Tárgyilagos kérdések, határozott válaszok
Teszt: Volvo V70 2.0D Momentum
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
A nagy Volvo kombit, a V70-et a leggyengébb motorjával, a négyhengeres 2.0 dízellel vezettük.
Kicsit íveltebb vonalak, kicsit könnyedebb (sportosat azért nem írnék) megjelenés, egyébként az elődhöz erősen hasonlatos a tavaly debütált V70 formája - pedig egy gyökeresen új autóról van szó. Nyugodtan kimondhatjuk, hogy a Ford Mondeo, az S-max, illetve az S80-assal közös platformra épül - ez már csak így megy a szakmában. A könnyedebb megjelenés csalóka, valójában az új V70 nagyobbra nőtt elődjénél, ami főleg a csomagtér hatvan literrel bővült kapacitásában érvényesül. A hátsó ülések helykínálata viszont az autó méreteihez képest meglepően szerény; úgy látszik, a gyár szerint a vevőkör számára a csomagtér a fontosabb. Mert a hátsó óriásdoboz nem csak hatalmas, hanem számtalan praktikus részletével is alátámasztja a skandináv célszerűségről alkotott elképzeléseinket. A padló felnyitásával egy polchoz jutunk, melyen gyönyörűen elrendezték a tartozékokat; de van felnyitható határolólap is, ami megakadályozza a csomagtér hátsó részében elhelyzett kisebb cuccok előrecsúszását; nagyobb, nehezebb darabokat pedig kiköthetünk a síneken csúsztatható rögzítőszemekhez. És ha mindez nem elég, a fedél lecsukásához elég egy gombot benyomni - a hatalmas ajtó magától a helyére ereszkedik. Az autó hátuljában tehát beváltották ígéretüket a svédek: az új V70-ben minden kicsit jobb, mint az elődben.
És mi a helyzet az utastérben? Ott is sikerült a minőséget és a kényelmet is javítani. A hihetetlenül kényelmes bőrülések finomabbak, mívesebben kidolgozottak, a műszerfalat alubetétek díszítik, a kezelőszervek működtetése magától értetődő. Pedig bekerült néhány, a menüből vezérelhető elektronikus segítő - és ha már a menünél tartunk, melyik másik kocsi felel igennel a „do you speak hungarian" kérdésre? Köszönjük!
És változott-e valami a kocsi a mozgását illetően? Sarkalatos kérdés, méghozzá achillesi: bizony, elérkeztünk a V70 egyetlen kritikus pontjához. Alapvetően a futómű abszolút versenyképes, különösen a hátsó, többlengőkaros megoldás, ám a hangolása nem feltétlenül a legszerencsésebb. Tervezői nyilván határozottan meg akarták különböztetni viselkedését a vetélytársakétól, ami lágyabb, nagyobb függőleges mozgást megengedő karakterisztikához vezetett. Kisebb fekvőrendőrök felett az autó gyakorlatilag észrevétlenül, rezzenéstelenül siklik át, de elnyelőképessége nem határtalan - ha figyelmetlenül túl gyorsan hajtunk egy nagyobb úthullámra, a puha rugókon fel is üt a futómű. Ráadásul még jó úton is a régi Volvókra emlékeztető, közmondásosan hajószerű mozgását állandó minimális hintázás kíséri. Ám amennyivel nagyobbak a magyar utak hullámai a Nyugat-Európában megszokottnál, úgy lesz a jó utakon megnyugtatóan úszó Volvóból viharos tengeren hánykolódó csónak. (Persze, lehet, hogy van, akinek ez tetszik, és csak én vagyok különösen érzékeny a tengeribetegségre...) És ehhez hasonlóan sokaknak nyilván nyugalmat és biztonságérzetet sugároz a kissé pontatlan, nem sok visszajelzést közvetítő kormány, a túl gyorsan indított kanyarokban meg amúgy is nagyon szigorúan beavatkozik az ESP - bocs, TCRS menetstabilizáló.
A kis dízel csupán hatvanezerrel drágább a hasonló lökettérfogatú benzinesnél - úgyhogy a gazdaságos választás nem kérdés. Kérdés viszont, hogy egy tízmilliós autónál simán kifizethet az ember 450 ezret az izmosabb 2.4D-ért, de a 185 lovas D5 is csak hozzávetőlegesen tíz százalékkal drágább - na jó, forintban kimondva már húzósabb az az egymillió...
A teszt végére tehát már mindegyik kérdésre tudom a választ: az új V70 nem hozott világrengető változásokat, de újdonságaival állja a versenyt vetélytársaival. A kis négyhengeressel is hozza a hamisítatlan Volvo-fílinget, menettulajdonságai a lágy rugózás ellenére is elfogadhatóak, karaktere kellemes - így árával és takarékosságával az okosan kalkuláló Volvo-vásárlók választása lehet.
A Volvo és a dízel
Sokáig nem vettek tudomást a dízelmotor létezéséről a svédek, ám ennek nem igencsak kézzelfogható, pontosabban tapintható okai voltak. Elég csak hozzáérni egy szokványos északi reggelen a -20°-ra lehűlt motorblokkhoz, és máris világos: ez nem a dízel lételeme. Ilyen hidegben köztudottan kicsapódik a gázolajból a paraffin, és eltömíti az üzemanyagcsöveket. De ha megfelelő dermedésgátlók vagy jó sok benzin hozzáadásával fagytűrővé is tesszük az üzemanyagot, ilyen hidegben a motor beindításához tökéletes akkumulátorra és némi szerencsére van szükség. Így aztán az autói jelentős részét Skandináviában értékesítő Volvo még az olajválság után sem próbálkozott dízelekkel. A hetvenes évek végére azonban tovább drágult az üzemanyag, ezért az exportpiacok igényeire reagálva 1979-ben mégiscsak megjelent az első dízelmotoros Volvo. És ha a dízelkirály Mercedes öthengerest is kínált, hát ők mindjárt egy hathengeressel lepték meg a műszaki fölényük fenntartására kényes stuttgartiakat. A dolog egyetlen szépséghibája, hogy a motort a Volkswagennél vásárolták be, ahol az az LT nevezetű kisteherautóban szolgált. Kajánul vigyorogtak is a márka ellendrukkerei, akik a Volvót addig is a világ legkényelmesebb traktorának titulálták... Nagyobb gond a motor tartósságával volt, ami nem felelt meg az elpusztíthatatlan Volvo-benzinesekről kialakult képnek. 1983-ban a 700-as sorozatban még turbót is kapott a motor, ami semmiképp sem javított a helyzeten, viszont erejével (és kormolásával) már felvette a versenyt az egyre szaporodó dízelkonkurenciával. Legalábbis eleinte. A kilencvenes évek második felére viszont már reménytelenül elavultnak számított az egyre modernebb és kifinomultabb vetélytársakhoz képest, sok vevőt veszített a Volvo konkurenciaképes dízel hiányában. Végül 2001-re csak kifejlesztették saját dízeljüket, a D5 nevű abszolút naprakész konstrukciójú két vezértengelyes, közös nyomócsöves alumotort. Most a dízelkínálat lefelé bővítésére vezették be a PSA eredetű, sok elismerést begyűjtött négyhengeres 2.0-es motort.