A bírságon túl is sokba kerülhet az alkohollal vezetés

Ittas sofőrnek a biztosító sem fizet

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Fokozott a rendőri jelenlét útjainkon, ám az ittas vezetéstől nem csak ez kell(ene) eltántorítsa az autósokat.

Ahogyan azt a múlt héten írtuk, a Húsvétot megelőző napokban, s az ünnep alatt is fokozottan ellenőrzik az autósokat - és a kerékpárosokat is - a rendőrök. Az elmúlt napokban autózók tapasztalhatták is, ám az alkoholt fogyasztottakat nem csak az ellenőrzés hivatott a vezetéstől eltéríteni, hanem például az is, hogy az ittasan balesetet okozóknak a biztosítók sem fizetnek kártérítést.
Talán nem elegen tudják ezt, hiszen a húsvéti ünnepek alatt rendszeresen megemelkedik a balesetek száma. Tavaly például háromszáz közlekedési baleset történt ezen időszakban, azokban négy halálos áldozat mellett 37 személy sérült meg súlyosan. Az esetek nagy százalékában még mindig az ittas vezetés okozott szerencsétlenséget.
Miként arra a Genertel direktbiztosító figyelmeztet, az ittas sofőrön még a kötelező biztosítás által térített, a vétlen félnek kifizetett összeget, pontosabban annak egy részét is behajthatják. A károsult ebből természetesen semmiféle kényelmetlenséget, késleltetett fizetést nem érez. „A kötelező biztosítás szabályozásában a legfontosabb a vétlen károsult védelme; a biztosító mindenképpen fizet a károsultaknak. Ha bebizonyosodik, hogy a károkozó ittasan (0,8 ezrelékes véralkohol szint felett) vezette az autót, a biztosító a kifizetés után a károkozón hajtja be ezt az összeget, vagy ennek egy részét – nyilatkozta Csikós Dániel, a Genertel vezérigazgatója. – A törvény ugyanis felső plafont szab, így a biztosító maximum másfél millió forintot hajthat be a vétkes autóson.
Hirdetés

Könnyen okozható ugyanis akár több millió forintos kár, ha valaki súlyos vagy maradandó sérülést szenved. Ebben az esetben a személyi sérüléssel összefüggő vagyoni és nem vagyoni károk az esetek többségében meghaladják a másfél millió forintos plafont, ám ezt már nem hajtják be a felelőtlen, ittas sofőrön.
Tovább súlyosbíthatja azonban a helyzetet, ha az ittas sofőr által vezetett gépjárműre még kötelező biztosítást sem kötöttek. Ebben az esetben is hozzájut a vétlen fél a kártérítéshez, ugyanis a Magyar Biztosítók Szövetsége által kezelt kártalanítási számla fizeti ki az okozott kár összegét, amit azután utólag teljes egészében behajt a biztosítással nem rendelkező autóson.
Fontos tudni, hogy a károkozó autójában keletkezett veszteség megtérítésére kötött casco biztosítás sem fizet, ha a sofőr ittas volt! A legtöbb biztosítónál – ilyen a Genertel is – a kártérítés kizárását 0,8 ezrelékes véralkoholszinthez kötik.
Ittasan vezetni tehát nem elsősorban a rendőri büntetés, hanem az egyéb következmények miatt tilos - még Húsvét hétfőn is! Aki mégis megteszi, saját életét is romba döntheti!
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

5 thoughts on “A bírságon túl is sokba kerülhet az alkohollal vezetés

  • 2017.10.30. at 05:12
    Permalink

    [i]„…az ittas sofőrön még a kötelező biztosítás által térített, a vétlen félnek kifizetett összeget, pontosabban annak egy részét is behajthatják.”[/i]
    Eddig is ez volt, vagy emelkedett a kötelező, vagy kifizete a vétkes zsebből. Vagy mostantól mindenképp bevasalják az okozón? Esetleg, pluszban a KGFB-n felül?

    [i]„A kötelező biztosítás szabályozásában a legfontosabb a vétlen károsult védelme; a biztosító mindenképpen fizet a károsultaknak.”[/i]
    Fizetni fizet, de mennyit? Nekem a legutóbbi balesetem többe került, mint annak, aki szinte GTK-ra tört. Ő megúszta 50.000.- bírsággal és fél év jogsibevonással, míg nekem kb. 150.000.-be került mindennel együtt, és másfél évembe, mire lezártuk az ügyet a biztosítóval.
    Azt nem értem, miért a vétlennel fizettetik meg azt, amit nem akarnak a biztosítás terhére kifizetni? Hajtsák be a saját vétkes ügyfelükön!

    Egyébént, zéró tolerancia van. Ivott, viselje a következményeit! Jogsi ugrott, minimum fél évre, szigorított vizsga után, esetleg, visszakaphatja. Plusz néminemű pénzösszeg, legalább 6 számjegyű. Második alkalommal meg végleg eltiltani.

  • 2017.10.30. at 05:12
    Permalink

    Elítélem az ittas vezetést én is. De akkor meg minek fizet biztosítást évente az ember. Ha kisemberrel történik valami azt egyből bevasalják rajta.(valószínű, hogy ők nem Mercedes és BMW kategóriával közlekednek)
    De ugye emlékszünk még Császár Elődre, Bucira, itt úgy tudom nem csak alkohol volt, hanem drog is… Mennyit kaptak 0 év, illetve 5 hónap?
    Annak a bírónak, ügyvédnek legyen nyugodt a lelkiismerete aki ezeket a döntéseket meghozta. Vagy lehet hogy ők gazdagodtak, egy kisebb Mercivel, vagy BMW-vel…

  • 2017.10.30. at 05:12
    Permalink

    Ez még mindig kevés. Aki bizonyíthatóan alkohol, kábítószer, vagy egyéb a vezetés szempontjából számottevő hatású anyag befolyása alatt merészel gépjárművel forgalomban közlekedni, annak vegyék el a jogosítványát örökre. Kész.

  • 2017.10.30. at 05:12
    Permalink

    mindig lesznek ittas sofőrök míg világ a világ. egy részeget nehiszem hogy érdekli hogy mi less vele miközben iszik. másnap már más kéerdés józanodás közben…

Vélemény, hozzászólás?