létre. Mivel a lézerfény monokromatikus, azaz egységes hullámhossz (azonos frekvencia) jellemzi, s szinte párhuzamos, igen nagy fénysűrűségű kévét produkál. Ez nagyjából ezerszer intenzívebb megvilágítást biztosít, mint a hagyományos LED-egységek, emellett különösen pontosan irányítható. Energiaigénye még az eleve igen takarékos LED-fényszórókhoz képest is bő 50 százalékkal alacsonyabb. A lézerfény wattonként mintegy 170, míg a LED-világítás csupán nagyjából 100 lumen előállítására alkalmas
A légkondicionáló berendezés légcsatornáinak innovatív habtechnológiája a hagyományos alkatrészekkel szemben 60 százalékos tömeg-megtakarítást hozott. Az elektromos motor és a teljesítmény-szabályzó elektronika közvetlen csatlakozása jelentősen csökkenti a szükséges kábelek mennyiségét, amelyek tömegét részben alumíniumhuzalok alkalmazásával mérsékelték tovább.
A BMW tájékoztatása szerint az i8 a világ első sorozatgyártású gépkocsija, amelybe kémiai úton edzett, különösen vékony és nagyon kemény üveget építenek. A BMW i8 utas- és csomagtere közötti elválasztó felület két, egyenként mindössze 0,7 milliméter vastagságú, kémiai úton edzett üveglapból áll, amelyek között hangszigetelő fólia húzódik.
A BMW i8.akban felhasznált alumínium többségében újrahasznosításból származik, s megújuló forrásokból nyert energia felhasználásával munkálják meg. A szénszál-erősítésű műanyag gyártása során keletkező darabolási hulladék, illetve a balesetet szenvedett és öreg járművekből származó anyagok vagy közvetlenül a gyártási folyamatban, vagy más jellegű alkalmazások során hasznosíthatók. Az ülések és a műszerfal felületein alkalmazott bőrborításokat az olívafák leveléből készített kivonattal cserzik. Nyersanyagként kizárólag Németországból, Ausztriából és Svájcból származó szarvasmarha-bőr szolgál. A természetes megmunkálásra Németországban kerül sor, rövid szállítási utakat biztosítva a BMW i8 lipcsei termelési helyszínéig.
Hasonlóképpen innovatív újrahasznosítási eljáráshoz kapcsolódik a különböző textilanyagok előállítása, amelyek a BMW i8 utasterében az ülések és az ajtókárpitok díszcsíkjaiként, illetve a mennyezetkárpit és a szőnyegek anyagaiként, valamint az ajtóoszlopok és a padlózat kárpitjaiként jelennek meg. Nyersanyag a speciális poliészter-granulátum, amely többek között PET-újrahasznosításból származik, és egy különleges eljárás során mintegy 40 százalék gyapjúval keverve kárpitanyagként szolgálhat. A BMW i gépkocsik lipcsei gyártásához száz százalékban megújuló szélenergiát használnak, tehát nem csak használatukkal, már előállításukkal is környezetbarát autók.
Pontosan tudom, nem is értem miért mondod.
Már régi hír ezért felejthetted el, hogy a Bmw lepaktált a Toyotával.
Kimaradt a lényeg, kanyarban már csak azért is lenne jobb a tapadás, mert a hátsó kerekesnek van egy orrtolós viselkedése, amit itt „kihúzna” az első hajtás. Nem sok, de ilyen alacsony súlypontnál és tengelytávnál még vékony gumival is jelentős előny szerintem.
Kanyarban tényleg nem, de ott úgyis csak kevesen feszegetik a határokat. Mindegy, melóba járósnak elmegy:)
Az összkerékhajtással csak gyorsulásban nyersz tapadást, kanyarodni nem fogsz tudni jelentősen gyorsabban, száraz aszfalton legalábbis biztos nem, mert ott a hátsókerékhajtás is le tudja vinni az erőt. Kis tapadás esetén előny a könnyebb irányítás, és az, hogy a gyorsító erők négy keréken oszlanak el, így nem fog olyan hamar elveszni a tapadás egy tengelyen. A 3 hengerest hallottam youtube videón szólni, nem annyira vészes a hangja.
Mindent a minimális légellenállásért:D Összkerékkel szerintem nem kisebb a tapadás, csak megszoktuk hátul a 9+ collt és az ahhoz való gumit:D Itt meg elvileg összeadódik az első-hátsó gumi szélessége, gondolom én:D Engem a 3 hengeres kis turbós zümmögése inkább zavarna, meg az új fény, amit megint mindenki másolni fog mint anno az angel eyes-t. Mondjuk ez nem az i8 hibája:D
Nem igazán láttam még autót, ami ennyire hasonlított volna a koncenpcióautóra, amivel felvezették, és ez jó. A forma nagyon merész, de szerintem teli találat.
Azért kíváncsi lennék, hány kg lenne az autó hagyományos motorral és hajtáslánccal.
A gumik méretei elég szokatlanok, valószínűleg nem ez az autó fogja dönteni a körrekordokat, de lehet, hogy a vezetése épp a kisebb tapadás miatt nagy élmény lesz. Mindenesetre nem szívesen gumiznám fel. 🙂
Engem viszont bosszantana, hogy a méregdrága autóm újrahasznosított anyagokból van. De most ez a menő, a „zöldség”. Már minden a marketingről és a divatról szól az autógyártásban is.
De hol van ilyenkor essháromezer és a többi „csakajapánazöld” fanatikus?:)