Ez lesz itthon a legkelendőbb elektromos Ford?

Ízig-vérig európai az új Explorer, de tényleg sikerre van ítélve?

Itthon próbáltuk a vadonatúj Explorert, amelyet kizárólag villanyhajtással, kifejezetten az európai piacnak fejlesztett a Ford. A német alapokra épülő újdonság a márka nagy reménysége az elektromosautó-piacon, de felveszi-e a versenyt a konkurenciával?

Mostanáig a Ford európai modellpalettáján a Mustang Mach-E volt az egyetlen tisztán elektromos személyautó. Az idei évben viszont két típussal is erősít a márka villanyfronton. Ezek: az Explorer és a Capri. Bár küllemében jelentősen eltér a két újdonság, a lemezek alatt több a hasonlóság, mint azt a látszat sejtetni véli. Na, de erről egy kicsit később, hiszen a szóban forgó menetpróba főszereplője az Explorer volt, így ismerkedjünk meg vele egy kicsit közelebbről!
Hirdetés
Érdekesség, hogy az Explorer névne mcsupán a villanyautót takarja majd a jövőben, hiszen az eddig ismert SUV továbbra is marad a Ford palettáján, csak épp Európában befejezik a forgalmazását. A villanyos kisebb, illetve ahogy azt a fenti fotók is bizonyítják, „európaibb” külsőt kapott. Az utastérben több ötletes megoldással is találkozni. A személyes kedvencem az állítható multimédiás kijelző, amely mögé egy tárolórekeszt rejtettek, de a két USB-C aljzat is itt található. A 14,6 col átmérőjű panel egyébként függőleges tájolást kapott, ami külön klímapanel hiányában nem túl pozitív, hiszen így még mélyebbre kell lefelé nézni, ha a sofőr a hőmérséklettel szeretne bíbelődni. A kormány ugyancsak tipikus Ford megoldás, a karima kialakítása, illetve a rajta lévő gombcsoportok is. Ezek ugyan nem nyomógombok, de pontosan vezérelhetők a funkciók, és minden sikeresen „bevett” parancsot rezgés kísér.
Hirdetés
Akad azonban olyan kezelőszerv is, amely tagadhatatlanul a Volkswagennel közös munkát bizonyítja. A jobb oldali bajuszkapcsoló – amely jelen esetben az irányválasztó – a német konszerntől származik, de a fényszórók kezelésére szolgáló érintésérzékeny panel is ismerős lehet az ID modellekből. Szintén rokonvonás az indítógomb hiánya, ugyanis az autóba huppanva a D vagy R fokozatot kiválasztva máris menetkész az Explorer. Itthon háromféle hajtáslánccal konfigurálható az Explorer. A belépő szintet az 52 kilowattórás akkumulátorral ellátott, 170 lóerős, hátsókerék-meghajtású kivitel jelenti. A menetpróbán viszont csak a megnövelt hatótávú verziókkal találkoztunk. A gyengébb szintén csak a hátsó tengelyen hajt, míg a potensebb mindkettőn. A főbb eltéréseket és a legfontosabb paramétereket az alábbi táblázatban találjátok.
Hirdetés
Explorer RWD Explorer AWD
akkumulátorkapacitás (kWh) 77 79
Maximális DC töltés (kW) 135 185
DC 10-80 % (perc) 28 26
AC töltés (kW) 11 11
Rendszerteljesítmény (LE) 286 340
Nyomaték hátul (Nm) 545 545
Nyomaték elöl (Nm) - 134
WLTP hatótáv (km) 572-602 532-566
Megadott fogyasztás (kWh/100 km) 13,9-14,7 15,7-16,6
Elméleti végsebesség (km/h) 180 180
0-100 km/óra gyorsulás (másodperc) 6,4 5,3

Ez mind szép és jó, de milyen élmény vezetni az Explorert? Nos, a minimum 2090 kilogrammos SUV (a fullextrás kivitel akár 2179 kg-ot is nyomhat) meglepően jól viselte a magyar utakat. A futómű hangolása parádés, nem túl puha, de a keményebbek közé sem sorolnám, valahol az arany középúton helyezkedik el. A nagyobb úthibákat szépen kimozogta, még egy rövid terepszakaszon is sikerült kipróbálnom, ahol szintén meggyőzően boldogult. A kormányművel is jó munkát végeztek, ugyanis tűpontos, ennek ellenére nem túl nagy élmény a kanyarvadászat, hiszen a több mint 2 tonnás saját tömeget azért érezni nagyobb tempónál – persze nem is erre lett kitalálva. Említést érdemel a vezetéstámogatók hada is, főként az adaptív tempomatot emelném ki. A táblafelismerő az esetek döntő többségében pontosan működik, ha pedig az autó észleli az új sebességkorlátot, automatikusan lassít vagy épp gyorsít. Sajnos a BlueCruise szisztémát, a Ford saját fejlesztésű vezetéstámogatóját nem kapja meg az Explorer, amely (néhány apró szakasz kivételével) már az összes magyar autópályán képes önállóan közlekedni. Elméletileg a Capri is hasonló cipőben jár, amit a platform sajátosságaival indokoltak, így ez marad egyelőre a 2024-es Mach-E modellek privilégiuma. A rendezvényen nem csak az Explorer tette tiszteletét. A szabadidő-autó fölé pozícionált Capri SUV-kupé, és a Mustang Mach-E Rally is feltűnt az alsópetényi Prónay-kastély udvarán. Sajnos ezeket – egyelőre – nem volt lehetőségünk kipróbálni.
Hirdetés
A Ford tehát mostantól három villanyautót kínál az európai vásárlóknak, viszont még a 2025-ös esztendő beköszönte előtt négyre bővül a számuk. Itt pedig vissza is térnék a címben feltett kérdésre, hiszen decemberben érkezik a Puma Gen-E is, vagyis a crossover tisztán elektromos kivitele, ami szintén pályázhat a legkelendőbb villany-Ford címre. A fent mutatott modelleknek viszont már a hazai árait is tudjuk. Az Explorer az 52 kilowattórás akkumulátorral 17 050 000 forintról indul, míg a legerősebb, összkerékhajtású változat alapára 20 850 000 forint. Premium felszereltségi szinttel 18 500 000 forinttól lehet konfigurálni, míg a 340 lóerős verzióért minimum 22 300 000 forintot kérnek el. A Capri ugyancsak kétféle felszereltségi szinttel érhető el, a hajtásláncok is megegyeznek, az árban is mindössze egymillió forint a különbség – utóbbi javára.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2024.11.02. at 20:41
    Permalink

    “Érdekesség, hogy az Explorer név nem csupán a villanyautót takarja majd a jövőben, hiszen az eddig ismert SUV továbbra is marad a Ford palettáján, csak épp Európában befejezik a forgalmazását.”

    Így van, és ezt fontos is volt tisztázni, mert nagy a zavar a fejekben. Ezután két Explorer lesz: a nagy “benga” Európán kívül – leginkább Észak-Amerikában – folytatja a pályafutását, ez a kisebb pedig direkt az európai piacra készült, a tengerentúlon nem is lesz kapható. Olyasmi, mint a Jeep Avenger, a Kia Ceed vagy amilyen a Cadillac BLS volt. Őszintén szólva nem is értem, a cikk alanyának miért az Explorer nevet adták, egy más elnevezéssel elejét vehették volna a félreértéseknek…

Vélemény, hozzászólás?