Barátibb köntösben a legolcsóbb kombi – Dacia Logan MCV
Dacia Logan MCV 1.5 dCi 90 LE Arctic teszt
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Kívül-belül megújult a Dacia Logan MCV. Már új arccal, továbbra is hatalmas poggyásztérrel, csúcsdízellel vallott a román kombi.
Ráncfelvarrás. 2016 végén a Dacia teljes palettája megkapta a maga ráncfelvarrását. Először a Párizsi Autószalonon mutatkoztak be, később nemzetközi menetpróbájukon is próbáltuk a frissített kínálat tagjait. A facelift utáni Dacia-családból elsőként a Logan MCV érkezett tesztre. A már tavaly robotizált váltóval is megjelent, amúgy a piac legolcsóbbjának számító kombi lényege továbbra is változatlan: élhető motorokat, de legfőképp (kisautós mércével) hatalmas belteret ad. Most teljesen más felállásban, a 900 köbcentis turbós benzines helyett a 90 lóerős 1.5 dCi csúcsdízellel próbálhattuk az átgyúrt Logan MCV-t. Utóbbi dízel hátránya, hogy csak az Arctic, azaz csúcsfelszereltséggel választható, így a Logan ára is így a legdrágább. Persze a 3 430 000 forintos alapár korántsem nevezhető soknak egy ekkora kombinál. A külső megjelenés is előnyére változott, új a hűtőrács, amely krómcsíkja a már LED-es menetfénnyel szolgáló fényszóróban folytatódik. Karakteresebb az első lökhárító és vadiúj 15 colos dísztárcsája még inkább hasonlít fém társaihoz. Hátul az égvilágon semmi sem változott, továbbra is a hatalmas, 573 literes, támladöntéssel 1518 literesre bővíthető csomagtér az ütőkártyája.
Jobb hangulatú beltér. Persze az utastér is változott, a középkonzol nagy része és az ajtóbehúzók karbonszerű borítást kaptak. Új a kormánykerék is, formásabb, jobb fogású négyküllős cseréli a korábbi bumszli volánt, tőle máris jobb a minőségérzet. Bár az olcsó műanyagok továbbra is megmaradtak, az összhatás mégis barátibb. Az ajtók is finomabban záródnak már, régen sok panasz volt az olcsó csattanásra, a központi zár távirányítós. A legpraktikusabb újítás, ami más márkáknál említésre sem lenne méltó, hogy az ablakemelők gombjai végre az ajtókárpitra kerültek. Sőt, a sofőr ablaka automatán húzódik le-fel! Na, ezt nevezem! Azért hátra esetünkben tekerős ablakemelők kerültek, de extraként azok is lehetnek gombosak, helyük továbbra is hátul középen lenne. Furcsaság, hogy a stop-start kikapcsoló gombjának erősen világító vörös lámpácskája fölé hajolva kiégeti a szemünket. Van viszont Eco-gomb is, ami odafigyel a gázadásokra, nem tudunk „kilőni”, az elváltásokat előbb kéri a kijelzőn, továbbá gazdaságosabban működteti a légkondit. Persze nagyobb gázadásra utunkra enged, de a felesleges gyorsulásoktól megóv.
Hatalmas terek. Új extraként tolatókamera is kérhető, a kategóriának megfelelő felbontással, ami egy 4501 milliméter hosszú kombinál hasznos, és amit a korábbi teszt alatt – az ott is meglévő tolatóradar ellenére is – hiányoltam. Képét a mindössze 75 000 Ft felárat jelentő Media Nav Evolution infotainment-rendszer képernyőjén láthatjuk. Utóbbi 7 colos érintőfelületet ad, kissé lassan áll fel a rendszere, de utána gyors és praktikus kezelhetőségű. Telefont gyorsan csatlakoztat, de megmaradt idegesítő szokása, hogy a térkép megnyitásakor üzenetet dob fel a vezetés közbeni nyomkodás veszélyéről. Az ülések nagyon puhák, ülőlapjaik furcsán lejtenek, rövidek, kényelmesnek nehéz lenne nevezni őket. Hátul a lábtér ebben a kategóriában leginkább óriásinak nevezhető, az ülések mögötti apró kalaptartó kivehető, belőle a csomagteret lefedő roló indul, aminek fogóját továbbra sem vágták ki, érthetetlen okokból. Azért érezzük már, hogy olcsó autóban ülünk!
Dízellel még élhetőbb. Legerősebb, 90 lovas 1.5 dCi dízelével dinamikusan lehet autózni a mindössze 1090 kilós kombival. Dízeles kerregés van, de egész kulturáltan, a 90 ló mellé 220 Nm nyomaték is társul. Egyetlen hibája, hogy nem szabad 1500 fordulat/perc alá engedni, mert ott orbitális a rezonancia, elviselhetetlen zajt csinál, ami nekünk és a hajtásláncnak sem kellemes. Daciásan jó az 5 sebességes kézi váltó, ami hihetetlenül rövid úton jár. Az egyesé olyan rövid, hogy az elején többször megnéztük, hogy bevette-e. Fokozatkiosztása viszont meglepően vagy inkább durván hosszú, így csak 90 km/h környékén kéri az ötödiket. 130 km/h-nál 2500 fordulat/percen pörög a főtengely, így autópályán sem elveszett a dCi motoros MCV. Mondhatni, hogy városra is hangolták, hiszen harmadikban pont 50 km/óránál adódik a bűvös 1500-as fordulat, ahol még épp nincs rezonancia, és ahol már jól érzi magát. Így fogyasztása is hibátlan, 5,2 liter/100 kilométeres átlag jött ki – zömében városi használattal is. Egyedül a stabilitásra lehet panasz, különösen esős úton bizonytalan, kanyarokban könnyen elúszik a román kombi orra, ami persze a szerelt téli gumi miatt is lehetséges. Ja, és a futómű! A frissítés előtt nem tapasztaltam, hogy ennyire kemény lenne a futóműve, így valószínű ahhoz is hozzányúltak. Sajnos nem előnyére. Óvatosan kell vele járni, olcsó autó, és így is kell hozzá viszonyulni.
Nagy kombit, olcsón. Továbbra is konkurens nélkül maradt a Dacia Logan MCV. A legkisebb és frissen bevezetett 1,0 literes benzinessel, az alapnak számító Access felszereltséggel már 2 280 000 forintért elhozható a Logan MCV. Döbbenet. A 75 lóerős, szintén 1,5-ös alapdízel a csúcsnál eggyel rosszabb Ambiance felszereltségben már 3 080 000 forintért a miénk lehet. Az általunk tesztelt csúcsdízel 3 430 000 Ft listaáron, ezzel a legdrágább Logan MCV. Cserébe egy új autót, alapból is 573 liternyi csomagteret és olcsón elérhető extrákat kapunk. A tempomat például 60 000 Ft, a hátsó elektromos ablakok 40 000 Ft, a parkolóradar tolatókamerával mindössze 75 000 Ft felárat jelent. Visszagurulásgátlót, ABS-t, ESP-t, isofix rögzítési pontokat és szervokormányt ellenben alapáron ad. A Dacia Logan MCV továbbra is egy hazai viszonyokhoz árazott és praktikus családi kombi azoknak, akiknek nincsenek nagy elvárásaik, csupán élvezni szeretnék az új autó adta biztonságot. Hisz itthon sok család számára az is nagy szó, ha új autóba ülhet. A Logan MCV-ben el is fér egy átlagos négy-, vagy akár öttagú család, hogy a három gyerek, három szoba modellhez a négy kerék is meglegyen.
Árak
Tesztmodell alapára
3 430 000 Ft (2017.03.02.)
Tesztautó ára
3 605 000 Ft (2017.03.02.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1461 cm3
Teljesítmény:
66 kW (90 LE) 4000 1/min-nél
Nyomaték:
220 Nm 1750 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
11,8 s
Végsebesség:
173 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
3,5 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4501 mm
Szélesség:
1733 mm
Magasság:
1552 mm
Saját tömeg:
1090 kg
Össztömeg:
1670 kg
Terhelhetőség:
580 kg
Tengelytáv:
2635 mm
Karosszéria-kivitel:
kombi
Csomagtér:
573-1518 l
Belső szélesség elöl:
1435 mm
Belső szélesség hátul:
1420 mm
Belmagasság elöl:
920-970 mm
Belmagasság hátul:
950 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
200 mm
Ülőlap hossza elöl:
490 mm
Ülőlap hossza hátul:
470 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1370 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1020 mm
Csomagtér magassága:
520-800 mm
Csomagtér hossza:
1090 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1850 mm
Raktérnyílás szélessége:
1030 mm
Raktérnyílás magassága:
800 mm
Motor és váltó
Motor:
Dízel
Motorosztály:
Euro 6
Hengerűrtartalom:
1461 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/8
Sebességváltó:
5 fokozatú kézi
Nyomaték:
220 Nm 1750 1/min-nél
Teljesítmény:
66 kW (90 LE) 4000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
173 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
11,8 s
CO2-kibocsátás:
90 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
3,5 l/100km
Fogyasztás a használónál:
5,2 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
63 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
67 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
71 dB(A)
Sokkal jobban járunk, ha 1-2 éves astra kombit veszünk ugyan ennyiért, mert más osztályba kerülünk, magyar motorral és csak nem a román ipart erősítjük.
Teszteljetek egy ezres alapmotort légyszíves, diesel tesztből van 50. Mondjuk loganba mit tud? Alapverzióban, vagy klímával, amiből a majd a legtöbbet vesznek várhatóan. Érdekelne, hogy nem fennakadós-e, mert az eleje szerintem lejjebb van ennek a frissített verziónak mint a réginek..
Nem tudom, olyat még nem szedtem szét. Az 1-es Logan, Clio2, stb-nél működik a dolog. Ahogy néztem a 2-es Logan és társai mintha már más csatlakozást használnának, nagy eséllyel a Clio4 is már olyan. Ha létezik olyan csatlakozással ilyen kapcsoló (ugye a Logan2-esben van, ez kiderült a cikkből is) akkor lehet ott is fog működni. Ki kell szedni először és meg kell nézni hogyan néz ki.
Ezeket találtam hirtelen.
https://www.youtube.com/watch?v=pjpifdejKj0
Nagyobb az alja az egész kapcsolónak, onnan lehet megismerni.
http://www.origine-pieces-auto.com/fr/interupteur-bouton-commande-vitre-warning-renault/3376-bouton-leve-vitre-gauche-renault-clio-2-kangoo-megane-scenic-3700918407508.html
Ami meg az MCV-t illeti olcsó autó, nyilván nem olyan lesz mint egy clio4, teljesen vállalható autó. Most mutatták be Stepway kivitelt belőle, az egész pofás lett.
Ne felejtsük el, hogy 27% áfa van az árában, úgy ennyi. :-O
Meg ha esik és az ember kinyitja az ajtót a víz sem folyik bele…. Na meg a jobb1-ről is lehet kezelni a baloldali ablakot. 🙂 De a lényeg, csak megszokás kérdése az egész. Problémát csak akkor jelent ha van mindkét fajta, na akkor néha az ember nyomkod össze-vissza.
[i]Az kb 20 éve volt, azóta zavaró mióta jó helyen vannak a többi autóban. Ez a megoldás tipikus fillérbaszás, hogy megspóroljon 12 méter kábelt és 1db 2 euros kapcsolót.[/i]
A műszerfali kapcsolók valóban fillérbaszás, de ha vezettél kicsit hosszabb távon olyan autót, ahol a váltókar mögött voltak az elektromos ablakok kapcsolói, akkor megérted, hogy miért elcseszett egy ergonómiai bukfenc a parasztvakításként az ajtóra kirakott kapcsoló. Egyszerűen vezetőként vakon tudod kapcsolgatni az egyébként is az összes egyéb kapcsolót (rádió, klíma, stb.) és váltókart kezelő jobb(!) kezeddel az ablakemelő gombját. Ennek híján meg bal kézzel kell kotorászni az ajtókárpiton, hogy elérd az ablakemlő gombját. Legszebb, amikor meg a behuzó elé kerülnek a gombok és még háromba is törheted a csuklódat, hogy elérd (pl, gt86).
Vajon a Clio IV-ben is megoldható egy kapcsolócserével, hogy automata legyen az ablak? Legalább a vezető oldalon jó lenne. Egy elég magas felszereltségű másfél éves autónak van, de nem automaták az ablakok.
A megszokás amúgy nagy úr. Pár napja egy Opellel járok, de folyamatosan a kortmány alatti – az Opelben nem létező – vezérlővel próbálom hangosítani, halkítani a rádiót, mert a Renaultban – és korábban egy Cirtoenben is – nagyon megszoktam.
Ez a Dacia nem lett sokkal jobb, legalábbi nekem nem jön be. Ha oldalról ránézek a kilincsek formájáról egyből az olcsódág (hogy azt nem mondjam bénaság) jut eszembe.
Ez a középen lévő kapcsoló nagyon nagy probléma. Két autónk van: BMW és Peugeot. Mind a kettőnél középen van. Gond? Nem. Kb. 1 nap alatt megszoktam. Ha mást vezetek akkor néha középen keresem. Ha valaki nem naponta váltogatja az autóját szerintem édes mindegy, hogy hol van.
Egy szarv 5 márka, 1 millió szarv 5 millió márka…….. Engem továbbra sem zavar. Megszokás kérdése, a tizedik megnyomás után megszokja az ember.
„. Ez az ablakemelő gomb meg nem tudom miért ilyen központi kérdés, az eleje óta ezt hozzák fel pedig egy rakás vw-ben is ott volt a műszerfal közepén és érdekes ott senkit sem zavart. ”
Az kb 20 éve volt, azóta zavaró mióta jó helyen vannak a többi autóban. Ez a megoldás tipikus fillérbaszás, hogy megspóroljon 12 méter kábelt és 1db 2 euros kapcsolót.
Az 1-esnél egyébként a kapcsoló cseréjével bármelyiket automatává lehet tenni, kb 2 perc munka. A kapcsolóban van az egész elektronikája az automata funkciónak, Renault féle szabványos ablakemelő kapcsoló kiosztással, így igazából bárhova be lehet tenni ahol olyan a csatlakozó, működni fog.
Kár, hogy ezt a kellemetlen rezonanciát nem sikerült száműzni a ráncfelvarrással. Ez az ablakemelő gomb meg nem tudom miért ilyen központi kérdés, az eleje óta ezt hozzák fel pedig egy rakás vw-ben is ott volt a műszerfal közepén és érdekes ott senkit sem zavart. Egyébként szerintem meg megszokás kérdése, igazából tök mindegy. Az viszont vicces, hogy az automata ablak ilyen nagy szám, mert az 1-es Loganban is az volt már felszereltségtől függően.
12 ezer euroert nem is rosz . jo uton halad a Dacia .