Biztonságosabban navigálhatunk a Garmin rendszerével

Navigációt a szélvédőre, minden autóba! Ezt kínálja a Garmin

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Gyári extraként még csak az autók töredékénél érhető el a szélvédőre vetített navigáció, azokhoz sem olcsón. A Garmin kütyüje viszont megfizethető.


Mit csinál az autós, ha nem tudja hova kell mennie? Lassít, nézelődik, feltartja, és egyben veszélyezteti is a forgalmat, hiszen nem azt figyeli, hanem az utcanév-táblákat vizslatja, próbálja megtalálni úticélját. Segítség a navigáció, ami azonban ugyancsak a műszerfalra-pillantást igényli. Az igazi megoldást, a szélvédőre vetített (Head Up Display-jel kombinált) navigációt természetesen már ismerjük, leginkább a drágább prémiummodellekből, de tény, hogy a rendszer terjed. Azonban ma még drága, a gyári navigációval együtt jellemzően több százezer forintos extra, s az is igaz, hogy néhány autó esetében hiába rendeljük meg a navigációt és a Head Up Display-t is, nem biztos, hogy a navigációs utasítások kivetítésre kerülnek.
Hirdetés


Ezért is érdekes a Garmin HUD rendszere, ami a tavaly próbált, szintén minden autóba betehető Head Up Display-nél sokkalta igényesebb, összetettebb és persze hasznosabb rendszer. Itt ugyanis saját plexilapra vetít a készülék, nem kell a szélvédőre fóliát ragasztani, s ahhoz pozicionálni a vetítőt, hanem egy komplett egységet kapunk, kvázi hibalehetőség nélkül. Ez csak az egyik óriási előny, a másik, hogy nem csak aktuális tempónkat láthatjuk kivetítve, hanem akár egy teljes navigációs rendszert is. Az úton lévő (a navigációs szoftverben szereplő) sebességkorlátozást és persze saját tempónkat, valamint a haladás égtájak szerinti irányát akkor is leolvashatjuk, ha épp nem állítottunk be célt. Amennyiben pedig beállítottunk, akkor az is megjelenik, hogy mikor fogunk megérkezni, és persze az is, hogy mi a következő manőver/fordulás, amit végre kell hajtanunk, oda hány méter múlva érkezünk, ha van sávinformáció, melyik sávban kell haladnunk. Egy pirosan felvillanó ikon külön figyelmeztet arról, ha túlléptük az adott útszakaszon érvényes sebességhatárt. Torlódásról és a közelben lévő telepített sebességmérő berendezésekről is különböző ikonok felvillantásával figyelmeztet bennünket a HUD.
A Garmin HUD jelenleg kizárólag kétféle navigációs szoftverrel kompatibilis. A Garmin Street Pilot Magyarország-térképet nem tartalmaz, így hazánkban ennek az alkalmazásnak nem sok hasznát vesszük. A másik program a Navigon, amely Android, iOS és Windows Phone alapú okostelefonokkal kompatibilis. A Head Up Display egyébként nem tartalmaz beépített GPS egységet, a pozicionálás a telefonba épített GPS vevő feladata. A két eszköz Bluetooth-kapcsolaton keresztül kommunikál egymással (az okostelefonok számára nem probléma, hogy egyszerre kiszolgálják a HUD-ot is, illetve másik Bluetooth-kapcsolattal a kihangosítóra is csatlakozzanak). Kis szépséghiba, hogy az ingyenes Waze vagy a Google Navigáció nem kompatibilis a Garminnal.
A Garmin HUD ára 49 900 forint (a GPS Aréna kínálatában). Ezen kívül a külön, az okostelefon operációs rendszerétől függő alkalmazás-letöltő központban (App Store, Google Play, Windows Phone Store) vásárolható meg és tölthető le a Navigon szoftver 18-23 ezer Ft között árakon (a Garmin HUD ára a navigációs szoftvert ugyanis nem tartalmazza). Ezzel a kivetített navigáció összesen 68-73 ezer Ft-ba kerül. Ez az összeg nyilván nem kevés pénz, azonban mai árakon nem tesz ki négy átlagos teletankolást, s a gyári rendszerek árához képest is igencsak alacsony.
A HUD-egységet szivargyújtó-töltőről táplálhatjuk, saját akkumulátorral nem rendelkezik. Előny, hogy nem foglalja el teljes mértékben a szivargyújtó-csatlakozót, hiszen egy USB-aljzatot is ad, onnan tudjuk tölteni (külön elosztó nélkül) bármilyen USB-kábellel okostelefonunkat is. A Garmin HUD szerencsére kellően nehéz ahhoz, hogy nanopad-szerűen jól ragadó, amúgy többféleképpen hajlítható talpával a műszerfalon még nem teljesen sík felületen is stabilan meg tudjon kapaszkodni; nem csúszkál el. Menet közben pont azt adja, amit egy Head Up Display-től elvárunk. Mutatja a tempót, a navigációt és az aktuális sebességlimitet. Utóbbit a gyári rendszerek elvétve tudják csak. Hosszasan ugyan nem próbáltuk a Navigon szoftvert, viszont szépen beszél magyarul, s állítólag jó navigátor. Ha valaki Head Up Display-re vágyik, annak jó ajánlat a Garmin terméke, már csak azért is mert árával önmagában is olcsóbb, mint bármelyik gyári ajánlat, s termékkapcsolásként új autót sem kell hozzá venni.
A Garmin HUD készüléket a GPS Arénától kaptuk kipróbálásra.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

Vélemény, hozzászólás?