Ha picit nem figyelünk oda, azt hihetnénk, egy újabb 307 facelift
Tesztautónk tehát igazi csúcs-308-as. Főleg felszereltség és nyomaték tekintetében. Mert a tíz centivel hosszabb tengelytávú kombi verzió hosszabb, magasabb és nehezebb is értelemszerűen. És persze a 175 lóerős benzines gyorsabb, de amúgy a 308-as parnasszuson ott üldögél írásunk alanya is. Hiába könyörgünk az autós képviseleteknek, hogy ugyan állítsanak már tesztparkba olyan modelleket, amilyeneket nálunk valóban vásárolnak is az emberek - tehát fapad közeli példányokat, kis motorokkal -, ők váltig szeretnék megmutatni, mi mindent is tud az ő kis üdvöskéjük. Épp ezért gyanítom, egy átlag 308-asban nem feltétlenül ilyen anyagminőséggel találkoznék utastérszerte, bár annyi leszögezhető, hogy elődjéhez képest azért ezen a szinten is történt előrelépés. Egyébként ha a formai kialakítást nézzük, a Peugeot 307-ről 308-ra történő váltás hasonlóképpen zajlott tavaly, mint bő két éve a 206-ról a 7-re való ugrás. Érthető, hiszen a márkaidentitás és az egységes arculat nagy kincs. A lemezek alatt azonban korántsem zajlott le oly mértékű és léptékű forradalom, mint a 206-os esetében, ahol az utódmodellbe ülve azonnal érezni lehetett, hogy egy jóval modernebb, okosabb és főleg jobb autóban ülünk.
Minőségibb, gondosabban összerakott utastér, vidám hangulat, szellős térérzet
Mivel a 307-es fiatalabb konstrukció volt, meg azért a költséghatékonyság manapság sokkal előkelőbb helyet foglal el a fejlesztési kritériumok listáján, a Peugeot-sok úgy voltak vele, megadják a népnek, amit az kér, a többi néma csönd. Cirkusz és kenyér felkiáltással menőbbre vették picit a 307-es kissé bumfordi, túl magas vonalait, izmosítottak, kihangsúlyoztak ahogy és ahol kell, és belül meg telepakolták mindenféle színes-szagos-bimmbammoló földi jóval. A műszaki alapokat azonban érintetlenül hagyták, így csinos eurómilliókat spóroltak meg, az átlagvásárló pedig amúgy sem a műszaki tartalomért pártolt az oroszlánosokhoz.
A technokrácia diszkrét bája
Mindenképpen előrelépésként könyvelhető azonban el, hogy a franciák (legalábbis ennél az igényesebb kivitelnél) végre nem fukarkodtak a beszállítókon, jobb helyről vásároltak, minőségibb, komolyabb, jobban működő részegységeket szereztek be autóikba. Jó példa erre a könnyedén, pontosan használható tempomat. A tesztautónk konfigurációját összeállító marketinges mindent el is követett, hogy a gazdagabb belbecs egyértelmű legyen a sok kutyafejű, szemellenzős autós firkász számára. Mert a teljes bőrkárpit, a (zavarbahozhatatlan) navigáció, a(z őrülten hangulatos) panorámatető, a (túlérzékeny) sávfigyelő, a(z erős fényű, de hirtelen véget érő terítésű) xenon vagy az elektromos ülésállítás mind-mind csudijó, csupán a kasszához fáradva dermed arcunkra a vigyor.
A hatfokozatú váltó, a combosab nyomaték és az alig nagyobb fogyasztás miatt inkább 2.0, mint 1.6 HDI
Az itt látható példány, ez a derekasan felextrázott kétliteres, 136 lóerős dízel kicsivel 8 millió forint fölött mérlegelt, és ez bizony komoly súllyal esik latba. Nagyobb és jobb autókat adnak már ennyi Deák Ferencért. Lássuk, mit is tehetnénk. Ha már mindeképpen 308-as, ám legyen. A BMW-től érkező 1.6-os turbós benzines is remek motor ám, ez dolgozik a Miniben is. 150 lóerővel, Premium csomaggal alig 4,4 millió, dinamikában jobb, fogyasztásban picit rosszabb. Élvezetesebb alternatíva. És ha kombiként vesszük, kapunk hatfokozatú kéziváltót is.
A csomagtér befogadóképessége 350-1200 liter
Dízelként persze mindenképpen szóba jönnek az 1.6-osok, amelyek igazán példás erőforrások, de mondjuk az erősebb, 110 lóerős, Premium csomaggal, kipörgésgátlóval 4,92 millió, a mi HDI-nk pedig hasonló konfigurációban csupán 5,05. Míg átlagfogyasztásban elhanyagolható, alig fél liter a különbség az 1.6-os javára, addig nagyon nem mindegy, hogy 240 vagy 320 Nm feszül neki a hajtásláncnak. Főleg, hogy az a kétliteresnél szériában hatfokozatú váltón keresztül hajt, amely reménytelenül és erőteljesen hiányolt tétel a kis dízeleknél. Tehát ha dízel és főleg városi utak, akkor pompás az 1.6, de ha gyakran kell találkoznunk közigazgatási terület vége/kezdete vagy főleg 130-as feliratú táblákkal, akkor a kímélő hatodik és a kis árkülönbség miatt mindenképp a 2.0-ás. Extrázni meg mindenki extrázzon saját és pénztárcája belátása szerint.
Az üvegtető felára 120 ezer forint
A nagy számolgatásban majdnem elmaradt, milyen autó is a legnyomatékosasbb 308-as? Aki a 307-est vezette, az máris jelentkezhet, hogy ő tudja, ő tudja! Furcsa mód futóműhangolásban nem hozza maradéktalanul a francia lágy komfortot, elnyel és ringatgat, de elvégre ez itt a 21. század vagy mi, feszesen, peckesen nyomul mindenki. Persze, így sem lett egy VI-os-Golf-verő agilitásban és pontosságban, de a 307-eshez képest előrelépés. A váltó kapcsolhatósága sajnos még mindig a múlt évezred végi PSA termékekét idézi: nyúlik, bizonytalan, akad. Gyorsan jussunk el hatodikig és hagyjuk is ott, a 320 Nm-es nyomaték majd intézi a többit.
Végsebesség 206 km/h, 100-as sprint 10,1 másodperc
Aki tehát szerette a 307-esét, az ne is gondokozzon: az autója előállt. 308-asként ott fejlődött, ahol arra igazán szükség mutatkozott (a váltót kivéve, igaz, adnak a nagydízelhez hatfokozatú automatát is, jó pénzért), és pont annyit, amennyit a kor elvárásai megköveteltek, de semmi több. Aki pedig föl nem foghatta, hogy vehet valaki Peugeot-t, az ezután sem lesz vívódásnak és meghasonlásnak kitéve.
Ezek a franciak amilyen igenytelenek, pont olyan ronda autokat tudnak gyartani lsd Dacia is.