Hosszú távú projekt a közlekedés elektromosítása, a britek nem csak Londonból, piacukról is kitiltanák a belső égésű motoros autókat, már 2030-tól
Nálunk még elképzelhetetlennek tűnő lépést jelentett be Boris Johnson: a kormány által "zöld ipari forradalom" címmel összeállított, nagyszabású és hosszú távú gazdaságátalakítási csomagterv egyik legfőbb pontja, hogy már 2030-tól, azaz 10 év múlva, a korábban tervezettnél 10 évvel korábban betiltják a csupán benzines és dízel autók forgalmazását. London már 2017 közepén bejelentette, hogy a több évtizedre szóló környezetvédelmi program keretében 2040-től csak elektromos, illetve hibridüzemű autók és kisteherautók kerülhetnek forgalomba Nagy-Britanniában, ezt hozták most korábbra.
Sőt, a hibridek, azaz a részint belső égésű motoros autók sem maradhatnak sokáig: 2035-től azok forgalmazását is betiltanák, derült ki a Downing Street szerdai ismertetéséből. A kormány meghirdetett célja, hogy a brit gazdaság 2050-re nettó semleges széndioxid-kibocsátóvá váljon. Az autópiaci korlátozáson túl a program fő elemei közé tartozik az a célkitűzés, hogy 2030-ra minden nagy-britanniai háztartásnak tengeri szélerőművek szolgáltassák az energiát. Ennek érdekében tíz éven belül 40 gigawattra, a jelenlegi szint négyszeresére kell emelni az ilyen erőművek energiatermelését. Nagy-Britannia a kormány szerdán meghirdetett programcsomagja alapján világelsőségre törekszik a légkörből káros szennyezőanyagokat kivonó és tároló technológiák kidolgozásában is. A célkitűzés az, hogy e technológiákkal 2030-ra évi tízmillió tonna szén-dioxidot lehessen eltávolítani az atmoszférából. A brit kormány mindezek megvalósítására költségvetési forrásokból 12 milliárd font (4900 milliárd forint) beruházást tervez a következő évtizedben, és a magánszektorból ennek több mint a háromszorosát kívánja bevonni társfinanszírozás formájában.
Addig még sok víz lefolyik a Dunán…
10 év… És a JLR-nek alig van rendes villamosított hajtáslánca…
Az EU meg indirekte 5 év múlva.