Már holnaptól alkalmazhatják az arcfelismerő-rendszert a rendőrök, ami könnyítés, hiszen az igazolványok nélkül igazoltatottak így megúszhatják az előállítást
Miként azt az Amnesty International írja, május 1-től változnak a közúti igazoltatás szabályai. Tavaly év végén fogadta el az Országgyűlés az egyes eljárások egyszerűsítése és elektronizálása érdekében szükséges törvénymódosításokról szóló 2019. évi CXVI. salátatörvényt, amely többek között a rendőrségi törvény módosításával az igazoltatás szabályait is érinti.
A péntektől hatályba lépő szabályok szerint amennyiben valaki megtagadja személyazonosságának igazolását, a rendőrség feltartóztathatja, és ha más módon nem sikerül a személyazonosságát igazolni, fényképfelvételt készíthetett róla, amelyet egy arckép elemző rendszeren keresztül futtatva, automatizált eljárásban összevetnek a személyiadat- és lakcím nyilvántartásban szereplő adatokkal (például a személyi készítésekor készült képpel), majd az eredmények alapján, a célra szolgáló eszköz segítségével a nyilvántartásból lekérheti a személyazonosító adatokat és fényképeket az igazoltatott azonosításához.
Ha a helyszíni azonosítás vagy ellenőrzés ezek után is sikertelen, további adategyeztetés érdekében az illetőt előállíthatják. Az újdonságot az adja, hogy eddig a rendőrségnek nem volt lehetősége erre az eljárásra: ha nem sikerült az igazoltatott személyazonosságát megállapítani, az előállítás volt az egyetlen lehetőség.
Hasonló automatizált eljárás vált egyébként elérhetővé az elektronikus ügyintézést igénybe vevő személyek ellenőrzésére, illetve a személyazonosságot igazoló hatósági igazolványok kiadása során is, ami azt jelenti, hogy ezen ügyekben akkor is el fogunk tudni járni, ha nincs nálunk személyazonosító igazolványunk, igaz, az arcfelismeréses azonosítás nyilván időigényesebb lesz.
Forrás: Amnesty International