10 dolog, ami mindenképp legyen az autóban télen

Mivel készüljünk a téli utazásokra, autózásokra?

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Közeleg a karácsony, s sokan már mostanság megindulnak a nagyszülőkhöz vagy egyéb vidéki, esetleg külföldi rokonokhoz. Sorra vesszük, miket érdemes ilyenkor az autóba tárazni.

Noha kemény téli napokat élünk, az előző hétvégén sokfelé a hó borzolta a hazai autósok idegeit, most pedig ónos eső riogat, sokak útnak indulnak, egyesek csak látogatóba, mások akár több napra a vidéki, külföldi rokonokhoz, hiszen, ha valamikor, akkor a karácsonyi ünnepek tájékán gyűlnek össze a családok. Ez pedig a legtöbbeknek autózással, akár több száz, több ezer kilométernyi, rideg körülmények közötti autózással jár. Míg nyáron az autó megfelelő műszaki állapotán kívül szinte csak folyadékkal, ivóvízzel érdemes az efféle hosszú utakra készülni, ilyenkor sokkal körültekintőbbnek kell lenni, számos autós és nem is annyira autós, hanem inkább túlélőfelszerelés van, amit ajánlott ilyenkor az autóban tartani.

Télen ugyanis még megfelelő téli gumival is sokkal könnyebb elakadni, mint nyáron bármikor. Az utat akár hirtelen is komoly mennyiségű hó lepheti el, leeshet a pillanatok alatt jégpályát varázsoló ónos eső, s akkor már önmagában kész a baj, hiszen könnyedén megesik, hogy az utat keresztbe fordult kamionok, teherautók vagy csupán tömegesen összeütközött személyautók torlaszolják el. Így ilyen útkörülmények mellett még az előbbi balesethelyzetek előtt, azokat elkerülve bölcsebb lehet egy parkolóban megvárni az első sószóró autó megérkezését.

Ezért aztán nem elegendő, hogy autónkban kellően alacsony fagyáspontú a (hűtőrendszer kenése miatt amúgy is legalább 3 évente cserélendő) fagyálló folyadék, jó állapotú és kellően feltöltött akkumulátor legyen, van még számos olyan apróság, amit érdemes hosszú út előtt végiggondolni, illetve betárazni. Ha elakadnánk vagy a fent vázolt okokból csupán elővigyázatosságból az út szélén megállni kényszerülnénk, bizony jól fog jönni, ha nem csupán az útra elegendő üzemanyag, hanem jóval több van az autóban. Fölös súly, de télen nem ajánlott fél alá engedni az üzemanyagszintet. Különösen gázolajos autónál, ahol a szerényebb mennyiségű üzemanyagból hamarabb kezd kiválni a paraffin. Ha van üzemanyag, a fűtéssel sem lesz gond, ám mégis érdemes felkészülni annak alulteljesítésére is, nem árt befektetni legalább minden második utasra számolva egy-egy takarót a csomagtérbe, az még a tartalék üzemanyagból a motor járatásával fűtött utastérben is jól fog jönni!
Hirdetés


Nem csak az utastéri hőfenntartásra érdemes azonban gondolni, a hó elolvadására ugyanis sokáig kellene várni. Sokszor jól jön egy hólapát, ugyanis előfordulhat, hogy a parkolóban várakozva, pláne a hókotró által annak kijáratához torlaszt képezve szükség lesz arra a kijutáshoz. Ha pedig nem tudunk az útról parkolóba húzódni, autónkat folyamatosan világítsuk ki, lehetőség szerint ne csak a vészvillogóval, hanem fényszóróval is – ha jár a motor a fűtésért is, akkor az akkumulátor sem fog lemerülni a világítástól. Amennyiben az autóból az út szélén kényszerülünk kiszállni, akkor feltétlenül öltsünk magunkra láthatósági mellényt, amit ezért az utastérben, könnyen elérhető helyen érdemes tárolni. Ugyanígy érdemes elemlámpát, lehetőleg fejlámpát is magunknál tartani, a legjobbak a LED-esek, melyek szerény fogyasztásukkal hosszan képesek fényt adni. Szereléshez, például hólánchoz pedig jól jön a meleg és az ujjak szabad mozgását is lehetővé tevő, ugyanakkor nem kényes kesztyű is.
10 dolog, ami mindenképp legyen nálunk téli autózáskor
  1. Pokróc/takaró
  2. Termoszban meleg tea, ivóvíz
  3. Tápanyag – csokoládé, müzliszelet
  4. Ásó, jégkaparó
  5. Láthatósági mellény
  6. Zseb-, fejlámpa
  7. Tartalék üzemanyag
  8. Bikakábel
  9. Telefontöltő
  10. Kesztyű (és persze sapka, sál, kabát)
  11. (+1) Seprű

[kepallobal=377170]Összeszerelve sokat ér egy autós lapát, ha például egy komolyabb havazás után kell kiássuk autónkat egy hókotró által eltorlaszolt parkolóból[/kepallobal] Elakadás esetén jól jön a meleg folyadék, melyet hosszabb út előtt termoszba töltve tárazhatunk az autóba, mellette pedig mindig hasznos a sima ivóvíz is, amit télen nem szabad állandóan az autóban tartani, hiszen parkoláskor megfagyna. A folyadék mellett pedig tápanyag is szükséges, amit legegyszerűbben csokoládé, müzliszelet, illetve egyéb tartós és egyben fagyálló élelmiszer formájában ajánlott az autóba rejteni, s ha megdézsmálnánk, pótolni.
Vannak persze olyan tételek is, amelyekre akkor is szükség lehet, illetve leginkább akkor lehet szükség, ha nem ér minket semmiféle utazás közbeni malőr, nem kényszerülünk megállni, hanem gond nélkül eljutunk célállomásunkig, s ott a legnagyobb boldogságban és nyugalomban parkoltatjuk autónkat. Ilyen lehet a jégkaparó vagy a rövid nyelű seprű, ami télen sosem hiányozhat az autóból, s bizony bikakábel is jó ha van. Családonként legalább egy ajánlott utóbbiból, ugyanis könnyedén és bármikor előfordulhat, hogy valamelyik autó akkuja nem fog indítani néhány napnyi, téli hidegben parkolás után, de a bikakábel bizony az „úton” is jól jöhet, ha például egy, a hidegben akkumulátorát világítással lemerített autóson kellene segíteni. És ha már kábel, még egyet, a telefont szivargyújtóról táplálót ajánlott télen az autóban tartani, sok idegeskedéstől, aggódástól kímélhetjük meg családtagjainkat, ha nem merül le a telefonunk, hanem hírt tudunk adni magunkról és azt tudjuk mondani: nem kell aggódni, az autó fűt, még enni- és innivalónk is van, „csak” az út járhatatlan.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

2 thoughts on “10 dolog, ami mindenképp legyen az autóban télen

  • 2017.10.30. at 09:54
    Permalink

    Alapos lista az biztos, de a legfontosabb (vagy a 2. legfontosabb) kimaradt. Szóval mindig legyen a kocsiban egy kissöprű, de jobb helyette egy hosszú nyelű mosókefe. Ez mindenképpen szükséges, ha valahol parkol a kocsink, és akár csak 5-10 centi hó esik rá. A lapáttal nem tudjuk lelapátolni, a jégkaparóval sem, szóval szerintem ez a leggyakrabban használt eszköz.

    Ami kell szerintem: jégkaparó, kissöprű, bankkártya és/vagy kp. 🙂

Vélemény, hozzászólás?