Arany középút. Renault Clio Grandtour teszt
Renault Clio Grandtour 1.5 dCi 90 S&S Dynamique teszt
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
A ferdehátú Cliónál biztosan praktikusabb, de az emelt hasmagasságú Capturnél is. Árban a kettő között van, s tán az arany középutat jelenti a Clio Grandtour kombi.
Elsősorban a formája, a dizájnja, a LED-menetfényes orra adja majd el az új Renault Clio Grandtourt, s vélhetően csak másodlagosan számíthat a kombisága, a ferdehátúénál komolyabb használati értéke
20 centit toldottak a hátuljához, de így sem olyan esetlen, mint amilyen az elődje volt
Mi több, a teszthét alatt meglepően sokan fordultak utána, s nézték meg jól főleg a hatalmas lámpás és hatalmas emblémás, szériában LED-menetfényes orrát. Egyáltalán nem kellően marketingmosott aggyal sportosnak is mondható ez a „rejtett” hátsó kilincses, emelkedő övvonalas, szűkülő ablakos és a tesztautó esetében fényes fekete és króm együttesével díszített bódé, de felejtsük el a szokásos maszlagot, s nézzük, mekkora utas- és csomagteret rejt.
Mese nincs, a kisautós platform nem ad bő hátsó lábteret. Átlagtermettel ketten azért hátul is jól elférnek, ha elöl sem langaléták az utasok. Az ülőlapok lehetnének hosszabbak, a formázottság meg határozottabb, de összességében rendben van a Grandtour komfortszintje. Piros helyett persze más szín is kérhető
Nos, csodák nincsenek: a Grandtour „csak” egész tágas, mivel kisautós az alap. A csomagtartó nagyjából változatlanul 443 literes, és persze duplafenekű. Amennyiben fent a padló, akkor a 60:40 arányban osztottan dönthető hátsó üléstámla előrehajtásával sík marad a felület, illetve az előd 1275 literes értékével szemben már 1380 liternyi helyre pakolhatunk, ami örömteli. Örömteli az is, hogy ha a mélyebb üregre szavazunk, akkor a padlót egy kis retesz segítségével a háttámlákhoz lehet rögzíteni. A rakodóperem alacsony, a hátfal magasra emelkedik, a nyílás nagy, s mivel az anyósülés támlája is dönthető, közel 2,5 méteres tárgyakat is elnyel a kisautós, mégis majdnem Mégane-méretű Clio. A pótkerék (ha kérünk 15 ezerért) kint lakik, s a csomagtér legalsó bugyrából ereszthető le.
Alacsony perem, nagy száj, dupla fenék, alapból 443, bővítve 1380 liter, sík padló
Ötletes: ha a mélyebb üregre szavaztunk, a padló felcsatolható a hátsó ülések támlájára
Különben széria (Authentique) a visszagurulás-gátlós ESP, a 4 légzsák, a sebességrögzítő- és határoló, a fedélzeti számítógép, a tengelyirányban is állítható kormányoszlop, az elektromos és fűthető tükör, a két első villanyablak és az osztottan dönthető hátsó üléstámla, Isofix-csatlakozó pedig nem csak hátul, a széleken, hanem jobb elöl is van. Ugyanakkor magasságában fix a vezetőülés, a klíma és az USB-s és Bluetooth-kihangosítós hifi feláras – 300 ezer forintos többlettel már ezeket is, sőt, a Kelet-Európa térképes MediaNav navigációt szintén adja a középső Expression szint. A legpuccosabb Dynamique csomag a benzineseknél 200, dízelfronton komoly 540 ezres extra 16 colos alufelnivel, kulcs nélküli nyitással, ködlámpával, komplett Európa-térképes navigációval és az 1,2 literes benzinest leszámítva Eco-üzemmóddal.
IV-es Clio-műszerfal friss dizájnnal és épp sima fekete dekorbetétekkel, de számtalan más is választható. A minőségi összbenyomást a tesztautóban helyenként karcos zongoralakk-betét és a volánon sorjás műanyag rontotta. Tárolórekeszekben nincs hiány. A kilátás hátra-oldalra jó, előre inkább korlátolt a vaskos A-oszlopok által.
Ha lesznek, s ha modernek, a vásárlók tuti lecsapnak a Dynamique szinten és 120 ezres felárral elérhető R-Link érintőképernyős multimédiás rendszerre
Az 1.5 dCi motor étvágyát művészet 5 liter fölé tornászni, a gyár szerint 3,6 l/100 km az etalon
Alapára 3,2 millió forint, van hozzá szívó 4 hengeres és turbós 3 hengeres benzinmotor is. A dízel 75-90 lóerővel, stop-start rendszerrel vagy anélkül kérhető
A Grandtour-felár 200 ezer Ft a ferdehátúval összevetésben. A Captur meg picit több mint 200 ezerrel drágább. Melyik kéne?
A Clio Grandtour egyfajta arany középút a ferdehátú és a Captur szabadidő-autó között. Praktikumban, árban egyaránt. Alapára 3,2 millió forint, ezért a pénzért 1.2-es benzines van 75 lóval. Mondjuk a tesztautót (tolatóradarral, automata légkondival, eső- és fényérzékelővel, légvörös metálfénnyel) 5 millió forintnál is drágábbra extráztatta az importőr, de hogy alapból „csak” 200 ezerrel kerül többe az ötajtósnál, ez a kombi felé billenti a mérleg nyelvét.
Épp ma tettem próbára egy ilyen Clio Grandtourt. Ez volt idáig a legjobb autó amiben valaha is ültem! Pedig szinte minden Magyarországon kapható autóban ültem már, mégis csak ebben éreztem valamit. Azt, hogy rám szabták. Karosszériája ízléses, kecses, megnyerő és innovatív. Belseje úgyszintén. Prémium márkákat megszégyenítően remekbe szabott az egész autó. Ízléses zongoralakk borítás, és elegáns króm kívül belül. Jó anyagok, remek kidolgozás, méret
Nagyon szép autó ! csini-dögös stb. A minőség pár éve meg már nagyjából rendben van. Árban viszont eléggé elszállt a renault ,legalábbis a régi szinthez képest. VAjon miért nem kapható hozzá függönylégzsák?