10 éves, 120 ezret futott dízel Mondeo? Létezik ilyen is!
Ford Mondeo 2.0 TDCi Trend, 2007 – használtteszt
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Nem tűnik még öregnek, de már 10 éves a James Bond filmmel érkezett Ford Mondeo. Olyan sokat adtak el belőle, hogy léteznek alacsony futásúak is.
2006 novemberében, a Casino Royale című James Bond filmmel debütált az előző generációs, 2007-től gyártott (Mk4) Ford Mondeo. Jelentős dobás volt méretben és minőségben is a középkategóriában. 10 év után pedig már azt is tudjuk, hogy műszakilag is sokkalta stabilabb, mint elődje. Teszteltünk már 2007-es példányt vastagon 200 ezer kilométerrel is, arra az autóra egyébként a mai napig rálátok, tavaly nyáron is vezettem egy rövid környit, tulajdonosa és én is egy véleményen voltunk vele kapcsolatban: 300 ezer kilométer közelében is döbbenetesen szépen tette a dolgát.
De van, pontosabban eddig volt másik már 10 éves Mondeo is a látókörünkben, az az autó, amit 2007-ben újonnan vásárolt kiadónk, a Használtautó Kft. Az autó legendája az, hogy raktári autóként új modellként is erős kedvezménnyel lehetett elhozni, ha már egy Focust is vásárolt épp a cég. Életének zömét olyan ügyvezetői autóként töltötte, amit az ügyvezetők csakis a valóban üzleti utakra használtak. Első 7 évében 40 ezer kilométernyit sem futott, pihenőidejét pedig garázsban töltötte. Aztán megkapta értékesítési vezetőnk, ő már aktívabban hajtotta, nála az éjszakákat már a szabad ég alatt, de legalább nyugodt helyen töltötte. A 10 éves dízel Mondeo így rendelkezhet alig több mint 120 ezer kilométerrel és sérülésmentes, még parkolási horzsolásokat sem mutató karosszériával. Igaz, utóbbihoz az első-hátsó parkolóradar is jelentősen hozzájárulhatott.
A Trend felszereltség ellenére elég jól felszerelt példányról van szó. Az ESP-n és a 7 légzsákon túl igényes Sony hifi, kihangosító, kétzónás automata klíma, de még ülésfűtés is van benne. A hatalmas lábterű hátsó sornál a gyári napfényrolók sem hiányoznak, nyári kerekei 16 colos könnyűfémek, a télik ugyanekkora acélok. A szerény használatot mutatja, hogy abroncsait nem azért kellett cserélni, mert elkoptak, hanem azért, mert elöregedtek az évek során. A télik egy szezont futottak, tavaly januárban lettek beszerezve, miután a Tanpályán valódi hóban megmértük, hogy az előző garnitúra már nemigen rendelkezett téli képességekkel.
Költeni tehát költött rendesen a cég erre az autóra is, már csak azért is, mert az alacsony futás ellenére befigyelt már egy kuplungcsere is. Igaz, a gyári csak egy kicsit volt rossz. Viszont nem illett az amúgy újszerű, korrektül és márkaszervizben karbantartott autóhoz. Ahhoz az autóhoz, ami az új modelleket ismerőknek egy vicces időutazás, az autósvilágban nem annyira jártasoknak viszont még mindig egy újszerű autó. Sőt, megkockáztatom, hogy sok szempontból jobb is, mint egy valóban új Mondeo. Tapasztaltam és tudom, szerényebb tömegéből, valamint a még csak Euro 4 szabványoknak megfelelő, azaz kevésbé sanyargatott motorjából adódóan élénkebben mozog, mint egy mai Mondeo.
A 2,0 literes TDCi járása ma sem bántó. Stop-start még nincs, de nem is hiányzik. Az alacsony fordulaton kissé erőtlen dízel már 1500/perctől magára talál, onnan egészen vehemensen húz, lehet vele dinamikusan autózni. Váltója hosszúra, utazóautósra áttételezett. Olyannyira, hogy autópályán 120 km/óránál mindössze 2000/perc a fordulat, ott stabilan 5 liter alatti a fogyasztás. Egyszer ezzel az autóval 4,8-as átlaggal mentem le Szegedre (120-szal), visszafelé 130-ra lőtt tempomattal (hiszen az is van, limiterrel együtt) 5,2-re ment fel a fogyasztás. Városi utakkal 7 liter körüli átlag adódik, azt pedig tempós autópályázáskor sem lépi túl, hiszen még a 160-as tempó is alig több mint 2600/perc fordulattal futható.
Kiolvasható: a Mondeo leginkább autópályán érzi jól magát, hatótávja könnyedén 900 kilométer feletti, ugyanakkor nem mondhatjuk, hogy városban vagy országúton ne lenne kellemes. Váltója tízévesen is fordosan jól kapcsolható, hidraulikus szervós kormánya precíz, elöl MacPherson, hátul multilink futóműve a maga korában szenzációs volt. Stabil útfogást és egészen jó, kicsit hajós csillapítást ad. Ma már a lágyabbak közé tartozik, a megszokottnál jelentősebb himbálózással.
A Mondeo egyik ütőkártyája tágassága, utastere elöl-hátul az, csomagtere pedig egészen hatalmas, még a kecses ötajtósé is alapból 540 literes. Családi és főként hosszútávú utazóautónak ma is, 10 évesen is jó választás egy Mondeo. A piacon sok a jelentős futású példány, de lehet azért találni szervizkönyvvel igazoltan alacsony futásúakat, mint amilyen például ez is. Nem adta olcsón a cég, de a hasonló korú Mondeók kínálatának tetején, 2,45 millió forintért is volt, aki beleszeretett. Ő nem a korát, hanem a képességeit és állapotát nézte. Vigyázat, vásárláskor ne csak a szervizkönyvet nézzük, az is hamisítható ugyanis, ajánlott a teljes autó alapos átvizsgálása, meg persze a dokumentumok ellenőrzése is. Százezreket jelenthet az, hogy kell-e a közeljövőben bármilyen, akár csak közepes karbantartást, javítást végezni az autón.
Tisztelt Katona Mátyás!
Egyszer letesztelhetné édesanyámék autóját (jó cikk lehetne).
Ford Focus 1.6 benzin
Évjárat: 2006. 02. (11 év!!)
40000 km (esőt alig látott)
Jó munkát!
Miért ne lehetne csak 120 ezer? Ha valakinek több autója is van akkor még sok is. Például a Suzukim tőbb
mint 10 éves de csak 85 ezer van benne. Igaz hogy van még 3 autóm …
Páran kötekednek a dísztárcsák miatt..ha van pénze megvenni az autót akkor legyen még pár ezer és tegyen
rá netán könnyűfém felniket.
Mások a fogyasztásról …azt nem mérlegelik hogy gyorsuláskor mennyivel több károsanyagot bocsájt ki ??
Például a Cherokeem relatív normál gyorsuláskor megelégedik 18-20 literrel de ha padlógáz akkor bizony még
50 liternél is több benzint „szippant” így már abbóllehet következtetni a szennyezésre is…
Az én 2004-es Passat 1.9PDTDi-mben garantált 142.500 van most. Miért ne lehetne egy 10éves autót ilyen futással találni???
Szerintem korrekt a cikk, több pontjára ugrott a közösség.
1. Dísztárcsa, hát engem az nem érdekel milyen van rajta, nyáron úgyis alu
2. Euro x, nekem volt egy Euro 4 es 1.6 tdci cmaxom, aztán egy 2.0 tdci Euro 4 , most egy 2.0 tdci Euro 6. Akét előző, ment mint a rakéta, még az 1.6 -os is tolt rendesen. A mostani 2 literes dízel kb úgy megy mint a „régi” 1.6 os.
Számokban: 0-100 (ez mindjuk nem annyira lényeg)
1.6 tdci 10,4 sec, 195 km/h
2.0 tdci 9,2 sec, 215 km/h
2.0 tdci (euro6) 10,2 sec 200 km/h
A rugalmasság viszont ami fontos, az szintén ezt mutatja.
Átlagok: 1.6 tdci 4,8-5,4 liter
2.0 tdci 5,5-6 liter
2.0 tdci 6-7 liter
Szóval az Euro 5-6 sokat butított a teljesítményen. Viszont nálam egyik sem romlott el soha, kivéve a kopó alkatrészek.
Látom félreérthető voltam.
Elég ha csak egy fordulatszámon 73 Le-s a Cliod az euro 6-os is lehet több is de amit hivatalosan megadnak és valós is az csak elég ha pl 4000-es fordulaton tudja, de alatta az euro6-os végig sokkal gyengébb.
A kis turbos motorok meg teljesen új fejlesztések a te 1149cm3-s autód motorján meg nem sok fejlesztés történt az auro2 és euro6 között csak annyi hogy az elektronika visszafolytja hogy tudja teljesíteni az auro6-ot.
Ha most megpróbálnál egy 3 hengeres új szívómotort ami most jelenik meg az új renaultokba (nem az új twingo Smart 1000cm3 motorja mert az régi smart motor) hanem amik jönnek, azok fickosabbak, az 1149 euro6-nál.
Ugyan miért ne lehetne? Az én NEM ELADÓ Ford Focuszom éppen 10 éves, és 69 000 km van benn, és sérülés mentes !!! (Közben céges autót is használtam)
Én sem értem, hogy lehet ugyanannyi LE-s egy Euro 2-es és egy Euro 6-os motor. Korábban volt egy II-es Clionk az 1.2 16V (73 LE) benzines motorral. Nem mondom, hogy egy versenygép volt, de lehetett vele jól autózni, egész fickósan is tudta mozgatni a kocsit. A most egy éves IV-es Clio-ban ugyanez a motor van, de már az Euro 6-os normának megfeleltetve. Igaz, hogy kicsit nehezebb a kocsi, de a két motor ég és föld a régi javára. Lehet, hogy papíron megvan a lóerő, de a gyakorlatban sajnos nagyon nincs. A feleségem is panaszkodik, pedig nem egy Fittipaldi, inkább egy óvatos anyuka. Ha most kellene választanom, biztos nem ezzel a motorral kérném. Nyáron goldolkodtam chip tuningon, de – egyelőre (?) – nem vittem el. Nem tudom mennyit segítene.
Ahány ház annyi szokás, olyan ez, mint, hogy Kínában a fehér bőr a menő, Európában meg a napbarnított. A németeknek amúgy is elég érdekes az ízlésük, elég csak a „Bundesliga frizurára” gondolni, vagy a sok piros (és más színű) hajú tinire, akik általában piercinggel is rendesen el vannak látva. Svájcban is hasonló a helyzet. Ettől még eléggé elcsúfít egy szép autót a fekete felni, dísztárcsával mindenképpen szebb, abban persze egyetértek, hogy ha lehet legyen gyári, ne 700 Ft-os tescos.
” legnagyobb igénytelenség, ha valaki sima fekete vagy ezüst felnivel jár dísztárcsa nélkül”
Ezt Svájcban, vagy Németországban pont fordítva gondolják. Ott az az igénytelen aki rárak egy 20SFR-es dísztárcsa szettet.
Vagy könnyűfém, vagy acél, de mindenképp dísztárcsa nélkül.
Miert ne lehetne alacsony futasu ez vagy akar masik peldany?
Nem mindenki autozik evente 50.000 vagy 100.000 km-t….
Alacsony futásuak-:))Persze a mesébe-:))
A teljesítmény közúton is megvan sőt akár kicsit több is mivel azt nem mérik.
Ha viszont hagyják a motort „rakétaként” üzemelni pl VW akkor sokkal több károsanyagot, látható koromfelhővel szennyezi a környezetet.
A VW viszont hamar elsők közt elkezdett „koromlekötő” Adblue folyadékot, és különböző emissziós utókezelést használni.
Sok esetben gyors koromszűrő eltömődéseket okozva.
Magyarul a motor barom környezetszennyező módon üzemel, az utókezelés majd megoldja a problémát.
Na a mazda pont ennek ellenkezője, a motor a fordulatszámtartományokhoz optimálisan van tervezve.
Az atkinson ciklusű benzinmotorok, és a miller ciklusú is elvileg pont ezt próbálja optimalizálni.
Nem egészen.
Műszeren mérve ha fékpadra gondolsz az összteljesítmény megvan. Bizonyos fordulaton erős, csak amikor az autó tömegét álló helyzetből el kell indítani minél intenzívebben vagy szimplán minél mélyebbre nyomod a gázpedált annál inkább „folytja” a szonda, mivel az álló helyzeti emissziómérésen meg kell felelnie, a VW csalószoftvere ez utóbbira irányult és érzékelte a mérőpadot, így vizsgakor áttállt hogy megfeleljen.
Az összes többi márka megfelelt vizsgapadon. Közúton alig pár típus tudja közel a valósan megadott értéket. Típus nem márka!
A másik amire gondolsz az a kicsi motor turbo kombináció nagy önsúly ami miatt el kell érnie egy bizonyos fordulatszámot a turbonak hogy nyomást produkáljon a motornak így növelje a motor nyomatékát (turbolyuk a megtorpanás oka.)
Tehát akkor a teljesítmény megvan, de csak műszeren mérve, és az általad felsorolt beavatkozások a valós használatban akkor szépen lecsipegetnek ebből. Pl. hogy gyorsításkor csak annyi üzemanyagot enged elégetni, amivel nem haladja meg az emissziós értéket, így a teljesítménynek is csak egy részét adja le. Jól értem?
Euro emissziós osztályok google keresőbe, látni fogod a különböző kipufogógáz összetevők maximálisan meghatározott mennyiségét.
Mivel pl az euro5 jóval kevesebb káros összetevőket bocsáthat ki mint az euro2 ezért pl az aktuális ugyanolyan (hengerblokkú motort át kell tervezni pl alacsonyabb súrlódásra, módosított hengerfejet kap, finomabb programozottabb befecskendezéssel,pl katalizátor mellé részecskeszűrőt különadalékos (ADBLUE, SZEMÉLYAUTÓ NAGYOBB DÍZELEKNÉL EZ INKÁBB EURO6 MÁR) hogy teljesíteni tudja az aktuális határértékeket.
Amit sokan nem tudnak hogy főleg még az adblue előtti autók tehát euro5-ig főleg elindulásnál és gyorsulásnál több üzemanyagot kell elégetni ami több emissziót eredményez, amit egy euro5-ös alacsonyabb súrlódású ezáltal kisebb hőterhelésű motor sem tudja egyenes arányban követni a norma követelményeit, jóval drágább kifejleszteni egy új motort egy meglévő JÓ alapkonstrukciójú motorblokknál így is.
A lambda szonda, vagy magyarul emissziós szonda a tervezett optimális működéshez szükséges határértékre szabályoz, úgy hogy a károsanyag méréseknél a vizsgán is megfeleljen. (Ne csak csalószoftverrel a vizsgán mint a VW konszern dízelautói hanem csalószoftver nélkül is meg kell felelni, egyenlőre csak a vizsgákon.
dizelmotor példa:
ford/peugeotcitroen 1,6 tdcihdi motor euro3-al 109LE lendületesebb gyorsulást tud ugyanolyan tömegű autóban mint a későbbi 1,6 tdcihdi euro4 vagy euro5 114LE-s később 120LE módosított motor.
VW 1,9 PDTI-ből(adagolófuvókás) 2,0 common rail(közös nyomócsöves)lesz. folytathatnám a sort benzinesekkel is.
Sose értettem ezt a környezetvédelmi követelmények miatti motor lefojtást. Mármint abból a szempontból, hogy mondjuk van egy Euro 2-es meg egy Euro 5-ös motor. Ha azonos a teljesítményük, és mondjuk azonos tömegű autóban vannak, akkor miért megy jobban, miért élénkebb egy Euro 2-es motor?
Nagy szerencse,hogy nem fa(utánzatú)hanem fém(UTÁNZATÚ)a műszerfal
A kocsi nyilván rendben van. A dísztárcsát meg majd megveszi az új tulaj. Dísztárcsára amúgy én sem költenék sokat, inkább használnék olcsót. A legnagyobb igénytelenség, ha valaki sima fekete vagy ezüst felnivel jár dísztárcsa nélkül, ha nincs is pénzem alufelnire, azért egy ezer forintos dísztárcsára telik. Apám is sokáig úgy járt, hogy a két oldalon más-más dísztárcsák voltak, soha senki nem vette észre 🙂 Ami inkább igénytelenség, az a motortér! Könyörgöm a műanyag burkolatok letisztíthatók kb. 5 perc alatt néhány darab nedves törlőkendővel. Ha el akarom adni a kocsit, akkor ez azért alap.
🙂
A vicces, hogy ezen az autón is a legócskább nepper-dísztárcsa látható, én eladás előtt biztos hogy levenném róla és akár még bontóból is felraknám a maradék kettő gyárit, vagy 4 új utángyártottat, mindenképpen Ford-logóval. Ha ennyire azt szeretnénk hangsúlyozni, hogy 10 éves létéri még szinte gyári, akkor hülyén mutat ez a fajta spórolás.
Annak idején Opelomról lopták le a gyári dísztárcsákat, a jobb oldalról. Az nem látszott a bolt bejáratából (kamerák), viszont legalább a jó karcosakat vitték el. Újat nem vettem, mert a gyárinak 11ezer darabja, inkább feltettem 4 db noname-et, hogy ne legyen ilyen gagyi kinézetű az autó. (A két eredetit meg eladtam.)
Az egyik legjobban sikerült (értsd: arányos, időtálló) formatervű autó, amit valaha gyártottak.
Bocsánat, feltűnt a posternek is, mea culpa.
Az autó más-más oldalán más-más dísztárcsát használnak?
Egyes országokban megkerületlen a dízel, így az is megveszi, aki nem megy vele sok km-t. Simán összejön az évi 10.000km-es futás, bár egy ekkora családi autónál azért már ritkább.
Érdekes hogy mennyire újszerűen lehet tartani egy autót sok kilométerrel, mi 180.000-rel adtuk el a bálnát, a belső olyan volt mint kb 1 évesen, bőrök állapota igen jó, kuplung eredeti és teljesen rendben, minden tökéletesen működött.
A bibi a látható felszín alatt lesz, ugyanis vannak alkatrészek amelyeket cseréni kell, és ez 180, ill 240.000 kmnél következik be. ezért kerül normális országoknál fillérekbe egy sok km-t futott autó. Persze ahol mindenki csalni és ügyeskedni akar ott ez nem jelent sokat…