Miért lehet pöttyös, ragyás az autónk fényezése?
A fák nem csak árnyékot, gyakorta nedveket is adnak
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
A hó, a latyak és az utak sózása miatt elsősorban a telet tartjuk az autók ellenségének, pedig a nyár is hagyhat nyomokat a fényezésen.
Nyáron rendszerint testünket, bőrünket védeni kell mindenféle „zaklatástól”. Ilyenek például a szúnyogok és más egyéb csípő, harapó, szúró rovarok, melyek elleni spray-t fújunk magunkra, míg a napsugarak ártó hatásaitól napszemüveggel, kalappal, naptejjel óvjuk magunkat. Mi lesz akkor, ha nem védekezünk? Erre igazán egyszerű a válasz: megcsíp a szúnyog, napszúrást kapunk, leég a bőrünk, stb…
Ezen a gondolaton elindulva nem nehéz belegondolni, hogy minden vagyontárgyunk, amit nem védünk kellőképpen, a környezeti hatásoknak van kitéve, ez kellemetlenséget, vagy akár kárt is okozhat. Idén nyáron több igazán meleg napunk is volt, ahol bizony a celsiusos hőmérő higanyszála nyaldosta a 40-es értéket. Ez ellen mi, emberek egyszerűen tudunk védekezni árnyékkal, hűsítő koktélokkal, vagy az ilyen melegben az emberiség leghasznosabb találmányának kikiáltott légkondicionálóval. Az autóinkat, motorkerékpárjainkat is igyekszünk ilyenkor árnyékba helyezni, hiszen tudjuk, hogy az UV és a hő rossz hatással van a járművek műanyagelemeire – kívül és persze a beltérben is - beleértve a lámpaburákat is, valamint a bőrkárpitozás sem szereti sem az UV-t, sem a túlzott hőhatást. Persze az sem elhanyagolható, hogy amikor legközelebb az autónkba ülnénk, akkor jobb érzés, ha az autó beltere nem tűzforró.
Sok autós úgy gondolja, hogy a legjobb árnyékot a fák adják, amiben teljes mértékben igazat is kell, hogy adjunk, azonban mielőtt beállunk egy fa alá, érdemes megnézni, hogy milyen fa is az. Ezzel természetesen nem arra akarunk ösztökélni mindenkit, hogy innentől kezdve a gépjárművek kötelező tartozékai közé érdemes sorolni egy botanikai kiskönyvet, de azt beállás előtt érdemes megnézni, hogy a kiszemelt fa alatt vannak-e esetleg kis apró barnás, vagy sárgás elszíneződések a földön.
Ha a szárazgőz és az alkoholos oldószer nem hozott eredményt, akkor fel kell készülni arra az eshetőségre, hogy a szennyeződés eltávolítása után a fanedv méretével megegyező – apró - kagylós mélyedéseket találunk a gyurmázott, vagy polírozott felületen. Ez annak a jele, hogy ez az apró kis szennyeződés bizony már elkezdett egybeépülni a lakkal. Ilyen esetben kötelező polírozni is, hiszen ezeket a gombostű fejnyi lakkhibákat el kell tüntetni.
A képeken látható autóról végül Dual-Action polír technológiát alkalmazva távolították el a kb 2 hetes fanedvet - ehhez persze egy speciális, kétirányú és véletlenszerűen változó mozgást végző polírgép szükséges. Nem mellesleg érdemes megjegyezni, hogy nemcsak a fák képesek nedvükkel teleszórni féltett kincseinket. Hasonló problémát okoz, ha valaki rendszeresen vasút mellett vagy villamosvonal közelében parkol. Ugyanis a felsővezeték és a pálya is képes apró – mikronnyi – port kibocsátani magából, mely aztán az autók fényezett felületén landolva kézfejjel, ujjakkal is érezhető érdes elváltozást okoz. Természetesen egy felkészült autókozmetika azt is képes orvosolni. Már amennyiben olyan szerencsések vagyunk, hogy ezek a legnagyobb hibák autónkon. Eltávolítás után persze érdemes tenni azért is, hogy autónkra valamilyen védőréteg kerüljön, ilyen a wax, vagy akár a tartósabb kerámiabevonat. Ha ilyennel fedjük a fényezést, arról minden szennyeződés könnyebben eltávolítható lesz.
Fenyő alá nem célszerű parkolni, mert az gyantás, a fák többsége főleg cukros nedvet “ereszt” magából, de azt is csak azért, mert tele vannak levéltetűvel. A cukros lé simán meleg vízzel lemosható, a gyantát meg normálisan felwaxolt autóról kisebb munkával is le lehet mosni.
Amíg az emberek többsége akciós 690 forintos *** mosóban mosatja az autóját (vagy még úgy sem, elég ránézni bármelyik könnyűfémfelnis autóra, 99%-ban feketék a fékportól), addig csak reklámnak jók ezek a figyelemfelkeltő cikkek. Ráadásnak októberben írni arról, hogy a sok bogár beleéghet a fényezésbe elég öngólszerű. Ahogy az excenteres polírozógépet is csodának feltüntetni is 😉